Wystawa "Szlakiem krasu i jaskiń"

Pobierz jako plik iCal
17.12.2021, 08:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne
ORGANIZATORZY 
Muzeum Geologiczne

„Odkryć, zrozumieć i chronić” to hasło Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu zainicjowanego przez Międzynarodową Unię Speleologiczną (International Union of Speleology – UIS). Z tej okazji, w grudniu 2021 roku Muzeum Geologiczne PIG-PIB, zorganizowało wystawę czasową „Szlakiem krasu i jaskiń”, którą będzie można oglądać jeszcze w 2022 roku.

Początek wystawy "Szlakiem krasu i jaskiń"

                  Kras to typ krajobrazu, który obejmuje około 20% lądowej powierzchni Ziemi. Obserwuje się go tam, gdzie występują skały łatwo rozpuszczalne w wodzie takie jak wapienie, sole, gipsy i inne. Mówi się „kropla drąży skałę”- to stwierdzenie dobrze opisuje kras. Woda atmosferyczna jest głównym sprawcą procesów krasowych - spływając rozpuszcza skały najpierw na ich powierzchni, a następnie w głębi ziemi, tworząc charakterystyczne formy. Rzeźba krasowa to liczne otwory, zapadliska na powierzchni ziemi, a pod powierzchnią pustki, korytarze i jaskinie. Jaskinie tak chętnie odwiedzane przez turystów, są dostępnymi fragmentami podziemnej sieci krążenia wód, z których pochodzi około 20% wody pitnej na świecie. Kras i jaskinie to bezcenne zasoby przyrodnicze, które warto poznać i chronić.

Widok wystawy z boku

                  Dzięki wystawie „Szlakiem krasu i jaskiń” dowiesz się jak powstaje kras, jak go rozpoznać w terenie i czy wszystkie skały na ziemi ulegają procesowi krasowienia, gdzie występują najdłuższe i najgłębsze jaskinie na świecie, jakie szczątki zwierząt plejstoceńskich najczęściej spotykamy w jaskiniach oraz czym różni się stalaktyt od stalagmitu.

Kurator wystawy

Izabela Olczak-Dusseldorp

Plansze wystawowe, okazy oraz obraz Lucji Radwan o tematyce jaskiniowej