Uwaga!!! Rusza XXII edycja Konkursu Geologiczno-Środowiskowego "Nasza Ziemia" - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro. W tym roku chcielibyśmy nawiązać do Międzynarodowego Roku Jaskiń i Krasu i zachęcić uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do podróży w głąb Ziemi oraz odkrywania niezwykłych światów, które kryją się pod naszymi stopami. Hasło tegorocznej edycji brzmi:
Tajemniczy świat jaskiń!
Jaskinie…. piękno ukryte w ciemności. Ta ciemność przyciągała i nadal przyciąga do siebie ludzi chcących poznać i odkryć jej tajemnicę.
Wszechogarniający mrok i ta dziwna cisza i spokój… jakże jest to inny świat od tego na zewnątrz.
Fantastyczne formy skalne w kształcie kolumn, grzybów, chińskich pagod, stalaktyty, stalagmity, pojedyncze komory i kilometry korytarzy, podziemne jeziora i rzeki, kryształowe sale, lodowe pałace, specyficzny, unikatowy, niewystępujący nigdzie indziej świat przyrodniczy ukształtowany bez dostępu światła słonecznego… wszystko to sprawia, że jaskinie od zawsze budziły ciekawość zwykłych ludzi i naukowców.
Dawniej pieczary, groty, jaskinie służyły, jako naturalne schronienie dla pierwotnych ludzi, w niektórych kulturach pełniły funkcje sakralne jako miejsca pochówku czy kultowych obrzędów, a nawet spełniały w czasach prehistorycznych rolę…lodówek.
Dzisiaj jaskinie pełnią rolę poznawczą. Dzięki prowadzonym badaniom dostarczają doskonałego materiału archeologicznego, paleontologicznego i botanicznego. W jaskiniach znajdowano kości zwierząt, między innymi mamutów, niedźwiedzi, narzędzia jakich używali ludzie pierwotni, rysunki naskalne.
Ten cichy, spokojny świat narażony jest jednak na zagrożenia wynikające z działalności procesów naturalnych, ale przede wszystkim z winy człowieka: nadmierny ruch turystyczny, dewastacja, niszczenie szaty naciekowej, środowiska przyrodniczego. Stąd nacisk na ochronę tego specyficznego niepowtarzalnego środowiska jakim są jaskinie, ochrona elementów przyrody nieożywionej i przede wszystkim ochrona organizmów żywych, dla których mroki jaskini są naturalnym i jedynym warunkiem życia.
Zapraszamy zatem wszystkich do tajemniczego świata jaskiń. Możecie być speleologami, archeologami, geologami, paleontologami, biologami albo zwykłymi turystami. Łączy Was jedno… poznanie i odkrywanie tego pięknego, nie dla każdego dostępnego świata zamkniętego w ciemnościach.
Czekamy na relacje z wyprawy - rysunki, opisy, zdjęcia!
Powodzenia!
Informacje ogólne o konkursie
Konkurs obejmuje obszar całej Polski podzielonej na regiony konkursowe przedstawione na umieszczonej poniżej mapie. Podobnie, jak w latach ubiegłych, do udziału w części plastycznej konkursu zapraszamy również uczniów polskich szkół podstawowych za granicą.
Odbywa się w dwóch kategoriach i dla trzech grup wiekowych:
- konkurs plastyczny – dla uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych
- konkurs wiedzy geologicznej:
- dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych
- dla uczniów szkół ponadpodstawowych
KONKURS PLASTYCZNY
Półfinały (etap regionalny)
Polegają na przygotowaniu przez ucznia pracy plastycznej o opisanej powyżej tematyce i przesłaniu jej WYŁĄCZNIE DROGĄ MAILOWĄ do odpowiedniej siedziby organizatora. Praca musi być przygotowana zgodnie z Regulaminem konkursu. W tym etapie zostaną wybrane najlepsze prace (miejsca I - III i wyróżnienia). Zdobywcy I miejsc w etapach półfinałowych ze wszystkich regionów zostaną zakwalifikowani do finału ogólnopolskiego.
Finał ogólnopolski
Finał ogólnopolski polegał będzie na ocenie przez ogólnopolską komisję konkursową prac plastycznych, które zwyciężyły w półfinałach w poszczególnych regionach.
Ważne terminy
- Termin nadsyłania prac: 31 marca 2021 r. (do północy)
- Ogłoszenie listy laureatów bez podania miejsca (alfabetycznie): do 30 kwietnia 2021 r.
- Półfinały: 18 maja 2021 r.
- Finał ogólnopolski: 8 czerwca 2021 r.
