Wisła i jej środowisko – nowa wystawa PIG-PIB

Wisła piękna i groźna, ale pożyteczna i życiodajna – w Roku Rzeki Wisły Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy otworzył nową ekspozycję plenerową poświęconą największej polskiej rzece.

Wystawa jest prezentowana na ogrodzeniu siedziby Instytutu od strony ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Składa się z 23 plansz o dużym formacie opowiadających o Wiśle w ujęciu przede wszystkim hydrogeologicznym, geologicznym, geograficznym i przyrodniczym.

2wisla

Pierwsi odwiedzający wystawę plenerową przy ulicy Rakowieckiej

Przechodnie otrzymali garść podstawowych informacji, a także ciekawostek, które dla części odwiedzających ekspozycję mogą być nowością. Zwiedzający mogą dowiedzieć się m.in. skąd bierze się woda w Wiśle, czy warszawiacy rzeczywiście piją z niej wodę, jakie skarby skrywa rzeka, czy też ile właściwie ma ona źródeł. Przystępny język i bogata grafika sprawiają, że treści umieszczone na planszach powinny być zrozumiałe dla młodzieży szkolnej i wszystkich tych, którzy nie zajmują się geologią i hydrologią na co dzień. Ozdobą wystawy są zdjęcia archiwalne z czasów wielkiej powodzi lat 30., a także fotografie prezentujące pracę przedwojennych piaskarzy.

4wisla

Wystawa tuż przed premierą

Oczywiście Wisła to temat-rzeka. Nawet jeśli opowieść o niej ograniczyć tylko do hydrogeologii i hydrologii. Dlatego wystawa, do której obejrzenia zachęcamy, mówi tylko o tym co najistotniejsze, z punktu widzenia hydrogeologa i hydrologa.

Serdecznie zapraszamy wszystkich na spacer wzdłuż ulicy Rakowieckiej i do odwiedzenia wystawy umieszczonej na ogrodzeniu Państwowego Instytutu Geologicznego.

Ekspozycja została przygotowana przez trzy instytuty naukowo-badawcze: Państwowy Instytut Geologiczny (PIG-PIB), Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) oraz Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL). PIG-PIB pełni rolę państwowej służby geologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej, IMGW-PIB natomiast – państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej.

 

Redakcja

Zdjęcia: Anna Bagińska