Banner informacyjny XXII edycji Konkursu

Uwaga!!! Rusza XXII edycja Konkursu Geologiczno-Środowiskowego "Nasza Ziemia" - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro. W tym roku chcielibyśmy nawiązać do Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu i zachęcić uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do podróży w głąb Ziemi oraz odkrywania niezwykłych światów, które kryją się pod naszymi stopami. Hasło tegorocznej edycji brzmi:

 

Tajemniczy świat jaskiń!

 

Jaskinie…. piękno ukryte  w ciemności. Ta ciemność przyciągała i nadal przyciąga do siebie ludzi chcących poznać i odkryć jej tajemnicę.

Wszechogarniający mrok i ta dziwna cisza i spokój… jakże jest to inny świat od tego na zewnątrz.

Fantastyczne formy skalne w kształcie kolumn, grzybów, chińskich pagod, stalaktyty, stalagmity, pojedyncze komory i  kilometry korytarzy, podziemne jeziora i rzeki, kryształowe sale, lodowe pałace, specyficzny, unikatowy, niewystępujący nigdzie indziej  świat przyrodniczy ukształtowany bez dostępu światła słonecznego… wszystko to sprawia,  że jaskinie od zawsze budziły ciekawość zwykłych ludzi i naukowców.

Dawniej pieczary, groty, jaskinie służyły, jako naturalne schronienie dla pierwotnych ludzi, w niektórych kulturach pełniły funkcje sakralne jako miejsca pochówku czy kultowych obrzędów, a nawet spełniały w czasach prehistorycznych rolę…lodówek.

Dzisiaj jaskinie pełnią rolę poznawczą. Dzięki prowadzonym badaniom dostarczają doskonałego materiału archeologicznego, paleontologicznego i botanicznego. W jaskiniach znajdowano kości zwierząt, między innymi mamutów, niedźwiedzi, narzędzia jakich używali ludzie pierwotni, rysunki naskalne.

Ten cichy, spokojny świat narażony jest jednak na zagrożenia wynikające z działalności procesów naturalnych, ale przede wszystkim z winy człowieka: nadmierny ruch turystyczny, dewastacja, niszczenie szaty naciekowej, środowiska przyrodniczego. Stąd nacisk na ochronę tego specyficznego niepowtarzalnego środowiska jakim są jaskinie, ochrona elementów przyrody nieożywionej i przede wszystkim ochrona organizmów żywych, dla których mroki jaskini są naturalnym i jedynym warunkiem życia.

Zapraszamy zatem wszystkich do tajemniczego świata jaskiń.  Możecie być speleologami, archeologami, geologami, paleontologami, biologami albo zwykłymi turystami. Łączy Was jedno… poznanie i odkrywanie tego pięknego, nie dla każdego dostępnego świata zamkniętego w ciemnościach.

Czekamy na relacje z wyprawy - rysunki, opisy, zdjęcia!

Powodzenia!

 

 

Informacje ogólne o konkursie

Konkurs obejmuje obszar całej Polski podzielonej na regiony konkursowe przedstawione na umieszczonej poniżej mapie. Podobnie, jak w latach ubiegłych, do udziału w części plastycznej konkursu zapraszamy również uczniów polskich szkół podstawowych za granicą.

Odbywa się w dwóch kategoriach i dla trzech grup wiekowych:

 • konkurs plastyczny – dla uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych
 • konkurs wiedzy geologicznej:
  •     dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych
  •     dla uczniów szkół ponadpodstawowych

 

 

 

KONKURS PLASTYCZNY

Półfinały (etap regionalny)

Polegają na przygotowaniu przez ucznia pracy plastycznej o opisanej powyżej tematyce i przesłaniu jej WYŁĄCZNIE DROGĄ MAILOWĄ do odpowiedniej siedziby organizatora. Praca musi być przygotowana zgodnie z Regulaminem konkursu. W tym etapie zostaną wybrane najlepsze prace (miejsca I - III i wyróżnienia). Zdobywcy I miejsc w etapach półfinałowych ze wszystkich regionów zostaną zakwalifikowani do finału ogólnopolskiego.

Finał ogólnopolski

Finał ogólnopolski polegał będzie na ocenie przez ogólnopolską komisję konkursową prac plastycznych, które zwyciężyły w półfinałach w poszczególnych regionach.

