Święto Instytutu - 91 urodziny


Tegoroczne obchody Święta Instytutu w jego warszawskiej siedzibie odbywały się w szczególnych okolicznościach – nieco ponad miesiąc po katastrofie smoleńskiej i w trakcie jednej z największych powodzi stulecia – nic dziwnego zatem, że miały trochę inny charakter niż zwykle. Więcej było powagi i zadumy nad przyszłością Instytutu, nieco mniej beztroskiej zabawy.

Gościem honorowym w tym roku był minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski, który przybył w towarzystwie głównego geologa kraju, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska dr Jacka Henryka Jezierskiego i dyrektor Departamentu Geologii i Koncesji Geologicznych w Ministerstwie Środowiska Ewy Zalewskiej.

Spotkanie dyskusyjne najwyższych władz resortu, pod kierunkiem którego działamy, z dyrekcją Instytutu rozpoczęło się o 14.00, a odbyło się w sali im. J. Czarnockiego.    
Po spotkaniu w Muzeum Geologicznym minister środowiska wraz z towarzyszącymi mu osobami przeszedł do budynku B, w którym czekało już na otwarcie nowe laboratorium Instytutu, wyposażone w najnowocześniejszą w Europie mikrosondę elektronową Cameca SX 100.
Urządzenie, znacznie zwiększające możliwości badawcze Państwowego Instytutu Geologicznego, zostało zakupione dzięki dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pani minister Barbara Kudrycka nie mogła przybyć osobiście na uroczystość otwarcia laboratorium, resort reprezentował Grzegorz Puścion z Departament Instrumentów Polityki Naukowej.

Image
Wstęgę przecina główny geolog kraju Henryk Jacek Jezierski

Przecięcia wstęgi na trzy takty dokonali: min. Andrzej Kraszewski, główny geolog kraju Henryk Jacek Jezierski i dyrektor Instytutu Jerzy Nawrocki. Szczegóły działania i możliwości mikrosondy, którymi bardzo interesował się min. Kraszewski przedstawiła dr Magdalena Pańczyk, zarządzająca nowym laboratarium.

Image
Magdalena Pańczyk demonstruje nową mikrosondę. Od lewej: Magdalena Pańczyk, Andrzej Kraszewski, Grzegorz Puścion, Jerzy Nawrocki, Henryk Jacek Jezierski, Grzegorz Zieliński

O 15.30 w Muzeum Geologicznym odbyło się kolejne, niezwykle ważne dla Instytutu wydarzenie – dyr. Jerzy Nawrocki przedstawił oficjalnie „Stategię działania PIG–PIB w latach 2010–2015”. Dokument, po raz pierwszy bodajże w historii Instytutu precyzujący najbardziej preferowane kierunki przyszłej działalności firmy spotkał się z dużym zainteresowaniem pracowników, szczelnie wypełniających salę im. W. Ryki.

Image
Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki przedstawia "Strategię działania PIG-PIB w latach 2010-2015"

Oprawę artystyczną tegorocznego święta stanowił koncert fortepianowy w sali głównej Muzeum Geologicznego. Utwory Fryderyka Chopina – jakżeby inaczej w Roku Szopenowskim – interpretował młody, utalentowany pianista Tomasz Pawłowski, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego rocznik 2007, laureat Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Oranienburgu. Lśniący dostojną czernią instrument wyglądał niezwykle interesująco w sąsiedztwie szkieletów nosorożca włochatego i mamuta, a akustyka sali okazała się znakomita. Zachęci to zapewne dyrekcję do częstszego organizowania koncertów muzyki poważnej, z korzyścią dla edukacji muzycznej pracowników.

Image
Za fortepianem Tomasz Pawłowski...

Image
...na sali wdzięczni słuchacze

Po poważnej porcji kultury wysokiej przyszła pora na nieco bardziej plebejską część uroczystości, czyli piknik w ogrodach Instytutu. Pogoda nie stanęła na wysokości zadania; było pochmurno, chwilami padało, ale jak pamiętamy bywalo gorzej.

Image
Kaprysy pogody nie przeszkodziły nikomu w delektowaniu się potrawami z grilla i prowadzeniu rozmów w zacnym towarzystwie do późnych godzin wieczornych.

Mirosław Rutkowski