Newsletter Państwowej Służby Geologicznej Nr 1/2024

Drodzy Czytelnicy,

Zakład Geologii Inżynierskiej PIG-PIB opracował cyfrowe atlasy geologiczno-inżynierskie dla dwóch obszarów Polski: Lublina-Świdnika oraz Szczecina i okolic (powiaty: policki, goleniowski i gryfiński). Mapy, które w większości zostały opracowane w skali 1:10 000 stanowią doskonałe źródło informacji dla przyszłych inwestorów oraz jednostek administracji samorządowej. Dostęp do map jest powszechny i bezpłatny.

Więcej informacji na temat obu atlasów można znaleźć w wywiadach z dr Edytą Majer, kierownikiem Zakładu Geologii Inżynierskiej:

ATLAS GEOLOGICZNO-INŻYNIERSKI DLA TERENU SZCZECINA I CZĘŚCI POWIATÓW: POLICKIEGO, GOLENIOWSKIEGO I GRYFIŃSKIEGO

ATLAS GEOLOGICZNO-INŻYNIERSKI DLA OBSZARU LUBLIN-ŚWIDNIK

Do opracowywanych dla całego kraju map geologicznych, hydrogeologicznych i geośrodowiskowych w skali 1:50 000 dołączą mapy geologiczno-inżynierskie. Cztery pierwsze arkusze pilotażowe: Gdańsk, Turek, Józefów i Zebrzydowice już zostały opracowane. Realizacja kolejnych 20 arkuszy rozpocznie się w 2024 r. Cyfrowe mapy geologiczno-inżynierskie będą mocnym wsparciem dla opracowywania planów zagospodarowania przestrzennego na poziomie regionalnym, wojewódzkim i krajowym.

 

W 2024 r. PIG-PIB zorganizuje liczne spotkania branżowe (konferencje, sesje, fora PSG). Już dzisiaj zachęcamy Państwa do zgłoszenia udziału w 8. Ogólnopolskim Sympozjum WSPÓŁCZESNE PROBLEMY GEOLOGII INŻYNIERSKIEJ W POLSCE (WPGI), które odbędzie się w dniach 15–18 października 2024 r. w Łodzi. O nadchodzących wydarzeniach będziemy informowali w kolejnych edycjach naszego Newslettera.

Życzymy miłej lektury!

 

 PRZEGLĄD GEOLOGICZNY

Zapraszamy do lektury najnowszego Przeglądu Geologicznego. Aktualny numer (2023/10, tom 71) zawiera artykuły z kategorii: geologia czwartorzędu, hydrogeologia oraz blok artykułów z IV Konferencji Naukowej „Zmiany klimatyczne w przeszłości geologicznej”, która odbyła się w dniach 22 - 23 listopada 2023 r. w Warszawie.

Czytaj bezpłatnie online >>