Newsletter Państwowej Służby Geologicznej nr 5/2020 (24 maja 2020). Zagrożenie osuwiskowe

Komunikat Państwowej Służby Geologicznej o zagrożeniu osuwiskowym

W związku z intensywnymi opadami deszczu, które wystąpiły w ostatnich dniach w Polsce, wzrosło zagrożenie osuwiskowe. Można spodziewać się uaktywnienia istniejących i powstania nowych osuwisk. Zagrożenie dotyczy obszaru całej Polski, a w szczególności województw małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego.

Zobacz więcej >>

 

Jak zgłosić osuwisko?

W ramach SOPO, PIG-PIB prowadzi prace interwencyjne w sytuacjach zagrożenia osuwiskowego. W razie uaktywnienia się osuwisk i powstania realnego zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców oraz infrastruktury, władze samorządowe powinny niezwłocznie zgłosić ten fakt telefonicznie (numer komórkowy: 783 834 013) lub za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) do Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

Zobacz więcej >>

 

Geolodzy kontra osuwiska – film o projekcie Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO)

Osuwiska należą do najniebezpieczniejszych i najczęściej występujących geozagrożeń na terenie Polski. Geolodzy zapobiegają i walczą z nimi w ramach Systemu Osłony Przeciwosuwiskowej (SOPO). Projekt jest realizowany przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

Zobacz więcej >>