 

Ważne terminy

 • Termin nadsyłania prac: 31 marca 2021 r. (do północy)
 • Ogłoszenie listy laureatów bez podania miejsca (alfabetycznie): do 30 kwietnia 2021 r.
 • Półfinały: 18 maja 2021 r.
 • Finał ogólnopolski: 8 czerwca 2021 r. 

 

FORMALNE WARUNKI PRZYJĘCIA PRACY

 • format prac - A4 na płaszczyźnie, technika dowolna (grubość pracy w przypadku płaskorzeźby -  do 2 cm);
 • liczba nadsyłanych prac z danej szkoły - bez ograniczeń;
 • liczba nadesłanych prac przez jednego ucznia - 1 praca;
 • pracę należy zeskanować lub wysłać w postaci zdjęcia (jpg);
 • wraz z pracą należy przesłać Formularz zgłoszeniowy (czytelnie wypełniony) stanowiący Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu, podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego.

 

 

KONKURS WIEDZY GEOLOGICZNEJ

I etap półfinału regionalnego

Polega na samodzielnym przygotowaniu pracy pisemnej na jeden z trzech tematów zamieszczonych na właściwych stronach regionów i przesłanie jej WYŁĄCZNIE DROGĄ MAILOWĄ do odpowiedniej siedziby organizatora. Praca musi być przygotowana zgodnie z Regulaminem konkursu. W tym etapie wyłonionych zostanie 6 najlepszych prac, których autorzy zakwalifikowani zostaną do II etapu półfinałów. 

II etap półfinału regionalnego

Uczniowie zakwalifikowani do udziału w II etapie konkursu wezmą udział w testach wiedzy geologicznej przeprowadzonych oddzielnie dla każdej kategorii wiekowej. Testy odbędą się online. II etap rywalizacji wyłoni laureatów półfinałów. Zdobywcy I miejsc w obydwu kategoriach wiekowych wezmą następnie udział w finale ogólnopolskim.

Finał ogólnopolski

Polegać będzie na rywalizacji zwycięzców półfinałów z poszczególnych regionów w testach lub turniejach wiedzy geologicznej - oddzielnie dla obydwu kategorii wiekowych. Testy/turnieje odbędą się online (o formie przeprowadzenia etapu finałowego poinformujemy w późniejszym terminie).

 

Ważne terminy

 • Termin nadsyłania prac: 31 marca 2021 r. (do północy)
 • Ogłoszenie listy laureatów bez podania miejsca (alfabetycznie): do 30 kwietnia 2021 r.
 • Półfinały (test wiedzy): 18 maja 2021 r.
 • Finał ogólnopolski (test/turniej wiedzy): 8 czerwca 2021 r. 

 

UWAGA:

Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy zdobędą I, II i III miejsce w finale ogólnopolskim otrzymają INDEKSY Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek GEOLOGIA) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Geologii).

 

FORMALNE WARUNKI PRZYJĘCIA PRACY

 • forma opracowania: wydruk lub rękopis (czytelny), rysunki odręczne, komputerowe, skany, skany przetworzone, itp., zdjęcia - wydruki, odbitki, oprawa dowolna;
 • praca pisemna nie może przekraczać objętości 4 stron formatu A4 (2 kartki!) samego tekstu (nie licząc ewentualnych ilustracji) - około 14 000 znaków ze spacjami lub 4 strony rękopisu;
 • ilustracje: zdjęcia i rysunki mogą być umieszczone w tekście lub jako załączniki na końcu;
 • wraz z pracą należy przesłać Formularz zgłoszeniowy (czytelnie wypełniony) stanowiący Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu, podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego niepełnoletnich autorów prac,  lub autora w przypadku, gdy jest on pełnoletni;
 • niezależnie od wypełnienia i dostarczenia organizatorowi formularza zgłoszeniowego, należy oznaczyć pracę danymi identyfikującymi autora;

 

 

 

 

Dodatkowych informacji udzielają

w sprawach półfinałów (etapów regionalnych):

koordynatorzy regionalni - wymienieni na podstronach regionalnych

w sprawach dotyczących finału ogólnopolskiego:

Maria Andruszkiewicz-Gorzelak tel.: 22 4592 182; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

contentmap_module

 

Przydatne załączniki

 
Download this file (Regulamin_2021.pdf)Regulamin Konkursu[0]223 kB10.02.2021
Download this file (Zalacznik nr 1 do Regulaminu-Fromularz zgloszeniowy.docx)Formularz zgłoszeniowy[0]21 kB10.02.2021

 

Patroni, partnerzy i sponsorzy konkursu