Ramy instytucjonalne w geologii głównym tematem konferencji Polityki Surowcowej Państwa w Gdańsku

– Polska potrzebuje silnej jednostki wykonawczej, realizującej Politykę Surowcową Państwa – powiedział w Gdańsku o mającej powstać Polskiej Agencji Geologicznej Sekretarz Stanu w resorcie środowiska, Główny Geolog Kraju i zarazem Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa Mariusz Orion Jędrysek.

W środę, 13 czerwca 2018 r. w Gdańsku odbyła się 9. regionalna konferencja konsultacyjna na temat przygotowywanej przez rząd Polityki Surowcowej Państwa. Na Politechnice Gdańskiej dyskutowano nad zagadnieniami 7. filaru projektu PSP; „Ramy instytucjonalne wypracowania i wdrażania Polityki Surowcowej Państwa”.

4

Konferencję otworzył Rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik

– Ramy instytucjonalne to przede wszystkim to, czego dzisiaj nie mamy, czyli zwornik między administracją, przedsiębiorcami i nauką. Tworzymy przejrzysty system zarządzania polską geologią i obniżamy ryzyka podaży surowców – dodał gospodarz spotkania, wiceminister Jędrysek. – Służba geologiczna ma być ramieniem państwa, wspierając je w rozwoju – zaznaczył z kolei dyrektor PIG-PIB dr Tomasz Nowacki.

6

Konferencja zgromadziła ponad 200 osób

Projekt ustawy o Polskiej Agencji Geologicznej (PAG)opracowany został w Ministerstwie Środowiska. Według niego PAG ma zostać wydzielony z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG - PIB) i działać jako agencja wykonawcza, realizując zadania służby geologicznej dla państwa. Natomiast PIG - PIB ma pozostać jednostką naukową. Obie jednostki mają ze sobą ściśle współpracować.

30

W jednym z paneli dyskusyjnych wziął udział Dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB dr Tomasz Nowacki

Według ekspertów, którzy wypowiedzieli się podczas konferencji, forma prawna agencji wykonawczej będzie lepiej odpowiadała charakterowi zadań i sprzyjała efektywności. Jest to sprawdzone w Polsce i innych krajach rozwiązanie. Projekt ustawy o PAG w tym roku otrzymał pozytywną opinię Rady Legislacyjnej, czyli organu opinio - doradczego premiera i Rady Ministrów. Rada Legislacyjna w opinii zwróciła uwagę, że w polskim systemie prawno - instytucjonalnym, w odróżnieniu od wielu innych rozwiniętych państw, brakuje spójnego systemu zarządzania problematyką geologii.

Jednym z wymiernych działań zapisanych w zadaniach PAG ma być kompleksowe podejście do remediacji, czyli oczyszczania gleb terenów poprzemysłowych z substancji szkodliwych i rekultywacji, czyli przywracania terenom pogórniczym wartości przyrodniczych. Jest to szczególnie istotne zadanie w kontekście skali problemów, jakie mamy obecnie w Polsce.
Ustawa o PAG kładzie również nacisk na rozwój nowych technologii w geologii i górnictwie dla potrzeb państwa, o czym przypomniał prof. Przemysław Borkowski, zastępca dyrektora PIG-PIB ds. badań i rozwoju.

32

W dyskusji wziął udział prof. dr hab. inż. Przemysław Borkowski, zastępca dyrektora PIG-PIB ds. badań i rozwoju (drugi z lewej)

Projekt PSP składa się z 9 filarów, które są zbiorem zasad i konkretnych działań w wielu sektorach gospodarki kraju. Efektem ma być zmniejszenie ryzyk podaży surowców oraz zabezpieczenie wieloletnich potrzeb gospodarczych i społecznych państwa.

27

Państwowy Instytut Geologiczny - PIB był współorganizatorem konferencji, dlatego nie mogło tam zabraknąć naszego stoiska

Gdańskie konsultacje zgromadziły ponad 200 uczestników. Przed nami kolejne spotkanie 20 czerwca 2018 r. w Poznaniu.

Rejestracja na konferencję PSP w Poznaniu

Tekst: Jarosław Chilmon
Zdjęcia: Paweł Derkowski

Galeria zdjęć