Geologiczne historie (z sercem w tle)

Pobierz jako plik iCal
14.02.2022, 08:00
LOKALIZACJA 
Muzeum Geologiczne
ORGANIZATORZY 
Muzeum Geologiczne

Banner geologiczne historie z sercem w tle

 

14 lutego na całym świecie obchodzone jest święto zakochanych – Walentynki. Choć popularność i wiele powszechnie kultywowanych tradycji narodziło się w Wielkiej Brytanii dopiero na początku XIX wieku, to samo święto jest znacznie starsze. Już w średniowieczu łączono wspomnienie św. Walentego z romantyczną miłością.

Wokół św. Walentego narodziło się wiele legend, choć wiele z nich zostało najprawdopodobniej zmyślonych lub zapożyczonych z życia innych świętych. Jedną z najczęściej pojawiających jest zaślubianie w sekrecie par, które w inny sposób nie mogłyby się pobrać oraz rozdawanie wśród żołnierzy wyciętych z pergaminu serc, aby nigdy nie zapomnieli o miłości Boga.

A czy zastanawialiście się skąd w ogóle pochodzi motyw serca? W formie i znaczeniu, które tak dobrze wszyscy znamy, pojawił się w średniowiecznej literaturze i sztuce. Znacznie wcześniej, bo już w starożytności, kształt ten wykorzystywano do przedstawienia np. liści niektórych roślin. Możliwe jednak, że słynne serduszko jest o wiele starsze!

W jaskini znajdującej się w Asturii w Hiszpanii odkryto naskalne malowidła, które wydatowane są na około 12 tys. lat. Wśród wizerunków żubrów, koni i jeleni znalazło się również przedstawienie mamuta z czerwoną plamą w rejonie ramienia. Plama ta wywołała spore poruszenie, gdyż jej umiejscowienie wskazuje wyraźnie o jaki narząd chodzi, a kształt do złudzenia przypomina symbol, który znamy. 

Zdjęcie rysunku naskalnego

Czy rzeczywiście jest to najstarsze przedstawienie serca? Bardzo możliwe. Naskalne rysunki pełniły wiele funkcji, a jedną z nich mogła być rola edukacyjna - przygotowanie przyszłych myśliwych do sprawnego polowania.

W czasie ostatniego zlodowacenia znaczne obszary Europy szczególnie środkowej i wschodniej oraz Azji były w zasięgu „mamuciego stepu”. Było to środowisko niepodobne do żadnego ze współczesnych środowisk strefy peryglacjalnej. Obfitowało ono w pokarm roślinny zdolny wyżywić ogromne stada trawożernej megafauny, na którą chętnie polowali ludzie.

 

Rekonstrukcje fauny plejstoceńskiej

 

Środowisko w tym czasie nie oszczędzało ani zwierząt, ani ludzi. W ciągu ostatniego miliona lat lądolód wielokrotnie pokrywał większą część obszaru Polski, wywierając ogromny wpływ na jego rzeźbę i panujące warunki środowiskowe. 

Okresy rozwoju pokrywy lodowej przeplatały się z okresami cieplejszymi, w trakcie których lądolód zanikał. Pozostałością po tych okresach są liczne formy lodowcowe i wodno-lodowcowe, takie jak moreny, ozy czy kemy. Ale nie tylko lód i woda wpływały na rzeźbę terenu. Niska temperatura, nawet podczas ociepleń, niszcząco działała na znajdujące się na powierzchni skały. O tym jak działa wietrzenie mrozowe możecie dowiedzieć się z poniższego filmu!

 

 

Na koniec zapraszamy do sprawdzenia swojej pamięci w plejstoceńsko-walentynkowej grze Memory. Ściągnij i wydrukuj dwustronnie poniższy arkusz w dwóch kopiach, wytnij go i baw się dobrze!

pdfGra Memory736.01 KB 

 

Koniecznie odwiedźcie nas w Muzeum 14 lutego!

Na romantyczne popołudnie - od godziny 14:00 - zaprasza nasza mamucica Gaja, która wystroi się specjalnie na tę okazję!

 

Logo Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej