Newsletter Państwowej Służby Geologicznej nr 14/2021

Drodzy Czytelnicy,

Życzymy Wam zdrowych i pełnych radości Świąt Bożego Narodzenia.

Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych będzie wytchnieniem od codziennych obowiązków, a w Nowym 2022 Roku niech spełnią się wszelkie Wasze zamierzenia, zarówno zawodowe, jak i osobiste.

 

W minionym tygodniu (13-17 grudnia) odkrycie w Polsce doskonale zachowanych śladów dinozaurów odbiło się szerokim echem w mediach. W kamieniołomie Borkowice koło miejscowości Przysucha (woj. mazowieckie) polscy geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Uniwersytetu w Uppsali odkryli prawdziwy skamieniały skarbiec. Liczba znalezisk przekracza wszystkie odkryte do tej pory ślady dinozaurów w Polsce, a ich jakość zachowania dorównuje najlepszym znanym okazom ze świata.

Prezentujemy przygotowane przez nas najciekawsze informacje dotyczące tego odkrycia.

Szczególnie polecamy wizytę w kamieniołomie Borkowice, w którym prof. dr hab. Grzegorz Pieńkowski z PIG-PIB opowiada o wydarzeniach sprzed 200 milionów lat oraz pełną relację z konferencji prasowej. Zachęcamy także do lektury Przeglądu Geologicznego – w artykule pt. "Borkowice – światowej klasy stanowisko paleontologiczne z tropami i kośćmi wczesnojurajskich dinozaurów", przedstawiono pierwsze wyniki badań geologicznych.

Proponujemy także obejrzenie krótkich filmów:

Na tropie dinozaurów

Dinozaury z Borkowic (TVP3 Kielce)

Sensacyjny sukces polskich paleontologów

 

PRZEGLĄD GEOLOGICZNY

Zachęcamy do lektury najnowszego numeru Przeglądu Geologicznego. Piszemy w nim między innymi o odkryciu w Borkowicach tropów i kości wczesnojurajskich dinozaurów, prognozowaniu i analizowaniu zmian tempa erozji wybrzeża Zatoki Gdańskiej, jak również poruszamy problematykę podejmowania i dokumentowania robót geologicznych.

Czytaj bezpłatnie online >>

22 grudnia 2021 r.