Państwowy Instytut Geologiczny członkiem Europejskiego Konsorcjum Badawczych Wierceń Oceanicznych (ECORD)

ecordW dniu 14 grudnia dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki podpisał umowę dotyczącą członkostwa w ECORD - Europejskim Konsorcjum ds. Badawczych Wierceń Oceanicznych. Daje to Instytutowi możliwość uczestniczenia w ekspedycjach badawczych IODP, przedkładania propozycji projektów i wierceń badawczych oraz dostęp do danych, próbek i wyników badań naukowych.

 

 

Na zaproszenie dyrektora Jerzego Nawrockiego w dniach 13-14 grudnia 2011 r. gościła w siedzibie PIG-PIB w Warszawie Pani Catherine Mével, dyrektor agencji zarządzającej Europejskim Konsorcjum ds. Badawczych Wierceń Oceanicznych (ECORD Managing Agency). Celem wizyty dyrektor Catherine Mével w Instytucie było przedstawienie prezentacji na temat organizacji, zadań badawczych i struktury międzynarodowego programu wierceń oceanicznych (Integrated Ocean Drilling Program, IODP) i europejskiego konsorcjum ECORD oraz przeprowadzenie rozmów na temat członkostwa PIG-PIB w ECORD.

 

wykad
Wykład Catherine Mével pt. International framework for scientific ocean drilling

 

W dniu 14 grudnia 2011 r. prof. dr hab. Jerzy Nawrocki, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego podpisał umowę dotyczącą członkostwa w ECORD - Europejskim Konsorcjum ds. Badawczych Wierceń Oceanicznych. Zostaliśmy 18 członkiem ECORD i 25 IODP - międzynarodowego Zintegrowanego Programu Wierceń Oceanicznych, organizacji o zasięgu światowym, której uczestnikiem jest konsorcjum ECORD. Dzięki prezentacji przedstawionej przez dr. hab. Szymona Uścinowicza Dyrektor Mével zapoznała się także z pracami i projektami prowadzonymi przez Instytut w dziedzinie geologii morza.

 

podpisanie umowy Umowa została podpisana. PIG-PIB jest członkiem ECORD. Uścisk dłoni dyrektora Jerzego Nawrockiego i dyrektor Catherine Mével (ECORD Managing Agency)


Członkami ECORD są europejskie państwowe lub narodowe organizacje, agencje i instytucje działające w sferze naukowo-badawczej. ECORD jest również otwarty dla przedstawicieli państw pozaeuropejskich, których rada konsorcjum ECORD może zaprosić do uczestnictwa. Konsorcjum utworzyli w 2002 r. przedstawiciele Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Rok później, w grudniu 2003 r., została zawarta umowa (Memorandum of Understanding) pomiędzy 11 krajami członkowskimi i ECORD Managing Agency (EMA), jako agencją zarządzającą konsorcjum z siedzibą w CNRS (Center Nationale de la Recherche Scientifique) w Paryżu. W chwili obecnej, po przyjęciu Państwowego Instytutu Geologicznego, w ECORD uczestniczą przedstawiciele: Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Islandii, Irlandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Wśród nich jest Służba Geologiczna Irlandii, z którą współpracujemy w ramach EuroGeoSurveys - organizacji europejskich służb geologicznych. Koordynatorem konsorcjum, odpowiadającego w imieniu ECORD za zarządzanie operacyjne i naukowe statkami i platformami wiertniczymi, tzw. Mission Specific Platforms jest Służba Geologiczna Wielkiej Brytanii.

 

ECORD jest członkiem międzynarodowego Zintegrowanego Programu Wierceń Oceanicznych (IODP), na rzecz którego przekazuje corocznie opłatę członkowską w wysokości ok. 16,8 mln US $, pochodzącą z części składek wnoszonych przez członków ECORD w związku z ich udziałem w konsorcjum. Program IODP, dotyczący badań morskich, jest finansowany wspólnie przez Japonię, Stany Zjednoczone, konsorcjum krajów europejskich tworzące ECORD, Indie, Australię, Nową Zelandię, Chiny i Koreę Południową.

Fundusze są wykorzystywane na prowadzenie projektów, wsparcie działań i ekspedycji oceanicznych statków wiertniczych „Chikyu" i „Joides Resolution" oraz „Mission Specific Platforms", czyli platform i mniejszych statków wiertniczych operujących na szelfach.

 

Zintegrowany Program Wierceń Oceanicznych IODP wraz z jego europejską organizacją ECORD jest unikalnym programem badawczym integrującym naukowców z całego świata w celu pozyskania kompletnych danych do studiów nad przeszłością Ziemi, badania zasobów naturalnych, geodynamiki, zjawisk ekstremalnych i zagrożeń powodowanych przez czynniki geologiczne (trzęsienia ziemi, tsunami) oraz zmian klimatu. W tym interdyscyplinarnym, wielonarodowym przedsięwzięciu badawczym uczestniczą przedstawiciele wielu kierunków badawczych nauk o Ziemi.

 

Członkostwo w ECORD daje możliwość uczestniczenia w ekspedycjach badawczych IODP (w ilości odpowiadającej wysokości wnoszonej opłaty członkowskiej), dostępu do unikalnej infrastruktury badawczej, udziału w warsztatach, panelach rady naukowej i rady zarządzającej, koordynującej program i kierunki badawcze, przedkładania propozycji projektów dotyczących geologii morza i wierceń badawczych oraz dostępu do danych, próbek i wyników badań naukowych i technicznych. Magazyn rdzeni wiertniczych z obszaru Morza Śródziemnego, Atlantyku i Oceanu Arktycznego, zarządzany przez ECORD, znajduje się w Bremie (Niemcy). Próbki udostępniane są po rocznym moratorium.

 

W 2013 roku zostanie zrealizowany projekt badań paleośrodowiskowych Morza Bałtyckiego i osadów czwartorzędowych zatytułowany „Paleoenvironmental evolution of the Balic Sea Basin through the last glacial cycle". Ta nowa ekspedycja wiertnicza i badawcza w rejonie Morza Bałtyckiego zapowiada się jako bardzo interesujące przedsięwzięcie naukowe.

 

tekst Ilona Śmietańska

zdjęcia Marek Krzyżanowski, Ilona Śmietańska