Drodzy Czytelnicy,
Ukazał się najnowszy numer „Przeglądu Geologicznego” i jest już dostępny online.
W stałej rubryce „Mente et Malleo Głównego Geologa Kraju" pełniący tę funkcję prof. dr hab. Krzysztof Galos zadaje retoryczne pytanie: czy zawód geologa ma przyszłość? Odpowiadając, dzieli się osobistymi refleksjami i tłumaczy, dlaczego tak ważny i fascynujący obszar wiedzy jest i pozostanie ważny w wymiarze poznawczym społecznym oraz gospodarczym.
Wodór coraz częściej jest wymieniany jako energetyczny surowiec przyszłości. Jędrzej Jasielski, Grzegorz Lis i Piotr Wojtulek w artykule pt. "Ocena możliwości występowania złóż geologicznego wodoru w bloku dolnośląskim" dokonali przeglądu aktualnej wiedzy na temat źródeł pozyskiwana wodoru i jego rodzajów, występowania na świecie, a także geologicznych procesów wodorotwórczych. Wskazali też, że blok dolnośląski z różnymi zespołami skał krystalicznych (zarówno magmowych, jak i metamorficznych) jest interesującym regionem do poszukiwań wodoru.
W artykule pt. "Zagrożenia geologiczne w Polsce w 2022 r." zespół pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego (Tomasz Wojciechowski, Izabela Laskowicz, Jarosław Kos, Paweł Marciniec, Grzegorz Uścinowicz, Kamila Karkowska, Maria Przyłucka, Marcin Wódka i Sylwester Kamieniarz) dokonał analizy zdarzeń geologicznych w Polsce, takich jak: osuwiska, erozja brzegu morskiego, wstrząsy sejsmiczne, zapadliska i pionowe deformacje terenu, jakie miały miejsce w 2022 roku. Celem artykułu jest podnoszenie świadomości społecznej o zagrożeniach geologicznych.
Oprócz tego bieżący „Przegląd Geologiczny” przynosi inne interesujące artykuły:
- "Geostatystyka dla niematematyków. Przewodnik praktyczny – część III" Wojciecha Naworyta;
- "Życie w otchłani – kontynuacja badań głębokomorskich przez polskich paleontologów w rejonie wyspy Roatán (Honduras)" Przemysława Gorzelaka i Mariusza A. Salamona;
- Wspomnienie o Ryszardzie Kotlińskim autorstwa Dominika Zawadzkiego, Reginy Kramarskiej i Krzysztofa Szamałka;
- W rubryce „Moje hobby” tym razem można przeczytać rozmowę profesora Janusza Skoczylasa z profesorem Jerzym Fedorowskim, byłym rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu o jego pozazawodowych pasjach i zainteresowaniach.
Zachęcamy do lektury najnowszego numeru „Przeglądu Geologicznego”.
Wydanie czasopisma realizowane jest jako zadanie państwowej służby geologicznej i zostało sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.