Nauka przez zabawę – zabawa nauką. Muzeum Geologiczne w edukacyjnym natarciu

Geologia jest ciekawa, geologia jest trudna. Jak to pogodzić? Nasze Muzeum Geologiczne znalazło receptę i serwuje wiedzę w lekkostrawnej formie, w sosie zabawowym. Dlatego maj i czerwiec to tutaj bardzo gorący okres, pełen imprez, wyjazdów i konkursów. Zajrzyjmy za kulisy...

Już od początku maja trwały intensywne prace związane z warszawskim półfinałem konkursu "Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro", które zakończyły się uroczystością wręczenia nagród w dniu 17 maja 2018 r. Chwilę później, bo już w nocy z 19 na 20 maja Muzeum gościło licznych zwiedzających podczas Nocy Muzeów, zapewniając im dodatkowe atrakcje: ciekawy wykład oraz grę muzealną.

noc2018i

Noc Muzeów w Muzeum Geologicznym PIG - PIB

Niecałe dwa tygodnie później – 3 czerwca Muzeum Geologiczne PIG-PIB po raz kolejny uczestniczyło w pikniku z okazji Dnia Dziecka, zorganizowanego przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego w ogrodach Kancelarii Premiera. Na stoisku Muzeum Geologicznego PIG-PIB podczas licznych konkursów, warsztatów oraz mini wykopalisk paleontologicznych uczestnicy mogli zapoznać się ze zwierzętami, które pływały niegdyś w morzach. W tym roku dzieci zbierały na kartach pracy pieczątki za uczestnictwo w trzech konkursach i wymieniały je na nagrody. Dodatkową atrakcją było malowanie farbami gipsowych figurek dinozaurów oraz składanie na czas szkieletów mamutów.

piknik

Piknik z okazji Dnia dziecka w ogrodach Kancelarii Premiera RP

5 czerwca, dzięki gościnności Oddziału Geologii Morza PIG-PIB w Gdańsku, Muzeum Geologiczne zorganizowało finały ogólnopolskie wspomnianego już konkursu "Nasza Ziemia...". Finały odbyły się podczas ufundowanej laureatom wycieczki do Gdańska w dniach 4 - 6 czerwca. Pierwszego dnia wycieczki laureaci wraz z opiekunami mieli możliwość zwiedzenia z przewodnikiem pięknej, starej Oliwy. Następny dzień rozpoczęły, nerwowo oczekiwane przez starszą młodzież, turnieje wiedzy geologicznej, przygotowane oddzielnie dla dwóch poziomów wiekowych – młodzieży ponadgimnazjalnej oraz uczniów gimnazjów i VII klas szkoły podstawowej. Po zmaganiach turniejowych odbyło się uroczyste wręczenie nagród i prezentacja ekspozycji prac plastycznych. Uroczystości zakończył ciepły poczęstunek, po czym wszyscy wyruszyli na geologiczną wycieczkę pod Klif Orłowski. Pomimo zimnego wiatru świetne humory dopisywały, a możliwość pobiegania na bosaka po mokrym piasku dostarczała wielu radości. Po powrocie wysmagani morskim wiatrem uczestnicy chętnie zasiedli do ogniska, aby usmażyć kiełbaski i podzielić się przeżyciami minionego dnia. Wieczór był długi, ciężko było się rozstać, zwłaszcza, że rano większość laureatów wraz z opiekunami udała się w podróż powrotną do domów. Tak zakończyła się XIX edycja konkursu "Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj dziś i jutro", która odbyła się pod hasłem „Tajemnice karbońskich lasów”.

finaly gdansk

Finały konkursu "Nasza Ziemia - środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro" w Oddziale Geologii Morza w PIG - PIB w Gdańsku

Na tym jednak nie koniec wydarzeń z udziałem Muzeum Geologicznego. W dniu 9 czerwca zespół Muzeum, wspierany przez Oddział Górnośląski PIG-PIB, wyruszył z dużym ekwipunkiem na południe, by 10 czerwca – w niedzielę uczestniczyć w pikniku z okazji Dnia Bioróżnorodności – naukowo-rekreacyjnej imprezie plenerowej organizowanej z inicjatywy firmy CEMEX, a odbywającej się w nieczynnym już kamieniołomie Lipówka w gminie Rudniki.

lipowka miniwykopaliska dla najmlodszych

Bardzo poważne miniwykopaliska

O sensie i zasadności realizacji takich przedsięwzięć najlepiej świadczą zaaferowane i roześmiane twarze uczestników, którzy tego słonecznego i upalnego dnia zdobywali wiedzę i umiejętności, uczestniczyli w warsztatach mineralogicznych, petrograficznych i paleontologicznych oraz miniwykopaliskach przygotowanych przez Muzeum Geologiczne PIG-PIB, z zainteresowaniem oglądali różnorodne okazy przyrodnicze i pokazy chemiczne i fizyczne zorganizowane przez Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie, a także smakowali miód, owoce i przyprawy, poznawali nowe zapachy, tworzyli prace plastyczne, wędrowali po kamieniołomie i brali udział w zawodach sportowych. Ufff...

Zaraz po Dniu Bioróżnorodności rozpoczęła się Letnia Szkoła Geologii – prowadzony od poniedziałku do piątku przez Muzeum Geologiczne i Oddział Górnośląski PIG-PIB na zlecenie Gminy Olsztyn cykl zajęć geologicznych dla uczniów szkół tej gminy. W ramach tego przedsięwzięcia odbywały się warsztaty z rozpoznawania minerałów i skał, warsztaty paleontologiczne dla młodszych i starszych uczniów, wykład „Poczet polskich dinozaurów”. Na koniec odbyła się geologiczna gra terenowa przygotowana w oparciu o ścieżkę geologiczną „Kamieniołom Kielniki”.

letnia szkola geol poznajac mineraly

Letnia szkoła geologii w Gminie Olsztyn. Zajęcia prowadzi Paweł Woźniak

Kolejne edukacyjne i geoturystyczne działania czekają Muzeum Geologiczne już od 2 września! Rozpoczną się piknikiem geologicznym w Gminie Łuków, który poprzedzi zjazd Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Zapraszamy!

Tekst: Monika Krzeczyńska
Zdjęcia: Katarzyna Zboinska, Marlena Świło, Urząd Gminy Olsztyn