Szkolimy pracowników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad

Eksperci z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB, Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica oraz Politechniki Warszawskiej przeprowadzili w dniach 22, 23, 25 i 29 maja 2018 r. szkolenia pracowników GDDKiA pt.: „Wytyczne wykonywania badań podłoża gruntowego na potrzeby budownictwa drogowego. Część 1: Wytyczne badań podłoża budowlanego w drogownictwie”. Szkolenia odbyły się we Wrocławiu, Krakowie, Józefowie k/Warszawy i Gdańsku i wzięło w nich udział ponad 150 pracowników GDDKiA z 16 Oddziałów i Centrali.

Głównym celem szkolenia było zapoznanie pracowników Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) z treścią i formą opracowanych przez PIG-PIB, AGH i PW „Wytycznych wykonywania badań podłoża gruntowego na potrzeby budownictwa drogowego. Część 1: Wytyczne badań podłoża budowlanego w drogownictwie”.

„Wytyczne…” są zbiorem wymagań, zasad i zaleceń w zakresie dokumentowania badań podłoża budowlanego w drogownictwie. Przeznaczone są do stosowania przez inwestora - GDDKiA, projektanta, wykonawcę badań podłoża budowlanego oraz dokumentatora. Zawierają minimalny wymagany zakres badań terenowych i laboratoryjnych, który należy odpowiednio zaprojektować, wykonać i przedstawić we właściwym dokumencie.

Program szkolenia dla pracowników GDDKiA obejmował 5 bloków tematycznych oraz dyskusję. Podczas szkolenia wygłoszono 7 prezentacji:

  • Przedmiot i zakres stosowania Wytycznych, Edyta Majer (PIG-PIB)

  • Projektowanie badań podłoża na potrzeby budownictwa drogowego, Zbigniew Frankowski, Marta Sokołowska (PIG-PIB)

  • Pomiary geodezyjne, fotogrametryczne i teledetekcyjne wykonywane podczas badań podłoża budowlanego, Łukasz Ortyl (AGH)

  • Badania geofizyczne, Grzegorz Pacanowski (PIG-PIB)

  • Model geologiczny – standaryzacja opracowania dla budownictwa drogowego, Edyta Majer (PIG-PIB)

  • Dokumentacja z badań. Kontrola i odbiór prac dokumentacyjnych, Edyta Majer (PIG-PIB)

  • Zalecenia do prowadzenia dokumentacji projektowej w technologii GIS i BIM, Grzegorz Ryżyński, Jacek Kocyła (PIG-PIB)

Każde szkolenie kończyło się ożywioną i interesującą dyskusją, która dotyczyła istotnych z punktu widzenia inwestora – GDDKiA, zagadnień w zakresie dokumentowania badań podłoża budowlanego.

Uczestnicy szkolenia otrzymali materiały szkoleniowe, które oprócz prezentacji zawierały informację o projekcie Nowoczesne metody rozpoznania podłoża gruntowego w drogownictwie, a także mogli obejrzeć wystawę, przygotowaną w celu przybliżenia tematyki dokumentowania badań podłoża budowlanego oraz dostępu do danych geologicznych. Zainteresowanie tematem badań podłoża budowlanego było bardzo duże.

Składamy podziękowania przedstawicielom GDDKiA z Centrali oraz Oddziału GDDKiA we Wrocławiu oraz Oddziału GDDKiA w Krakowie za umożliwienie zorganizowania szkoleń w obiektach GDDKiA.

Szkolenia zorganizowano w związku z realizacją projektu pn. "Nowoczesne metody rozpoznania podłoża gruntowego w drogownictwie". Projekt jest finansowany w ramach wspólnego przedsięwzięcia Rozwój Innowacji Drogowych (RID) przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

1         2                3 rid

Zachęcamy do przeglądania stron internetowych projektu: www.pgi.gov.pl/drogi oraz rid.agh.edu.pl.

Zespół projektowy składa się z ekspertów z Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB (lider), Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (partner) oraz Politechniki Warszawskiej (partner).

5                             6                7

8

Uczestnicy szkolenia w Oddziale GDDKiA we Wrocławiu

9

Uczestnicy szkolenia w Oddziale GDDKiA w Krakowie

10

Uczestnicy szkolenia w Ośrodku GDDKiA w Józefowie k. Warszawy

11

Uczestnicy szkolenia w Oddziale Geologii Morza PIG-PIB w Gdańsku

  14

Edyta Majer zapoznaje uczestników szkolenia z przedmiotem i zakresem stosowania "Wytycznych..."

15

Zbigniew Frankowski prezentuje główne założenia dotyczące projektowania badań podłoża budowlanego

16

Łukasz Ortyl przedstawia możliwości fotogrametrii i teledetekcji oraz rolę geodezji w badaniach podłoża oraz procesie dokumentowania

17

Grzegorz Pacanowski w trakcie referatu o tematyce projektowania i wykonywania badań geofizycznych oraz przedstawiania wyników badań geofizycznych w odpowiedniej formie

18 


19

Jacek Kocyła i Grzegorz Ryżyński przedstawiają informacje o GIS, BIM oraz tłumaczą, na czym polega prowadzenie bazy danych GIS o podłożu budowlanym oraz w jaki sposób dostarczać opracowania projektowe w postaci dokumentu elektronicznego

21


22

Problematyka badań podłoża budowlanego wywoływała ożywioną dyskusję

Składamy podziękowania przedstawicielom GDDKiA z Centrali oraz Oddziału GDDKiA we Wrocławiu oraz Oddziału GDDKiA w Krakowie za umożliwienie zorganizowania szkoleń w obiektach GDDKiA.

23

Tekst: Edyta Majer
Zdjęcia: Edyta Majer, Grzegorz Ryżyński, Grzegorz Pacanowski, Jacek Kocyła
Współpraca: Anna Bagińska