Tetrapod przedstawia się dziennikarzom w Kielcach

  
Konferencja prasowa w Oddziale Świętokrzyskim Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach, poświęcona odkryciu śladów tetrapoda w Zachełmiu, odbyła się 8 stycznia 2010 r. Spotkanie rozpoczął dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego dr J. Prażak o godzinie 10.00. Powitał przybyłych gości i pracowników przed budynkiem Oddziału, przy figurze zrekonstrowanego tetrapoda i odlewie powierzchni z tropami, od znalezienia której w 2004 r. rozpoczęła się historia odkrycia.

Image
Piotr Szrek omawia szczegóły odkrycia nad modelem tetrapoda. W tle fragment zaśnieżonego odlewu „płyty Z. Złonkiewicza” ze śladami tropów, odkrytej w 2004 r.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz administracyjnych województwa, powiatu i miasta. Przybyli m.in.: wojewoda świętokrzyski, prezydent Kielc, marszałek województwa kieleckiego, dyrektor Departamentu ds. Promocji Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, starosta powiatu kieleckiego, wójt gminy Zagnańsk, sołtysa Zachełmia. Zaproszono przedstawicieli władz sprawujących pieczę nad ochroną środowiska i geologią, w osobach regionalnego dyrektora ochrony środowiska, zastępcy dyrektora - regionalnego konserwatora przyrody, geologa wojewódzkiego oraz przedstawicieli Geoparku Kielce. Przybyli także przedstawiciele miejscowych środowisk naukowych z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego i Wyższej Szkoły Umiejętności, z Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa i Zarządu Polskiego Towarzystwa Geologicznego, pracownicy Oddziału Świętokrzyskiego, a ponadto kieleccy geolodzy, absolwenci kieleckiego Technikum Geologicznego, świętokrzyscy przewodnicy turystyczni i inne osoby zainteresowane odkryciem. Licznie przybyli dziennikarze z regionalnych publikatorów, rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych.

Image
Piotr Szrek dyskutuje o przyszłości okazów i stanowiska w Zachełmiu z regionalnym konserwatorem przyrody w Kielcach Jarosławem Pajdakiem.

Pierwsze informacje zostały przedstawione w zimowej scenerii przed budynkiem Oddziału Świętokrzyskiego. Dalsza część spotkania odbyła się w sali konferencyjnej Oddziału, która z trudem pomieściła licznie przybyłych gości. Przy stole prezydialnym zasiedli zastępca dyrektora Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB dr inż. Zbigniew Złonkiewicz oraz dr Piotr Szrek z PIG-PIB w Warszawie. Prezentowali oni znaleziony okaz śladu i fotografie. Opowiadali o historii odkrycia i roli samego znaleziska dla nauki, co potwierdzone zostało publikacją w prestiżowym czasopiśmie "Nature", na dodatek ze zdjęciem kieleckich tropów na okładce. Wypowiedzi urozmaiciła projekcja filmu przygotowanego przez „Nature”.

Image
Zbigniew Złonkiewicz relacjonuje historię odkrycia redaktorom regionalnej prasy

W swym wystąpieniu dr inż. Zbigniew Złonkiewicz podkreślił udział w odkryciu badaczy z Oddziału Świętokrzyskiego. Wspomniał, że do odkrycia przez niego pierwszej powierzchni z tropami we wrześniu 2004 r. doszło podczas służbowego wyjazdu do Zachełmia, w którym uczestniczyli także dr W. Trela i dr S. Salwa. Celem wyjazdu było przygotowanie praktyki terenowej dla studentów geologii z Loewen w Belgii. Zadanie to powierzone zostało im, jako badaczom regionu, przez dyrekcję PIG w Warszawie. Kamieniołom w Zachełmiu stanowił jeden z punktów wycieczki, wcześniej badanych i opisanych przez pracowników Oddziału.

Konferencja, oprócz swej roli informacyjnej, zapoczątkowała szereg dalszych publikacji i audycji, popularyzujących nauki o Ziemi w regionie świętokrzyskim, a ponadto wskazujących istotną rolę Państwowego Instytutu Geologicznego i jego Oddziału Świętokrzyskiego, jako jednostki badawczej o dużym potencjale naukowym. W wymiarze regionalnym kielecka konferencja miała szeroki odbiór wśród mieszkańców ziemi świętokrzyskiej. Przyczyniła się do ugruntowania poczucia dumy z przynależności do lokalnej społeczności.

tekst: Zbigniew Złonkiewicz
zdj. Gertruda Herman