Nowy Menedżer pobierania w Centralnej Bazie Danych Geologicznych

Szybka, prosta, wygodna – to najważniejsze cechy nowej wersji aplikacji służącej do pobierania danych z Centralnej Bazy Danych Geologicznych (CBDG). Nowy „Menedżer pobierania” właśnie zaczął działać.

Poprzednia aplikacja „Menadżer pobierania plików” działała od 7 lat. Od tego czasu pobrano z CBDG blisko 73 tys. plików udostępnionych przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Zwiększająca się liczba udostępnianych danych i ich pobrań wymusza konieczność zwiększenia sprawności i niezawodności aplikacji oraz dostosowania jej do zmieniających się wymagań technicznych.

1mp

Aplikacja zyskała nowy, uproszczony interfejs w pełni dostosowany do różnego rodzaju urządzeń, w tym mobilnych. Zoptymalizowane zostały też elementy służące udostępnianiu danych. Zmodyfikowano komunikaty wysyłane do użytkowników. W nowej wersji użytkownik zamawiający kilka plików będzie otrzymywał tylko jednego, zbiorczego e-maila z linkami do wybranych plików, a nie jak poprzednio kilka e-maili. Drobnym zabiegiem jest zmiana pisowni i skrócenie nazwy aplikacji do „Menedżera pobierania”, co będzie odpowiednikiem jej angielskiej wersji „Download Manager”.

2mp

Niektóre z plików dostępnych przez aplikację mają już po kilka lat, inne, jak np. otwory wiertnicze czy kontury złóż, są aktualizowane codziennie rano. Wynika to z dynamiki zmian w ich źródłowych bazach danych. W zdecydowanej większości aktualizacja odbywa się całkowicie automatycznie.

Aplikacja zawsze działa w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej. Jest udostępniana pod adresem:

 http://dm.pgi.gov.pl

Wdzięczni będziemy za ewentualne uwagi i sugestie dotyczące działania nowej wersji „Menedżera…”. Opinie prosimy wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tekst: Wojciech Paciura