Cel projektu:
Celem projektu jest utworzenie i wdrożenie Zintegrowanego Systemu Monitoringu Wód Podziemnych (ZSM) dedykowanego realizacji zadań monitoringu wód podziemnych, w szczególności pełnej i zintegrowanej obsługi Sieci Obserwacyjno-Badawczej Wód Podziemnych (SOBWP) oraz pomiarów i badań w niej wykonywanych.
SOBWP jako kluczowy element monitoringu środowiska w zakresie wód podziemnych obejmuje cały kraj - łącznie ponad 2000 punktów monitoringowych, w których czynności monitoringowe są realizowane manualnie lub poprzez urządzenia automatyczne. Badania i pomiary realizowane są w sposób systematyczny, w oparciu o wdrożone procedury, programy i objęte są systemem kontroli jakości.
Dane pozyskane w ramach krajowego systemu monitoringu wód podziemnych realizowanego przez PIG-PIB zasilają system Państwowego Monitoringu Środowiska i są podstawą do opracowywania dokumentów planistycznych takich jak Plany Gospodarowania Wodami w Dorzeczach, wymaganych Ramową Dyrektywą Wodna WE/60/2000, jak również podlegają raportowaniu do Systemu Informacji Gospodarki Wodnej (SIGW), GUS, Europejskiej Agencji Środowiska, a także są przekazywane w formie komunikatów i prognoz hydrogeologicznych do instytucji samorządowych i rządowych.
Dane hydrogeologiczne pozyskiwane w krajowym systemie monitoringu wód podlegają udostępnianiu. Głównymi odbiorcami danych są instytucje państwowe i samorządowe, uczelnie, przedsiębiorstwa, spółdzielnie, a także osoby prywatne. Rocznie udostępnia się dane z kilkunastu tysięcy punktów (w latach z raportami do UE nawet około 30 tysięcy punktów).
ZSM będzie służył do zarządzania siecią SOBWP tj. procesami obsługi czynności i danych monitoringowych, w tym także: planowania, realizowania i nadzorowania prac terenowych, prac gromadzenia (realizacja pomiaru, realizacja czynności monitoringowych) i weryfikacji danych terenowych, przetwarzania danych (gromadzonych manualnie jak i integrowanych z urządzeń pomiarowych), następnie końcowej analizy i raportowania.
ZSM będzie obejmował zmodernizowaną funkcjonalność pobierania i integrowania danych pomiarowych (dane sensoryczne), które są gromadzone przez urządzenia automatyczne, a także funkcjonalność monitującą pracę urządzeń. Docelowo, ZSM będzie informatycznym narzędziem/systemem umożliwiającym od strony biznesowej i technologicznej realizację wszystkich procesów monitoringu wód podziemnych PIG-PIB, zarówno w zakresie monitoringu ilościowego, jak i jakościowego.
Zadania i efekty rzeczowe:
Prace i efekty projektu ZSM obejmą budowę/rozbudowę kompletnej architektury systemu informatycznego – jego części biznesowej i technologicznej tj. będą zaaplikowane w tzw. warstwie logicznej, a także warstwach fizycznych aplikacji i baz danych oraz infrastruktury teleinformatycznej.
ZSM powstanie w wyniku gruntownej modernizacji tj. przebudowy technologicznej istniejących elementów informatycznych (utworzenie aktualniejszych wersji), ich znaczącej rozbudowy funkcjonalnej i niefunkcjonalnej obecnych aplikacji i baz danych obsługujących SOBWP (dalej ZSM-SOBWP), a także budowy i dostawy kompletnie nowych elementów takich jak wspólna infrastruktura informatyczna (ZSM-ICT) oraz element systemu odpowiedzialny za cyfrową identyfikację punktów terenowych i sieciowe udostępnianie informacji oraz usług systemu ZSM na urządzenia mobilne (ZSM-WS).
Finalną fazą projektu będzie końcowa integracja warstwy logicznej i technologicznej oraz udostępnienie systemu poprzez zintegrowany webowy interfejs użytkownika (ZSM-API) obejmujący kluczowe funkcjonalności - gromadzenie, przetwarzania, raportowania i udostępniania danych.
Grupy docelowe:
Grupę docelową stanowią przede wszystkim decydenci zarządzający działaniami w zakresie ochrony jakości wód podziemnych w Polsce, ale odbiorcami efektów projektu docelowo będzie całe społeczeństwo.
Dane hydrogeologiczne pozyskiwane w krajowym systemie monitoringu wód podlegają udostępnianiu. Głównymi odbiorcami danych są instytucje państwowe i samorządowe, uczelnie, przedsiębiorstwa, spółdzielnie, a także osoby prywatne. Rocznie udostępnia się dane z kilkunastu tysięcy punktów (w latach z raportami do UE nawet około 30 tysięcy punktów).
Odbiorcami danych monitoringowych pozyskiwanych przez PSG w ramach zadań wyszczególnionych w Ustawie Prawo wodne są instytucje państwowe i samorządowe, instytucje europejskie, uczelnie, przedsiębiorstwa, spółdzielnie, a także osoby prywatne.
Dane są udostępniane i rozpowszechniane w formie surowej oraz zinterpretowanej np. w formie komunikatów, ostrzeżeń i prognoz hydrogeologicznych, których adresatem, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dn. 24 października 2023 r. w sprawie ostrzeżeń, prognoz, komunikatów, biuletynów i roczników państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej i państwowej służby geologicznej, jest szerokie grono administracji państwowej włącznie z Prezydentem, Marszałkiem Sejmu, Prezesem Rady Ministrów, ministrami, dyrektorami licznych instytutów związanych z gospodarowaniem wodami, jak również państwowymi agencjami informacyjnymi takimi jak Polska Agencja Prasowa, Polskie Radio i Telewizja Polska, za pośrednictwem których informacje o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej lub ostrzeżeniu o stanach wyjątkowych przekazywana jest ogółowi społeczeństwa.
Finansowanie:
Projekt współfinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania FENX.02.04 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom priorytetu FENX.02 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.
Wartość projektu: 10 657 200 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 8 494 854,12 (79,71%)
Informujemy, że funkcjonują mechanizmy umożliwiający sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach w programie FEnIKS 2021-2027.

Informacja o funkcjonowaniu mechanizmu umożliwiającego sygnalizowanie o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych
W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy:
Informacja o możliwości zgłaszania do IZ lub Instytucji Pośredniczącej podejrzenia o niezgodności Projektu lub działań Beneficjenta z KPON lub KPP
W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy wysłać pisemne zgłoszenie na adres (opcjonalnie):
- poczty tradycyjnej – w formie listownej na adres ministerstwa:
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej,
ul. Wspólna 2/4,
00-926 Warszawa
lub
Ministerstwo Klimatu i Środowiska,
ul. Wawelska 52/54,
00-922 Warszawa
lub
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
ul. Konstruktorska 3a,
02-673 Warszawa,
- skrzynki nadawczej e-PUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej lub Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie www.feniks.gov.pl,
- e-mail: rownosc.feniks@mfipr.gov.pl lub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl