baner na strone 2019

 

Uwaga!!! Rusza 20-ta - jubileuszowa edycja konkursu geologiczno-środowiskowego Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro. W tym roku zapraszamy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do bacznej obserwacji świata, a w szczególności żywiołów rządzących naszą planetą i ich wpływu na nasze życie!

 

Potęga żywiołów Ziemi

             

Mieszkamy na planecie żywiołów. Staramy się je poznać, zrozumieć, a nawet okiełznać i wykorzystać ich moc. Z pewnym wyprzedzeniem i w miarę precyzyjnie potrafimy już dziś przewidzieć wylewy rzek, uderzenia huraganów, a nawet upadek meteorytu, ale kataklizmy natury geologicznej często pozostają dla nas tajemnicą niemal do ostatnich sekund przed ich nadejściem. Wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi, fale tsunami to fascynujące i jednocześnie przerażające spektakle przyrody, uwalniające w ułamkach sekund niszczycielską energię, która przypomina nam o potędze żywiołów i bezradności człowieka wobec sił natury.

W długiej, liczącej około 4,6 miliarda lat historii Ziemi zjawiska te zdarzały się wielokrotnie. Właściwie od momentu, kiedy Ziemia ostygła i utworzyła się jej twarda skorupa skalna, podlegała ona nieustannym zmianom zachodzącym pod wpływem żywiołów obdarzonych ogromną siłą – destrukcyjną, ale też twórczą. Zarówno w przeszłości, jak i w teraźniejszości kształtują one oblicze świata! Drogi uczestniku konkursu. Puść wodze swojej wyobraźni, fantazji i udaj się w podróż, której celem będzie spotkanie z najpotężniejszym Twoim zdaniem z żywiołów, który najmocniej odcisnął swoje piętno w wyglądzie naszej planety lub spowodował największe jej spustoszenie.

Życzymy miłej zabawy i sukcesu w konkursie!

 

 

Informacje ogólne

 

Obejmuje obszar całej Polski podzielonej na regiony konkursowe przedstawione na umieszczonej poniżej mapie.

Odbywa się w dwóch kategoriach i dla trzech grup wiekowych:

konkurs plastyczny – dla uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych

konkurs wiedzy geologicznej:

  • dla uczniów gimnazjów oraz uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych (w miarę wprowadzania reformy szkolnictwa)
  • dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

 

Konkurs przeprowadzany jest etapowo.

Część plastyczna konkursu przeprowadzana jest w dwóch etapach:

Etap półfinałowy – odbywa się równocześnie w całym kraju, przeprowadzany jest przez ośrodki organizatora według podziału regionalnego uwidocznionego na mapie poniżej,

Etap finałów ogólnopolskich – organizowany jest przez Muzeum Geologiczne PIG-PIB w Warszawie lub przez jeden z oddziałów regionalnych PIG-PIB.

Konkurs wiedzy geologicznej przeprowadzany jest w trzech etapach:

Etap półfinałowy I – odbywa się równocześnie w całym kraju, przeprowadzany jest przez ośrodki organizatora według podziału regionalnego uwidocznionego na mapie poniżej,

Etap półfinałowy II – przeprowadzany jest przez ośrodki organizatora (j.w.) w dniu uroczystości półfinałowych,

Etap finałów ogólnopolskich – organizowany jest przez Muzeum Geologiczne PIG-PIB w Warszawie lub przez jeden z oddziałów regionalnych PIG-PIB.

 

UWAGA!

Laureaci trzech pierwszych miejsc w finale ogólnopolskim na poziomie szkół ponadgimnazjalnych zdobywają w tym roku indeksy wyższych uczelni:
Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego

 

 

 

Przydatne załączniki

 
Download this file (regulamin_2019.pdf)Regulamin konkursu[0]516 kB24.01.2019

 

 

Patroni i sponsorzy konkursu

 

nfosgw

 

 

Konkurs "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" organizowany jest w ramach tematu „Upowszechnianie wiedzy z zakresu geologii oraz promocja działań służby geologicznej” oraz finansowany jest ze środków NFOŚiGW.
 

 

 

 

 

       Zarząd Główny oraz Oddział Wrocławski, Oddział Krakowski i Oddział Górnośląski Polskiego Towarzystwa Geologicznego

       Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków wraz z Okręgiem Szczecińskim

uj         Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego

 esri  firma Esri Polska Sp. z o.o.