Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Geologicznym

Pobierz jako plik iCal
obejrzano : 76
21.04.2018, 08:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne

W sobotę 21 kwietnia nasze Muzeum wzięło udział w nietypowym (jak dla nas) wydarzeniu: Dniu Wolnej Sztuki.

Ideą Dnia Wolnej Sztuki jest skupienie uwagi zwiedzających na kilku wybranych obiektach w Muzeum. Jak podają organizatorzy: „Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.”

img 2676

Dotyczy to nie tylko sztuki, ale również i muzeów jak nasze. Na naszej wystawie znajduje się obecnie około 5000 okazów – nasi goście spędzają prawdopodobnie nawet mniej niż wyżej wspomniane 8 sekund na okaz - przy założeniu 2-godzinnej wizyty daje to szalone 1,44 s na okaz!

Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Geologicznym odbył się w formie spaceru z przewodnikami. Skupiliśmy się na trzech okazach z naszej bogatej kolekcji. Były to znajdujące się na wystawie stałej szkielet mamuta włochatego oraz minerał cynober oraz wystawione specjalnie na tę okazję ślady żerowania dewońskich ryb. Przewodnicy wprowadzili zwiedzających w problem zagadnienia, a po wstępie merytorycznym zachęcali zwiedzających do samodzielnego wyciągania wniosków lub podzielenia się własnymi doświadczeniami. Po spacerze goście zostali zaproszeni na kawę oraz słodki poczęstunek.

img 2682

Podczas spotkania przy kawie goście pochwalili idee Dnia Wolnej Sztuki, która daje im możliwość lepszego poznania oglądanych okazów, a nie tylko szybkiego omiecenia wzrokiem całych gablot. Mogli także porozmawiać ze specjalistami oraz zadawać pytania. Wykazali chęć ponownej wizyty w Muzeum Geologicznego podczas kolejnych edycji imprezy oraz odwiedzenia placówki indywidualne.

img 2700

Relację wideo można obejrzeć na naszym profilu Facebook