PIG-PIB na XVIII Konferencji Kruszywa Mineralne

Od wielu lat Zarząd Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa we Wrocławiu z Wydziałem Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii organizują konferencje naukowo-techniczne o problematyce górnictwa kopalin skalnych. W dniach 18–20 kwietnia 2018 r. odbyła się w Kudowie Zdroju osiemnasta konferencja nt. Kruszywa Mineralne.

 W wydarzeniu uczestniczyło 287 osób z różnych środowisk związanych z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem kruszyw. Tradycyjnie co roku uczestniczą w niej przedstawiciele m.in: Państwowego Instytutu Geologicznego-Państwowego Instytutu Badawczego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Instytutu Górnictwa Odkrywkowego-Poltegor, Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, Politechniki Wrocławskiej, organów nadzoru geologicznego i górniczego oraz 37 wystawców współpracujących z branżą kruszywową.  

Uczestnicy konferencji Kruszywa Mineralne 2018

Uczestnicy konferencji Kruszywa Mineralne 2018. Fot. J. Wołoszczuk

Program konferencji obejmował siedem sesji tematycznych, obejmujących szeroką problematykę krajowych kopalin skalnych, zagadnień bazy zasobowej do produkcji kruszyw naturalnych i sztucznych, eksploatacji, przeróbki, badań jakości surowców i produktów uwzględniających jakościowe i środowiskowe uwarunkowania krajowego rynku.

W ramach każdej sesji odbywały się prezentacje firm związanych z działalnością krajowego górnictwa kruszyw. W tegorocznej edycji konferencji szczególne zainteresowanie wywołały referaty pracowników Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB:

  • "Problematyka surowców pospolitych w projekcie polityki surowcowej państwa" - Wołkowicz S., A. Gabryś-Godlewska, P. Kostrz-Sikora,
  • "Wstępna ocena stanu rekultywacji wyrobisk poeksploatacyjnych w województwie mazowieckim" - O. Kozłowska, A. Gabryś-Godlewska, D. Kafara, B. Turbiak, I. Walentek.

Podczas tradycyjnej wycieczki technicznej zapoznano się z selektywną eksploatacją, procesem przeróbczym i homogenizacją z unikatowym sterowaniem jakości wieku asortymentów skaleni w Strzeblowskich Kopalniach Surowców Mineralnych.  

Wycieczk terenowa

Fot. A. Siwiec

tekst: Olimpia Kozłowska