Wystawa czasowa pt. "Siarka - zapomniany surowiec"

Pobierz jako plik iCal
04.12.2017, 15:00
Do 04.12.2018
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne

W dniu 4 grudnia 2017 roku, w trakcie uroczystości barbórkowej w Państwowym Instytucie Geologicznym w Warszawie, odbyło się oficjalne otwarcie i prezentacja wystawy „Siarka – surowiec niedoceniany? w 65 rocznicę odkrycia złóż siarki w rejonie tarnobrzeskim”. Symboliczną wstęgę przeciął wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju – prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek. Przybyłych na wernisaż gości powitał Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego – dr Sławomir Mazurek. Następnie Kierownik Muzeum Geologicznego PIG-PIB mgr Izabela Olczak - Dusseldorp dokonała wprowadzenia w tematykę prezentowaną na ekspozycji.

01 02b

Wystawa została przygotowana przez pracowników Muzeum Geologicznego z okazji, przypadającej w 2018 roku, 65. rocznicy odkrycia złóż siarki w rejonie Tarnobrzega przez prof. Stanisława Pawłowskiego. Jednocześnie stała się sposobnością dla uczczenia setnej rocznicy urodzin doc. dr hab. Katarzyny Pawłowskiej – żony i wieloletniego współpracownika profesora.

02

Głównym celem wystawy jest podkreślenie roli siarki w przyrodzie i różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystuję się ją do produkcji nawozów, tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, samochodowym, kosmetycznym, farmaceutycznym i medycynie. Wystawa poświęcona jest również zagadnieniom dotyczącym złóż siarki na świecie i w Polsce. Badania prowadzone przez Państwowy Instytut Geologiczny pozwoliły na udokumentowanie 12 pól złożowych w okolicach Tarnobrzega, Staszowa i Lubaczowa. W latach 80. XX wieku roczne wydobycie siarki wynosiło 4-5 mln ton - Polska zajmowała trzecie miejsce na świecie. Kres przemysłowi wydobywczemu przyniosło pojawienie się na rynku dużo tańszej siarki pochodzącej z odsiarczania ropy naftowej i gazu ziemnego. Obecnie funkcjonuje Kopalnia Siarki Osiek będąca jedyną na świecie kopalnią, która eksploatuje siarkę metodą podziemnego wytapiania.

03

Na wystawie prezentowane są m. in. okazy siarki rodzimej o różnych odcieniach żółci i dobrze wykształconych kryształach. Pochodzą z nieistniejących już kopalń odkrywkowych w Piasecznie i Machowie. Duża część ekspozycji poświęcona jest minerałom siarki – siarczkom, siarkosolom i siarczanom. Uzupełnienie wystawy stanowią rudy siarki, wapienie osiarkowane oraz siarka przetworzona w postaci siarki granulowanej, płatkowanej, rafinowanej oraz medali okolicznościowych.

04

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Geologicznego PIG-PIB w Warszawie. Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od 5 grudnia 2017r.

Serdecznie zapraszamy.