baner ok

Uwaga!!! Rusza XXI edycja konkursu geologiczno-środowiskowego Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro. W tym roku zachęcamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do obserwacji zmian, które zarówno w przeszłości geologicznej, jak i obecnie zachodzą na naszej planecie. Hasło tegorocznej edycji brzmi:

 

(R)ewolucje Ziemi!

        

Historia Ziemi spisana jest trwale w skałach i skamieniałościach. To one są wiarygodnym źródłem informacji na temat wydarzeń, które rozegrały się w odległej, liczącej nawet miliardy lat przeszłości.
I choć planeta nasza ma już dawno za sobą gwałtowne zmiany zachodzące podczas formowania się pierwotnej skorupy ziemskiej, daleko jej jeszcze do pełnej stabilności. Tak... Wraz z upływem czasu burzliwe, rewolucyjne wręcz wypadki i incydenty następują nieco rzadziej, ale... Ciągle za to trwają powolne przekształcenia Ziemi, których siłą napędową jest bez wątpienia tektonika płyt, erozja i przede wszystkim EWOLUCJA!

            Drogi uczestniku konkursu. Tym razem zadanie jest wyjątkowe. Postaraj się w swojej pracy plastycznej uchwycić wybrany przez Ciebie moment, epizod lub bohatera (bohaterów) zdarzeń, które wpłynęły w istotny sposób na oblicze i mieszkańców pradawnej Ziemi. Pojawienie się życia w morzu, inwazja na ląd (rośliny i zwierzęta), era panowania majestatycznych dinozaurów, podbój przestworzy, pierwsi ludzie i w końcu włochate cielska zwierząt ostatniej epoki lodowcowej – to tylko przykładowe efekty rewolucyjnych i/lub ewolucyjnych modyfikacji różnorodnych form życia na naszej planecie. Z niecierpliwością czekamy na Wasze prace. Życzymy miłej zabawy i sukcesu w konkursie!

Życzymy miłej zabawy i sukcesu w konkursie!

 

UWAGA - zmiana terminu nadsyłania prac konkursowych: 

Ze względu na zamknięcie szkół w terminie 12-25 marca 2020 r. przesunięty zostaje termin nadsyłania prac - do dnia 10 kwietnia 2020 r.

Informacje o ewentualnych zmianach w przebiegu konkursu podawane będą w późniejszych terminach - w miarę zmieniającej się sytuacji związanej z epidemią koronawirusa.

 

Informacje ogólne o konkursie

Konkurs obejmuje obszar całej Polski podzielonej na regiony konkursowe przedstawione na umieszczonej poniżej mapie.

Odbywa się w dwóch kategoriach i dla trzech grup wiekowych:

konkurs plastyczny – dla uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych

konkurs wiedzy geologicznej:

  • dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych
  • dla uczniów szkół ponadpodstawowych

 

Konkurs przeprowadzany jest etapowo.

Część plastyczna konkursu przeprowadzana jest w dwóch etapach:

Etap półfinałowy – odbywa się równocześnie w całym kraju, przeprowadzany jest przez ośrodki organizatora według podziału regionalnego uwidocznionego na mapie poniżej,

Etap finałów ogólnopolskich – w bieżącym roku zorganizowany będzie przez Muzeum Geologiczne PIG-PIB wraz z Odziałem Świętokrzyskim PIG-PIB i odbędzie się w Kielcach.

Konkurs wiedzy geologicznej przeprowadzany jest w trzech etapach:

Etap półfinałowy I – odbywa się równocześnie w całym kraju, przeprowadzany jest przez ośrodki organizatora według podziału regionalnego uwidocznionego na mapie poniżej,

Etap półfinałowy II – przeprowadzany jest przez ośrodki organizatora (j.w.) w dniu uroczystości półfinałowych,

Etap finałów ogólnopolskich – w bieżącym roku zorganizowany będzie przez Muzeum Geologiczne PIG-PIB wraz z Odziałem Świętokrzyskim PIG-PIB i odbędzie się w Kielcach.

Dodatkowych informacji udzielają

koordynatorzy regionalni - patrz podstrony regionalne

w sprawach dotyczących finału ogólnopolskiego:

Maria Andruszkiewicz-Gorzelak tel.: 22 4592 182; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ewelina Bąk tel.: 41 / 361 25 37  w. 234; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

UWAGA!

Laureaci trzech pierwszych miejsc w finale ogólnopolskim na poziomie szkół ponadpodstawowych zdobywają w tym roku indeksy wyższych uczelni:
Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego

 

contentmap_module

 

Przydatne załączniki

 
Download this file (regulamin_2020.pdf)Regulamin konkursu[0]226 kB10.02.2020

 

Patroni, partnerzy i sponsorzy konkursu

 

nfosgw

 

 

Konkurs "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" organizowany jest w ramach tematu „Upowszechnianie wiedzy z zakresu geologii oraz promocja działań służby geologicznej” oraz finansowany jest ze środków NFOŚiGW. 

 

 

ptg logo Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Geologicznego

plastycy       Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków

uj         Instytut Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego

 esri  firma Esri Polska Sp. z o.o.

 

 logo lubelski kurator owiatyLubelski Kurator Oświaty

kampinoski okragle podstawowe rgbKampinoski Park Narodowy

bpn logo podstawowe kolor rgbBiałowieski Park Narodowy

rpn okragle podstawowe rgbRoztoczański Park Narodowy

.