Festiwal Nauki

Pobierz jako plik iCal
Od 19.09.2014
Do 28.09.2014
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
ORGANIZATORZY 
Warszawa, ul. Rakowiecka 4 (wejście od Wiśniowej)

 

Festiwal Nauki to impreza, która na stałe wpisała się w naukowy kalendarz wydarzeń. W tym roku jest to już jego 18. edycja. Z tej okazji w Muzeum Geologicznym odbędą się ciekawe zajęcia i wykłady, zarówno dla najmłodszych, jak i dla nieco starszych słuchaczy.

Na godziny przedpołudniowe zaplanowane zostały lekcje festiwalowe dla szkół. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, podczas których poznają historię życia na Ziemi. Gimnazjaliści z kolei dowiedzą się, jak zbudowana jest nasza planeta, jak powstają góry oraz jakie organizmy żyły w pradawnych oceanach i jak je rozpoznawać.

Przygotowane zostały również trzy otwarte spotkania popołudniowe. „Błysk kamieni szlachetnych" to temat spotkania klubu młodzieżowego, które odbędzie się w piątek 26 września. Będzie to prezentacja o wybranych kamieniach szlachetnych, ich pochodzeniu i charakterystyce. W ramach spotkań klubowych zapraszamy na dwa wykłady poświęcone niezwykłemu miejscu, jakim jest Islandia. W środę 24 września odbędzie wykład pt. „Gdzie są niegdysiejsze śniegi? O islandzkich lodowcach", w piątek zaś „Islandia – gorąca kraina wulkanów i gejzerów".

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach festiwalowych. Pełny program XVIII edycji Festiwalu Nauki wraz z szerszymi opisami poszczególnych wydarzeń znajduje się pod adresem http://festiwalnauki.edu.pl/

 

LEKCJE FESTIWALOWE DLA SZKÓŁ

2014-09-22 10:00

dr Tatiana Woroncowa-Marcinowska
Tytuł: Jak rozpoznać mieszkańców mórz sprzed milionów lat
Forma: warsztaty, gimnazjum

Opis: Jak odróżnić skamieniałego amonita od równie skamieniałego ślimaka? Jakie pradawne zwierzęta morskie można znaleźć w czasie wędrówek po Polsce? Podczas warsztatów każdy będzie mógł dotknąć i rozpoznać liczące wiele milionów lat bezkręgowce.

2014-09-23 09:30

mgr Marlena Świło, mgr inż. Monika Krzeczyńska
Tytuł: Ewolucja życia na Ziemi
Forma: warsztaty, szkoła podstawowa

Opis: Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, jak zmieniał się świat zwierząt i roślin w różnych erach geologicznych, od momentu powstania życia aż do dzisiaj. Wykorzystując tę wiedzę, uczniowie samodzielnie wykonają uproszczoną tabelę stratygraficzną.

2014-09-23 12:00

dr Tatiana Woroncowa-Marcinowska
Tytuł: Tu był lądolód – co pozostawił nam?
Forma: lekcja pokazowa, gimnazjum

Opis: Poza charakterystycznymi osadami, które powstały po ustąpieniu lądolodu (gliny zwałowe, piaski i żwiry oraz głazy) znacznie rzadziej spotykane są porwaki albo kry lodowcowe – wyrwane z podłoża wielkie bloki lub płaty skalne przetransportowane przez lodowiec niekiedy na olbrzymie odległości. Czy to lądolód mógł przenieść te wielotonowe bloki skalne?

2014-09-24 10:00

mgr Lidia Adach
Tytuł: Ziemia od środka
Forma: lekcja pokazowa, gimnazjum

Opis: Od ponad 4 miliardów lat Ziemia stale zmienia swoje oblicze. Stare kontynenty ulegają rozpadowi, w miejscach pradawnych oceanów wypiętrzają się góry, a w głębokich rozłamach kontynentalnych rodzą się nowe dna oceaniczne. By zrozumieć mechanizm tych zmian, należałoby „zajrzeć" w głąb Ziemi. Poznanie budowy Ziemi stanowi ich wyjaśnienie.

2014-09-24 12:00

mgr Katarzyna Skurczyńska-Garwolińska
Tytuł: Jak powstają góry?
Forma: lekcja pokazowa, gimnazjum

Opis: Tematem lekcji są procesy tektoniczne: ich przyczyny, rodzaje struktur tektonicznych i ich wpływ na ukształtowanie powierzchni naszej planety.

 

KLUBY MŁODZIEŻOWE

2014-09-26 15:30

mgr Krystyna Wołkowicz
Tytuł: Błysk kamieni szlachetnych
Forma: klub młodzieżowy

Opis: Prezentacja o wybranych kamieniach szlachetnych, takich jak diamenty, rubiny, szmaragdy, ale też o tych pochodzenia organicznego, jak perły, korale. O ich cechach szczególnych, barwie, błysku, jak również o składzie, pochodzeniu nazwy i występowaniu.

 

KLUBY

2014-09-24 17:30

mgr Marek Brzeziński
Tytuł: Gdzie są niegdysiejsze śniegi? O islandzkich lodowcach
Forma: klub

Opis: Działalność lodowców islandzkich, gdzie są ich ślady i jak można je znaleźć. Kilka uwag „turysty kwalifikowanego" z pobytu na Islandii. Zjawiska ekstremalne i ich ślady. Zapis geologiczny: odtworzenie zdarzeń i ich interpretacja.

2014-09-26 17:30

dr hab. Jolanta Pacześna
Tytuł: Islandia – gorąca kraina wulkanów i gejzerów
Forma: klub

Opis: Opowieść o niezwykłej wyspie położonej na styku dwóch płyt tektonicznych.

 

Śledź nas na Facebooku