XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno - Środowiskowego „Nasza Ziemia"

Pobierz jako plik iCal
21.07.2022, 08:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne
ORGANIZATORZY 
Muzeum Geologiczne

Dobiegła końca XXIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno - Środowiskowego „Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro” pod hasłem „Energia drzemiąca w skałach”. Konkurs organizowany jest przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy od ponad dwudziestu lat. Cieszy się dużą popularnością wśród uczniów i nauczycieli, a o jego poziomie merytorycznym świadczą przyznane laureatom pierwszych trzech miejsc w części teoretycznej konkursu indeksy uczelni wyższych takich jak Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z obszaru całej Polski. Przeprowadzany jest w dwóch kategoriach: plastycznej (część plastyczna) - dla uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych oraz wiedzy geologicznej (część teoretyczna): dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych i dla uczniów szkół ponadpodstawowych;

Konkurs plastyczny przeprowadzony został w dwóch etapach. Etap półfinałowy odbył się równocześnie w całym kraju, przeprowadzony był przez siedem ośrodków PIG-PIB: Muzeum Geologiczne oraz oddziały: Pomorski, Geologii Morza, Dolnośląski, Górnośląski, Świętokrzyski i Karpacki. Obszar Polski podzielony jest na siedem regionów konkursowych. Każdym regionem koordynuje w/w ośrodek PIG-PIB, natomiast etap finałów ogólnopolskich organizowany był przez Muzeum Geologiczne PIG - PIB w Warszawie.

I etap półfinałowy polegał na przygotowaniu przez uczestnika konkursu pracy plastycznej zgodnie z tematem i wymogami formalnymi oraz przesłanie jej w postaci cyfrowej poprzez formularz zgłoszeniowy w formie online do odpowiedniego organizatora.

Spośród nadesłanych prac plastycznych wykonanych rozmaitymi technikami w każdym z siedmiu regionów Komisja Konkursowa wyłoniło 3 główne nagrody (I-III miejsce) i 10 wyróżnień regulaminowych. Zdobywcy pierwszych miejsc na etapie półfinałowym w siedmiu oddziałach Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego zostali zakwalifikowani do finału ogólnopolskiego.

II etap - finał ogólnopolski odbył się w Muzeum Geologicznym. Do finału ogólnopolskiego awansowali zdobywcy I miejsc I etapu (półfinałowego) konkursu z każdego regionu konkursowego. Polegał on na ocenie przez Komisję Konkursową zwycięskich prac półfinałowych i przyznanie im miejsca od I do VII. Laureaci otrzymali drogą wysyłkową dyplomy i nagrody, a opiekunowie - podziękowania za trud włożony w przygotowanie laureatów.

Konkurs wiedzy geologicznej przeprowadzony został w trzech etapach. Etap I wstępny i etap II półfinałowy odbył się równocześnie w całym kraju, przeprowadzony został przez siedem ośrodków organizatora, natomiast etap III finałów ogólnopolskich - organizowany był przez Muzeum Geologiczne PIG - PIB w Warszawie.

I etap - wstępny polegał na samodzielnym przygotowaniu przez uczestnika konkursu pracy pisemnej zgodnie z wybranym tematem i z wymogami formalnymi. Na podstawie nadesłanych prac Komisje Konkursowe w każdym regionie wyłoniły sześciu uczestników w każdej z dwóch kategorii wiekowych (podstawowej i ponadpodstawowej), którzy przeszli do II etapu - półfinałowego.

II etap - półfinał odbył się 18 maja 2022 r. i polegał na rozwiązaniu online pisemnego testu wiedzy geologicznej. Przystąpili do niego uczestnicy wytypowani w etapie wstępnym. Na podstawie wyników testu wyłonieni zostali laureaci I, II, III miejsca oraz wyróżnień. Laureaci otrzymali drogą wysyłkową dyplomy i nagrody, a opiekunowie - podziękowania za trud włożony w przygotowanie laureatów. Zdobywcy I miejsca w każdej z dwóch kategorii wiekowych (podstawowej i ponadpodstawowej) w każdym regionie przeszli do finału ogólnopolskiego.

III etap - finał ogólnopolski odbył się 14 czerwca  2022 r. w Muzeum Geologicznym PIG-PIB i polegał na przystąpieniu do turnieju wiedzy geologicznej za pośrednictwem platformy MS Teams. Przystąpili do niego laureaci I miejsc II etapu – półfinałowego konkursu z każdego regionu konkursowego. Od godziny 9.00 na pytania finałowe odpowiadali uczniowie ze szkół podstawowych. Z każdym z finalistów łączono się osobno, co 20 minut. Laureaci ze szkół ponadpodstawowych, rozpoczęli turniej wiedzy geologicznej o godzinie 12.30 i tym samym walkę o zdobycie indeksów na Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz kierunek Geologia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

O godzinie 16.30 za pośrednictwem MS Teams połączono się ze wszystkimi finalistami. Zastępca Kierownika Muzeum Geologicznego PIG-PIB, mgr inż. Monika Krzeczyńska przywitała laureatów i krótko opowiedziała historię konkursu. Następnie nastąpiła najbardziej oczekiwana część, czyli ogłoszenie wyników.

Indeksy zdobyli laureaci trzech pierwszych miejsc: Julia Juda, I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju, opiekun: Czerwiński Krzysztof (Oddział Świętokrzyski w Kielcach), Tymon Kalbarczyk, II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Zamościu, opiekun: Cudo Jadwiga (Muzeum Geologiczne PIG-PIB), Paweł Lichota, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Stargardzie, opiekun: Pałczyńska Agnieszka (Oddział Pomorski  w Szczecinie).

Wszyscy laureaci otrzymali drogą wysyłkową dyplomy i nagrody, a opiekunowie - podziękowania za trud włożony w przygotowanie laureatów.

W 23. edycji konkursu „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”, która odbyła się pod hasłem „Energia drzemiąca w skałach” wzięło udział 1029 uczniów z 428 szkół z całej Polski. Nadesłano 593 prace plastyczne, 266 prac pisemnych uczniów szkół podstawowych oraz 170 prac pisemnych uczniów szkół ponadpodstawowych. W półfinale przyznano 175  nagród regulaminowych i 57 pozaregulaminowych, ufundowanych głównie przez Parki Narodowe, Krajobrazowe, Zespoły Parków Krajobrazowych, urzędy miast, indywidualnych fundatorów, towarzystwa i stowarzyszenia oraz inne instytucje zainteresowane promocją wiedzy o środowisku przyrodniczym oraz 25 podziękowań/nagród dla nauczycieli. W finale przyznano 21 nagród regulaminowych i 21 podziękowań/nagród dla nauczycieli.

Konkurs Nasza Ziemia - przebieg finałów