Modernizacja i implementacja zintegrowanego systemu gromadzenia, udostępniania i przetwarzania środowiskowej informacji geologicznej

Rodzaj: Krajowy

Kategoria wyszukiwania: geoinformacja

Słowa kluczowe:Zintegrowany System Mapowy, system teleinformatyczny, geologia środowiskowa

Rok rozpoczęcia: 2024

Rok ukończenia: 2028

Kierownik projektu: Łukasz Wojcieszak

Główny zleceniodawca:PIG-PIB

Żródło finansowania:Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027

Celem głównym projektu jest gruntowna modernizacja istniejącego systemu Mapy Geośrodowiskowej Polski (MGśP). Osiągnięcie celu zapewnione będzie poprzez spełnienie kluczowych założeń projektu, takich jak:

  • poprawa efektywności działania systemu MGśP i tym samym usprawnienia procesu realizacji zadnia wynikającego z Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze, art. 162; Zadania państwowej służby geologicznej, pkt 1, wraz z usprawnieniem zaplecza elektronicznego, zwiększenia dostępności i jakości zasobów informacyjnych PIG-PIB oraz rozwoju kompetencji cyfrowych,

  • likwidacja długu technologicznego, zwiększenie efektywności procesów wewnętrznych i funkcjonalności przetwarzania oraz produkcji danych wraz z końcowym procesem wytwarzania produktu kartograficznego jak również zwiększenia jego możliwości w zakresie interoperacyjności,

  • implementacja zmodernizowanego systemu do systemu danych geologicznych oraz integracja udostępnienia danych w systemie Europejskiej Agencji Środowiska – Datahub EEA (EEA - European Environment Agency).

Projekt jest współfinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania FENX.02.04 Adaptacja do zmian klimatu, zapobieganie klęskom i katastrofom priorytetu FENX.02 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.

Wartość projektu: 5 000 000 PLN

Wkład Funduszy Europejskich: 3 985 500 PLN (79,71%)

Zadania i efekty rzeczowe

Projekt stanowi odpowiedź na zdiagnozowane niefunkcjonalności istniejącego systemu Mapy Geośrodowiskowej Polski. Zawarte w projekcie działania polegają na:

  1. Opracowaniu koncepcji informatycznej modernizacji, rozbudowy i integracji systemu (Koncepcja ZSM-MGŚP). Koncepcja obejmować będzie: analizę wymagań funkcjonalnych, systemowych oraz wymagań niefunkcjonalnych, jak również jakościowych (wydajności, dostępności, niezawodności, skalowalności i przenośności).

  2. Budowie/modernizacji Systemu ZSM-MGśP oraz jego elementów zgodnie z utworzoną Koncepcją ZSM-MGśP.

  3. Integracji zmodernizowanych i rozbudowanych elementów Systemu ZSM-MGśP z systemami PIG-PIB wraz z końcowym wdrożeniem oraz przeszkolenie zespołu użytkowników w zakresie obsługi systemu.

Grupy docelowe

System ZSM - MGśP adresowany będzie przede wszystkim do organów administracji rządowej i samorządowej oraz instytucji zajmujących się racjonalnym i odpowiedzialnym zarządzaniem zasobami środowiska naturalnego. Analiza treści powinna być nieodzownym elementem realizowania postanowień ustawodawstwa o zagospodarowaniu przestrzennym i prawa ochrony środowiska, przede wszystkim w kontekście ochrony zasobów kopalin, gwarantującej bezpieczeństwo surowcowe kraju.

Łatwo dostępne i kompleksowe dane stanowią doskonały element pomocniczy w pracach studialnych przy opracowywaniu strategii rozwoju jednostek terytorialnych kraju i planów zagospodarowania przestrzennego.

Wymagane ustawowo wojewódzkie, powiatowe i gminne programy ochrony środowiska powinny opierać się o przedstawione na mapie informacje środowiskowe. Mapa wspomaga także praktyczne działania gospodarcze w zakresie rozwoju przemysłu wydobywczego w skali lokalnej i regionalnej, będąc narzędziem dla władz samorządowych i organów koncesyjnych do prowadzenia racjonalnej gospodarki zasobami kopalin. Jest też pomocna w realizacji założeń polityki surowcowej kraju. Ponadto ma duże znacznie jako istotny czynnik edukacyjny na wszystkich szczeblach nauczania.