Newsletter Państwowej Służby Geologicznej nr 12/2025

Drodzy Czytelnicy

Ukazał się najnowszy Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce i jest już dostępny on-line. Państwowy Instytut Geologiczny – PIB przedstawia w nim dane dotyczące złóż kopalin z 2024 roku.

Kompletne zestawienie 15 026 złóż kopalin jest przedstawione w postaci tabel uzupełnionych informacjami opisowymi. Kopaliny podzielone są na grupy, na podstawie ich przydatności surowcowej. Wewnątrz grup dane prezentowane są w układzie administracyjnym lub – jak w przypadku złóż węgla kamiennego oraz złóż ropy naftowej i gazu ziemnego – w podziale regionalnym.

Geologiczne sumaryczne zasoby bilansowe i wydobycie najważniejszych kopalin w Polsce w 2024 r. przedstawiają się następująco:

  • liczba złóż kopalin energetycznych - 736 (zasoby bilansowe - gazowe 255,87 mld m3,ciekłe 199,48 mln ton, stałe - 87 601,44 mln ton);
  • liczba kopalin metalicznych - 39 (zasoby bilansowe - 4 190,34 mln ton);
  • liczba kopalin chemicznych - 50 (zasoby bilansowe - 113 561,63 mln ton);
  • liczba kopalin innych (skalnych) - 14 286 (zasoby bilansowe - 64 106,48 mln ton).

Więcej szczegółów w Bilansie zasobów złóż kopalin w Polsce.    

 Uzupełnieniem i graficzną reprezentacją informacji zawartej w Bilansie... jest witryna Surowce mineralne Polski, która zawiera komplet map prezentujących rozmieszczenie złóż kopalin objętych własnością górniczą oraz innych ważniejszych grup kopalin.

  Strona stanowi rozbudowaną bazę wiedzy o występowaniu, wydobyciu i gospodarce zasobami kopalin w Polsce.

W serwisie dostępne są szczegółowe informacje o poszczególnych grupach surowców – od energetycznych i metalicznych, po chemiczne, skalne i inne. Opisy zawierają dane geologiczne, lokalizacje złóż, statystyki wydobycia, a także informacje o ich znaczeniu gospodarczym i trendach rynkowych. Na stronie przedstawiono również informacje o eksporcie i imporcie surowców mineralnych w poszczególnych latach.

Strona udostępnia również:

  • bilanse zasobów kopalin publikowane corocznie przez PIG-PIB;
  • zasoby perspektywiczne kopalin Polski;
  • Mineral Resources of Poland;
  • Rejestr Obszarów Górniczych;
  • wzory formularzy dla użytkowników złóż.

Serwis to wiarygodne źródło wiedzy zarówno dla geologów i planistów, jak i przedstawicieli administracji, przemysłu i instytucji naukowych.

Zachęcamy Państwa do korzystania z udostępnionych danych!

 

"Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce" powstał w ramach zadań państwowej służby geologicznej i został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

logo sfinansowano nfosigw