Konferencja Geodiversity, Natural and Cultural Heritage of the Kaszuby Region
W dniach 6-10.09.2010 r. w Oddziale Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Gdańsku, odbyła się międzynarodowa konferencja "GEODIVERSITY, NATURAL AND CULTURAL HERITAGE OF THE KASZUBY REGION". Organizatorem konferencji był Państwowy Instytut Geologiczny-Państwowy Instytut Badawczy oraz Północnoeuropejska Grupa Robocza (WG3) ProGEO "European Association for Conservation of Geological Heritage". Konferencja była kontynuacją corocznych zjazdów w ramach ProGeo – Northern European Working Group. Spotkania stanowią tradycję jednoczącą europejskich naukowców, których zainteresowania badawcze dotyczą poznawania i propagowania walorów przyrody nieożywionej. Celem tych spotkań jest stworzenie możliwości wymiany doświadczeń oraz nawiązanie bliższej współpracy pomiędzy geologami, biologami i archeologami w dziedzinie ochrony przyrody nieożywionej i promocji geoochrony. Współpraca w tym zakresie jest potrzebna ze względu na wciąż małe rozpoznanie interakcji pomiędzy geologią, geomorfologią i bioróżnorodnością pomimo znaczenia tego zagadnienia w aspekcie ochrony geostanowisk i biotopów.
W konferencji wzięli udział prelegenci będący przedstawicielami krajów należących do Północnoeuropejskiej Grupy Roboczej ProGeo: Finlandii, Holandii, Irlandii, Litwy, Niemiec, Norwegii, Polski i Wielkiej Brytanii.
Oficjalne otwarcie konferencji odbyło się we wtorek 07.09.2010 r. W siedzibie Oddziału Geologii Morza PIG-PIB w Gdańsku-Oliwie gości w imieniu dyrekcji Oddziału Geologii Morza powitał dr hab. Szymon Uścinowicz, prof. nadzw. PIG-PIB.
Podczas wtorkowej sesji poruszono problematykę geomorfologii antropogenicznych „ścian" na obszarze Holandii, georóżnorodności Mierzei Kurońskiej oraz zarządzania plażami wybrzeża Litwy w aspekcie turystyki. Skupiono się również na perspektywach ochrony dziedzictwa naturalnego na wyspie Saarema (Estonia), regionu Drenthe (Holandia) i regionu Berkshire (Wielka Brytania). Nie zabrakło również polskiego akcentu. Zgodnie z tytułem konferencji zaprezentowano geostanowiska regionu Kaszub. Po lunchu odbyło się spotkanie robocze Północnoeuropejskiej Grupy Roboczej ProGeo. Po południu goście konferencji zostali zaproszeni na wycieczkę z przewodnikiem po Gdańsku, zakończoną kolacją na gdańskiej starówce.
Uczestnicy konferencji na szczycie Jastrzębiej Góry w Ostrzycach
Drugiego dnia sesja dotyczyła w dużej mierze zagadnień związanych z georóżnorodnością i ochroną dziedzictwa naturalnego w Polsce. Przedstawiono również koncepcję stworzenia bazy danych geostanowisk jako części Centralnej Bazy Danych Geologicznych Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego. Zaprezentowano także miejsca występowania śladów dinozaurów w Polsce. Prelegenci litewscy przedstawili problemy związane z georóżnorodnością wybrzeża Litwy oraz z tworzeniem infrastruktury plażowej w rejonie Karkle. Poruszono również zagadnienia związane z tworzeniem i modernizacją strony internetowej archipelagu Kvarken w Finlandii (Kvarken.fi). Po zakończeniu sesji odbyły się warsztaty poświęcone przygotowywanemu w ramach INTERREGU projektowi badawczemu Tour-Geo. Ponadto, dyrektor Litewskiej Służby Geologicznej, dr Jonas Satkunas, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego, prof. Marek Graniczny i Szymon Uścinowicz z OGM PIG-PIB rozmawiali o zaangażowaniu PIG-PIB oraz LSG w dalsze prace i projekty ProGeo.
Po lunchu, wyjazdem do Smołdzina, rozpoczęła się wycieczka terenowa. W czwartek, 09.09.2010, wczesnym rankiem, uczestnicy wycieczki rozpoczęli zwiedzanie regionu Pomorza Środkowego. Przed południem goście mieli okazję podziwiać klify środkowego wybrzeża oraz widok z góry Rowokół. Następnie udali się na ruchome wydmy do Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie zostali oprowadzeni przez panią mgr inż. Katarzynę Sitkowską, opiekuna ze strony SPN.
Ostaniec deflacyjny na wydmach łebskich
Ruchome wydmy i niecka deflacyjna z wychodniami zdeformowanych torfów na Mierzei Łebskiej (w tle jezioro Łebsko i Rowokół)
Kręgi kamienne w rezerwacie archeologicznym w Węsiorach
Ostatniego dnia, tj. 10.09.2010, odbyła się wycieczka po Pojezierzu Kaszubskim, podczas której zwiedzano kamienne kręgi w Węsiorach, podziwiano geomorfologię regionu z punktu widokowego na Jastrzębiej Górze w Ostrzycach oraz rezerwat „Bursztynowa Góra".
Urszula Pączek