Kadra kierownicza Instytutu odbyła szkolenie obronne

strzelnicaGeolodzy poznali kierunki badań prowadzonych w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia i rozegrali zawody strzeleckie.







Już trzeci rok z rzędu kadra kierownicza Państwowego Instytutu Geologicznego, w tym dyrektor Instytutu prof. dr hab. Jerzy Nawrocki, dyrektor ds. naukowych dr hab., prof. PIG-PIB Grzegorz Pieńkowski, a także dyrektorzy oddziałów, wzięła udział w szkoleniu obronnym.

Zgodnie z planem szkolenia obronnego PIG-PIB na rok 2011, prowadzonym w Instytucie przez płk. dypl. Wojciecha Dziamskiego, odbyło się ono 2 czerwca w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w Zielonce k. Warszawy. Rok wcześniej kursanci odwiedzili Wojskową Akademię Techniczną, mieszczącą się na warszawskim Bemowie, a dwa lata temu 1 Warszawską Brygadę Pancerną w Wesołej.

grupa
W trakcie szkolenia geolodzy byli silni, zwarci, gotowi  do działania i uśmiechnięci

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (WITU) jest najstarszą instytucją naukowo-badawczą w służbie uzbrojenia Wojska Polskiego. Został on tworzony w 1926 roku i niedawno obchodził 85-lecie działalności. To właśnie w tym instytucie skonstruowano przed II wojną światową karabin ppanc. wz. 35 Ur, znany pod nazwą rusznica ppanc. Miał on szansę odegrać istotną rolę w 1939 r., bowiem siła jego przebicia umożliwiała niszczenie czołgów niemieckich. Niestety, błędy dystrybucyjne sprawiły, że tylko niewielka ich ilość, ze znacznej produkcji, dotarła na pole walki.

Główny kompleks Instytutu mieści się w Zielonce koło Warszawy, a regionalne ośrodki badań znajdują się w Stalowej Woli oraz na poligonie w Drawsku Pomorskim. Przedmiotem działalności Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie uzbrojenia i sprzętu wojskowego na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa, w tym w szczególności zmierzających do zaspokojenia potrzeb resortu obrony narodowej, ukierunkowanych na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce.

Nasza wizyta w WITU rozpoczęła się częścią teoretyczną, podczas której pracownicy Instytutu zostali zapoznani z obszarami działalności WITU. Krótką acz treściwą prelekcję Zapoznanie kierowniczej kadry PIB-PIB z zadaniami, bazą naukową i badawczą oraz zasadami funkcjonowania jednego z instytutów podległych MON. Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia w Zielonce koło Warszawy poprowadził zastępca dyrektora WITU dr inż. Eugeniusz Milewski.

Następnie kursanci wysłuchali wykładu przewodniczącego Rady Naukowej WITU prof. dr. hab. inż. Jana Figurskiego Współczesne uwarunkowania współpracy naukowej, cywilno-wojskowej, podczas prac badawczo-projektowych, produkcji oraz eksploatacji „Żołnierz Przyszłości".

Po wykładzie, podzieleni na grupy, mogliśmy zapoznać się z wybranymi laboratoriami Instytutu, m.in. Laboratorium Badań Uzbrojenia Strzeleckiego i Osłon Zabezpieczających. Ogromne zainteresowanie wzbudziły osłony balistyczne, a jeszcze większe wystawa broni małokalibrowej.

wirtual
Świetna zabawa dla dużych i małych chłopców - strzelanie do wirtualnych obiektów
 

strzelanie
Po krótkim szkoleniu teoretycznym z użytkowania broni małokalibrowej zostały rozegrane zawody strzeleckie. Pracownicy Instytutu, podzieleni na 5-osobowe grupy, oddali pod czujną opieką instruktorów po 13 strzałów (3 próbne oraz 10 konkursowych) z pistoletu WIST-94

Wyniki były różne, zarówno strzały w „10" jak też całkowite rozminięcie się z tarczą. Na pamiątkę swych osiągnięć każdy mógł wziąć tarczę, do której strzelał. W zawodach trzy pierwsze miejsca zajęli kolejno: Marek Fert (Kierownik Pracowni Kartografii Hydrogeologicznej w Zakładzie Hydrogeologii Regionalnej i Gospodarowania Wodami Podziemnymi), Maria Zalewska (Biblioteka Geologiczna) oraz dyrektor Instytutu Jerzy Nawrocki. Wyborowi strzelcy zostali nagrodzeni dyplomami i okolicznościowymi medalami WITU oraz otrzymali słodkie upominki.

Wizytę w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w Zielonce i zmagania na strzelnicy zakończył pyszny żołnierski poczęstunek, m.in. grochówka, grillowana karkówka i kiełbaski oraz chleb ze smalcem.

Dziękujemy serdecznie za doskonałą organizację szkolenia oraz mile spędzony czas w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia!

tekst Maja Kowalska

zdjęcia Barbara Ruszkiewicz