Temat: Analiza ilościowa naprężeń i odkształceń skorupy ziemskiej (w Polsce)

Promotor: dr hab. Marek Jarosiński

Specjalizacja badawcza: tektonika, geodynamika, geomechanika, geofizyka.

Miejsce zatrudnienia: Państwowy Instytut Geologiczny - PIB, 00-975 Warszawa, ul. Rakowiecka 4.

Doświadczenie badawcze: analiza strukturalna danych polowych i otworowych, interpretacja tektoniki na podstawie danych geofizycznych, analiza współczesnych naprężeń tektonicznych na podstawie danych otworowych, modelowanie współczesnych naprężeń, odkształceń i reologii litosfery, analiza geomechaniki niekonwencjonalnych złóż węglowodorów oraz magazynów i składowisk w strukturach geologicznych.

Temat: Analiza ilościowa naprężeń i odkształceń skorupy ziemskiej (w Polsce)

Analiza naprężeń i odkształceń skorupy ziemskiej dostarcza danych podstawowych dla analiz geomechanicznych potrzebnych do projektowania i eksploatacji magazynów i składowisk substancji płynnych i energii w naturalnych strukturach podziemnych, jak również do przewidywania stabilności wyrobisk górniczych i otworów wiertniczych. Wraz z rozszerzającym się zakresem wykorzystania przestrzeni podziemnej i wdrażaniem nowych, niekonwencjonalnych technologii jej zagospodarowania szybko wzrasta świadomość znaczenia takich analiz dla bezpieczeństwa jest to ciągle nowa dziedzina badań, w której jest ciągle dużo do „odkrycia”.

Doktorat powinien być częścią realizacji zadań służby geologicznej, co wiąże się z ułatwionym dostępem do danych geologicznych i obniżeniem kosztu dostępu do nich. Na obecnym etapie planowania dalszych badań w tym zakresie nie można podać dokładnego zakresu analiz w doktoracie. Dokładniejszy zakres badań w doktoracie uwarunkowany będzie aktualną dostępnością danych, mechanizmem finansowania badań oraz zdolnościami kandydata. Spektrum możliwych analiz (do wyboru) obejmuje: analizę profili naprężeń na podstawie danych otworowych, analiza rozwarstwienia reologicznego skorupy ziemskiej na podstawie danych sejsmicznych, modelowanie propagowania się naprężeń na profilach pionowych lub w planie, statystyczne analizy geodynamicznych baz danych.

Oferujemy

  • Możliwość finansowania badań z wewnętrznych (PIG-PIB) oraz zewnętrznych funduszy
  • Możliwość pracy na dużych zbiorach danych

Wymagania

  • Tytuł magistra w zakresie nauk o Ziemi, fizyki lub inżyniera z zakresu mechaniki
  • Znajomość języka angielskiego, pozwalająca na zapoznanie się z literaturą przedmiotu badań
  • Predyspozycje do analiz ilościowych z wykorzystaniem narzędzi matematycznych i fizycznych
    Umiejętność czytania dokumentacji geologicznych i geofizycznych w języku polskim

Dodatkowych informacji udzieli dr hab. Marek Jarosiński: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.