Drodzy Czytelnicy,
W związku z sytuacją powodziową w południowo-zachodniej części Polski, państwowa służba geologiczna wydała ostrzeżenia o zagrożeniu uaktywnienia się osuwisk oraz o zagrożeniach hydrogeologicznych.
Państwowy Instytut Geologiczny – PIB opublikował na swojej stronie wydaną przez Głównego Geologa Kraju informację o bieżącej sytuacji osuwiskowej, w której przeczytać można, między innymi:
"Obecnie w obszarach zagrożonych mamy do czynienia z dużym nasączeniem górotworu wodą, z istotnym ryzykiem aktywacji osuwisk. Należy pamiętać, że osuwiska zwykle uruchamiane są z pewnym opóźnieniem w stosunku do zaistniałych opadów. Obecnie nawet niewielki opad może uaktywnić osunięcia. Najbardziej zagrożonymi obszarami są tereny, na których odnotowano ruchy masowe w przeszłości."
Państwowy Instytut Geologiczny – PIB w ramach Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO), którego realizacja jest finansowana ze środków NFOŚiGW, prowadzi inwentaryzację osuwisk w Polsce, w tym w ramach prac interwencyjnych po otrzymaniu zgłoszenia. Pracownicy Centrum Geozagrożeń w PIG-PIB otrzymali dotąd zgłoszenia dotyczące 12 zdarzeń osuwiskowych w województwach: dolnośląskim, śląskim i małopolskim związanych z ostatnią sytuacją powodziową.
W związku z opublikowanymi ostrzeżeniami hydrologicznymi, państwowa służba geologiczna opublikowała ostrzeżenie o zagrożeniu hydrogeologicznym na obszarze województw: dolnośląskiego i opolskiego oraz południowej części województw: wielkopolskiego i lubuskiego oraz informację na ich temat. Czytamy w nim, między innymi:
"Istnieje ryzyko zanieczyszczenia wód podziemnych. W szczególności może to mieć miejsce w sytuacji wymycia przez wodę powodziową zanieczyszczeń zgromadzonych w obiektach takich jak: składowiska odpadów, osadniki, oczyszczalnie lub zakłady przemysłowe."
Zachęcamy do śledzenia naszych komunikatów i informacji.
Zadania państwowej służby geologicznej są sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.