XXVI edycja Konkursu Geologiczno-Środowiskowego "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro"
Strona główna Konkurs plastyczny Konkurs wiedzy Kontakt Regulamin Formularz zgłoszeniowy
KONKURS PLASTYCZNY
Woda to źródło życia, bez niej nasza Błękitna Planeta byłaby martwa. Jednak kluczowa rola wody na Ziemi nie ogranicza się tylko do funkcjonowania organizmów żywych. Parująca z powierzchni ziemi i ze zbiorników wodnych para wodna kondensuje w atmosferze i opada w postaci deszczu, śniegu lub gradu na powierzchnię ziemi. Przesiąkając przez przepuszczalne warstwy, woda przenika do poziomów wodonośnych tworząc zbiorniki wód podziemnych. Strumienie wód powierzchniowych wnikają w spękane skały lub wpływają w głąb masywów skalnych ponorami, aby pojawić się znów na powierzchni w źródłach i wywierzyskach. Obieg wód w skałach to skomplikowany system pozostający w ciągłym ruchu, podlegający nieustannym zmianom i mający decydujący wpływ na środowisko Ziemi. Woda kształtuje skały: drąży w nich wąwozy, tunele, jaskinie, formuje ich powierzchnię, a powstałe pustki skalne zdobi szatą naciekową. Potoki górskie przetaczają bloki skalne rozdrabniając je i wygładzając ich powierzchnię, a najdrobniejsze okruchy skalne przenoszone daleko przez rzeki i prądy morskie gromadzą się tworząc wyspy i piaszczyste wybrzeża. Woda to również lądolody i lodowce górskie, które formowały pagórkowate, usiane jeziorami krajobrazy północnej Polski oraz wysokogórską rzeźbę Tatr. Siła wody jest zarówno budująca, jak i niszcząca. Małe górskie strumienie potrafią nagle stać się rwącymi potokami porywającymi wszystko, co stanie im na drodze, by wkrótce znów przemienić się w łagodne, szemrzące potoki. Woda od zawsze decydowała o rozwoju cywilizacji. W sąsiedztwie zbiorników wodnych rozwijały się ludzkie osiedla. Wodę płynącą wykorzystywano jako siłę roboczą. Wody termalne dostarczały energii do ogrzania domów, a wokół źródeł mineralnych powstawały ośrodki lecznicze. Jak widzisz, woda i jej rola w geologicznym obliczu Ziemi to bardzo szeroki temat. Z całą pewnością ciekawe zagadnienia z nią związane znajdziesz również w Twojej najbliższej okolicy. „Zanurz się” więc w wodnej tematyce Twojego regionu. Swoje obserwacje uwiecznij w postaci pracy plastycznej. Życzymy dobrej zabawy!
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym, przeznaczonym dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem konkursu oraz komunikatami dla poszczególnych regionów (poniżej), w których znajdą Państwo wszystkie ważne informacje.
INFORMACJE OGÓLNE
- Konkurs plastyczny przeprowadzany jest w dwóch etapach: etap I - półfinał oraz etap II - finał ogólnopolski.
- Konkurs polega na przygotowaniu przez ucznia pracy plastycznej o tematyce związanej z hasłem tegorocznej edycji konkursu i przesłaniu jej na adres organizatora odpowiedniego dla danego województwa.
- Wśród wszystkich nadesłanych prac w każdym regionie jury wybiera zwycięzców I etapu, którzy przechodzą do II etapu - finału ogólnopolskiego.
- Jury finałowe ocenia zwycięskie prace półfinałowe, spośród których wybiera zwycięzcę ogólnopolskiego tegorocznej edycji konkursu.
JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W KONKURSIE
- Udział w konkursie należy zgłosić przez formularz zgłoszeniowy w formie online
- Po poprawnej rejestracji, na podane adresy e-mail, zostanie automatycznie przesłane potwierdzenie zawierające indywidualny numer rejestracji;
- Numer rejestracji oraz imię, nazwisko, nazwę szkoły należy umieścić na odwrocie pracy;
- Praca musi być zgodna z tematem i samodzielnie wykonana;
- Praca musi być wykonana w formacie A4;
- Pracę należy przesłać do siedziby organizatora I etapu - adresy znajdują się w komunikatach poniżej dla poszczególnych województw;
- Jeden uczeń może zgłosić wyłącznie jedną pracę;
- Termin nadsyłania prac plastycznych: do 14 marca 2025 r. (UWAGA!!! Pod uwagę brana jest data dostarczenia pracy do siedziby organizatora PIG-PIB).
Praca musi być wykonana pod okiem opiekuna pracy, którego zadaniem jest sprawowanie opieki nad przygotowywaną pracą plastyczną w zakresie zgodności z tematem, prawidłowości merytorycznej i formalnej, walorów artystycznych oraz samodzielności wykonania pracy przez uczestnika. Opiekunem pracy może być nauczyciel, edukator, rodzic, opiekun prawny lub inna osoba dorosła, która podejmie się w/w zadania.
OGŁOSZENIE WYNIKÓW
- Listy laureatów I etapu - półfinału, podane w kolejności alfabetycznej zostaną umieszczone na stronie konkursowej w zakładce Wyniki do 7 kwietnia 2025 r.
- Zdobyte przez laureata miejsce w półfinale zostanie ujawnione dopiero podczas półfinałowej uroczystości wręczenia nagród maj 2025 r. (dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie)
- Ogłoszenie wyników finału ogólnopolskiego odbędzie się podczas uroczystości finałowych 11-13 czerwca 2025 w Międzyzdrojach
Podsumowanie najważniejszych terminów:
- Końcowy termin nadsyłania prac: 14 marca 2025 r.
- Ogłoszenie listy półfinalistów (alfabetycznie) na stronie konkursowej: do 7 kwietnia 2025 r.
- Półfinały w Muzeum Geologicznym i Oddziałach PIG-PIB: maj 2025 r. (dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie)
- Finał ogólnopolski: 11-13 czerwca 2025 r. (Międzyzdroje)
Więcej szczegółów znajduje się w komunikatach poniżej i Regulaminie Ogólnopolskiego Konkursu Geologiczno – Środowiskowego Nasza Ziemia