FORMALNE WARUNKI PRZYJĘCIA PRACY
- format prac - A4 na płaszczyźnie, technika dowolna (grubość pracy w przypadku płaskorzeźby - do 2 cm);
- liczba nadsyłanych prac z danej szkoły - bez ograniczeń;
- liczba nadesłanych prac przez jednego ucznia - 1 praca;
- pracę należy zeskanować lub wysłać w postaci zdjęcia (jpg);
- wraz z pracą należy przesłać Formularz zgłoszeniowy (czytelnie wypełniony) stanowiący Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu, podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego.
KONKURS WIEDZY GEOLOGICZNEJ
I etap półfinału regionalnego
Polega na samodzielnym przygotowaniu pracy pisemnej na jeden z trzech tematów zamieszczonych na właściwych stronach regionów i przesłanie jej WYŁĄCZNIE DROGĄ MAILOWĄ do odpowiedniej siedziby organizatora. Praca musi być przygotowana zgodnie z Regulaminem konkursu. W tym etapie wyłonionych zostanie 6 najlepszych prac, których autorzy zakwalifikowani zostaną do II etapu półfinałów.
II etap półfinału regionalnego
Uczniowie zakwalifikowani do udziału w II etapie konkursu wezmą udział w testach wiedzy geologicznej przeprowadzonych oddzielnie dla każdej kategorii wiekowej. Testy odbędą się online. II etap rywalizacji wyłoni laureatów półfinałów. Zdobywcy I miejsc w obydwu kategoriach wiekowych wezmą następnie udział w finale ogólnopolskim.
Finał ogólnopolski
Polegać będzie na rywalizacji zwycięzców półfinałów z poszczególnych regionów w testach lub turniejach wiedzy geologicznej - oddzielnie dla obydwu kategorii wiekowych. Testy/turnieje odbędą się online (o formie przeprowadzenia etapu finałowego poinformujemy w późniejszym terminie).
Ważne terminy
- Termin nadsyłania prac: 31 marca 2021 r. (do północy)
- Ogłoszenie listy laureatów bez podania miejsca (alfabetycznie): do 30 kwietnia 2021 r.
- Półfinały (test wiedzy): 18 maja 2021 r.
- Finał ogólnopolski (test/turniej wiedzy): 8 czerwca 2021 r.
UWAGA:
Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy zdobędą I, II i III miejsce w finale ogólnopolskim otrzymają INDEKSY Uniwersytetu Jagiellońskiego (kierunek GEOLOGIA) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Geologii).
FORMALNE WARUNKI PRZYJĘCIA PRACY
- forma opracowania: wydruk lub rękopis (czytelny), rysunki odręczne, komputerowe, skany, skany przetworzone, itp., zdjęcia - wydruki, odbitki, oprawa dowolna;
- praca pisemna nie może przekraczać objętości 4 stron formatu A4 (2 kartki!) samego tekstu (nie licząc ewentualnych ilustracji) - około 14 000 znaków ze spacjami lub 4 strony rękopisu;
- ilustracje: zdjęcia i rysunki mogą być umieszczone w tekście lub jako załączniki na końcu;
- wraz z pracą należy przesłać Formularz zgłoszeniowy (czytelnie wypełniony) stanowiący Załącznik nr 1 do Regulaminu konkursu, podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego niepełnoletnich autorów prac, lub autora w przypadku, gdy jest on pełnoletni;
- niezależnie od wypełnienia i dostarczenia organizatorowi formularza zgłoszeniowego, należy oznaczyć pracę danymi identyfikującymi autora;
Dodatkowych informacji udzielają
w sprawach półfinałów (etapów regionalnych):
koordynatorzy regionalni - wymienieni na podstronach regionalnych
w sprawach dotyczących finału ogólnopolskiego:
Maria Andruszkiewicz-Gorzelak tel.: 22 4592 182; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Przydatne załączniki
Patroni, partnerzy i sponsorzy konkursu
Konkurs "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" finansowany jest ze środków NFOŚiGW.
Patronat honorowy Podsekretarza Stanu, Głównego Geologa Kraju, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa Piotra Dziadzio
Kuratorium Oświaty w Szczecinie
Lubelski Kurator Oświaty
Lubuski Kurator Oświaty
Mazowiecki Kurator Oświaty
Podlaski Kurator Oświaty
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Szczecina

Drawieński Park Narodowy
Gorczański Park Narodowy
Łomżyński Park Narodowy
Magurski Park Narodowy
Pieniński Park Narodowy
Roztoczański Park Narodowy
Park Narodowy "Ujście Warty"
Woliński Park Narodowy
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego
Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego
Sekcja Speleo PTP im. Kopernika
Termy Szaflary (Terma s.c.)
Świętokrzyskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk Geologicznych w Kielcach
Oddział Świętokrzyski PTG
Stowarzyszenie Absolwentów Technikum Geologicznego w Kielcach