VIII Forum Pomp Ciepła i Pasaż Energetyczny

Pobierz jako plik iCal
Od 05.03.2015
Do 06.03.2015
LOKALIZACJA 
Targi ENEX Nowa Energia, ul Zakładowa 1, Kielce - HALA G
ORGANIZATORZY 
GLOBEnergia, Targi Kielce, patronat merytoryczny: Państwowy Instytut Geologiczny – PIB, PORT PC

 

termopale 1W dniu 5 marca podczas Międzynarodowych Targów ENEX Nowa Energia w Kielcach odbędzie się VIII Forum Pomp Ciepła. Forum to spotkanie skupiające inwestorów, dostawców, wykonawców i wszystkich zainteresowanych tematem grzewczego wykorzystania pomp ciepła. Publiczność ma okazję spotkać się z wieloma ekspertami – praktykami i podzielić się swoimi doświadczeniami i problemami.

 

W tym roku do grona patronów merytorycznych tego wydarzenia dołączył Państwowy Instytut Geologiczny – PIB, który będzie w nim aktywnie uczestniczył. Podczas Forum pracownicy Instytutu wezmą udział w dyskusji, zaprezentują doświadczenia państwowej służby geologicznej w płytkiej geotermii oraz przedstawią bazy danych geologicznych prowadzone przez PIG-PIB, które stanowią źródło informacji o budowie podłoża gruntowego w rejonie planowanej inwestycji.

 

Program ramowy VIII Forum Pomp Ciepła

  1. Podsumowanie rynku pomp ciepła w Polsce w 2014 roku – analiza, wnioski
  2. „Efektywne wykorzystanie energii" standard budynków NF15 i NF40
  3. Etykiety energetyczne pomp ciepła i ich znaczenie przy etykietowaniu budynków
  4. Hybrydowe i przemysłowe pompy ciepła
  5. Pompy ciepła w układach kaskadowych
  6. Pompy ciepła w kontekście Smart Grid
  7. Pompy ciepła a produkcja energii elektrycznej w Polsce
  8. Niestandardowe rozwiązania dolnego źródła ciepła
  9. OWC – Informacja geologiczna oraz procedury
  10. Górne źródło ciepła a efektywność pracy pompy ciepła

 

Prezentacje Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB:

 

  • Otworowe wymienniki ciepła (OWC) – informacja geologiczna i procedury
    Wojciech Paciura, Grzegorz Ryżyński
    Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy

W prezentacji zostaną przedstawione bazy danych geologicznych prowadzone przez PIG-PIB, które stanowią źródło informacji o budowie podłoża gruntowego w rejonie planowanej inwestycji. Informacja taka jest konieczna, aby optymalnie zaprojektować odwierty wykonywane w celu pozyskiwania ciepła ziemi. Znajomość profilu geologicznego i właściwości poszczególnych warstw gruntowo-skalnych oraz warunków hydrogeologicznych umożliwiają projektantom pomp ciepła określenie głębokości i liczby odwiertów pod OWC. Wykorzystanie dostępnej informacji geologicznej podczas projektowania systemów płytkiej geotermii pozwala na optymalizację kosztów i założeń projektowych. Kolejnym zagadnieniem poruszanym w prezentacji są zagadnienia formalnoprawne dotyczące wykonywania odwiertów w celu pozyskiwania ciepła ziemi. W prezentacji zostaną również przedstawione opracowane w PIG-PIB mapy potencjału płytkiej energii geotermalnej adresowane do inwestorów i projektantów pomp ciepła.

 

  • Termopale – energia geotermalna z fundamentów budowli
    Grzegorz Ryżyński
    Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB)

Prezentacja ma na celu ogólne przedstawienie tematu i doświadczeń światowych w zakresie stosowania termopali oraz ma być wstępem do dyskusji nad możliwościami i perspektywami rozwoju tej technologii na gruncie polskim. W prezentacji przedstawiono przegląd stanu wiedzy dotyczącej termopali, tj. dolnych źródeł ciepła instalowanych w elementach posadowienia budowli (np. palach fundamentowych). Pale fundamentowe są stosowane głównie w budownictwie wielkokubaturowym, w przypadku występowania gruntów słabonośnych lub np. głębokiego posadowienia budynków wysokościowych. Istotą tej technologii jest wykorzystanie elementów konstrukcyjnych jako wymiennika energii z gruntem poprzez uzbrojenie np. pali fundamentowych w kolektory z pompą ciepła w układach grzewczych i chłodniczych budowli (m.in. budynków mieszkalnych, biurowych, hal magazynowych, centrów handlowych, mostów, tuneli, chodników, ścieżek rowerowych, parkingów, peronów). Termopale pracują jako elementy nośne oraz jako OZE. Połączenie ich razem i wdrożenie do powszechnego stosowania w Polsce napotyka bariery związane z brakiem sformalizowanych wytycznych technicznych, wiedzy projektowej oraz doświadczenia ze strony firm wykonawczych w projektowaniu i wykonawstwie takich systemów.

Prezentacja o termopalach

 

Zobacz więcej o na stronie organizatora VIII Forum Pomp Ciepła 

 

Państwowy Instytut Geologiczny weźmie także udział jako wystawca w Pasażu Energetycznym (5-6 marca 2015 r.,  Hala G). Serdecznie zapraszamy na nasze stoisko.

Zobacz więcej na stronie organizatora Pasażu Energetycznego