Projekt Państwowego Instytutu Geologicznego – Świętokrzyskie Preparatorium Skamieniałości "Pod tetrapodem" zajął drugie miejsce w konkursie na przyznanie dotacji ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013. Na realizację projektu komisja przyznała dotację w wysokości 2,2 mln zł.
Zmotywowani wielkim zainteresowaniem, jakim zaczęła się cieszyć paleontologia po odkryciu tropów najstarszych czworonogów w świętokrzyskim kamieniołomie Zachełmie, postanowiliśmy stworzyć projekt, który spełni oczekiwania naukowców i społeczeństwa. Jego celem jest zbudowanie nowoczesnego laboratorium preparacji i badań skamieniałości. W placówce badać będzie można wszystkie rodzaje skamielin, główną ideą jest jednak stworzenie centrum preparacji skamieniałości i tropów kręgowców.
Planowane są również laboratoria mikropaleontologiczne, wyposażone w sprzęt umożliwiający preparację praktycznie wszystkich rodzajów mikroskamieniałości, z wszystkich rodzajów skał. Powstaną też specjalistyczne pracownie badawcze, wyposażone w sprzęt mikroskopowy, fotograficzny oraz inny, niezbędny w badaniach paleontologicznych.
Ogród Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB. Już za trzy lata powstanie tu laboratorium paleontologiczne z prawdziwego zdarzenia.
Preparatorium „Pod tetrapodem” powstanie na posesji Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego, przy ul. Zgoda 21 w Kielcach. Oddział jest zlokalizowany niemal w samym centrum miasta, w otoczeniu wielu szkół i obiektów kulturalnych i sportowych, i już obecnie odwiedzany jest przez liczne grupy młodzieży, które oglądają zebrane tutaj zbiory geologiczne oraz wystawy okolicznościowe.
Ważną częścią planowanej inwestycji jest ekspozycja skamieniałości oraz rekonstrukcji paleontologicznych, służąca celom edukacyjnym. Związana z budową preparatorium ekspozycja skamieniałości dodatkowo uatrakcyjni ofertę muzealną Oddziału.
Po uruchomieniu laboratorium, na pierwszy ogień pójdą skamieniałości ogromnych, kilku– i kilkunastometrowych ryb pancernych, znalezionych w okolicach Łagowa. W dalszym ciągu badane będą również tropy naszego przodka, zwanego tetrapodem, a na pamiątkę tego najsławniejszego zwierza świętokrzyskiej krainy, jego wizerunek zawiśnie przy wejściu do nowego laboratorium.
W Kielcach powstanie nowoczesne laboratorium paleontologiczne
Piotr Szrek, Zbigniew Szczepanik