Ukazał się nowy numer Przeglądu Geologicznego

Najnowszy, lipcowy numer Przeglądu Geologicznego jest już dostępny on-line oraz w sklepie internetowym PIG - PIB. Czasopismo ukazuje się nieprzerwanie od marca 1953 roku, czyli ponad 65 lat. Dotychczas ukazało się już 785 numerów.


W aktualnym wydaniu polecamy blok artykułów z XXIII Konferencji "Kamień w złożu, krajobrazie i architekturze", która odbyła się 20 kwietnia 2018 r. w Kielcach.

Barokowy zespół zabudowań kościelno - klasztornych na Karczówce jest dobrym przykładem zastosowania w architekturze lokalnego materiału skalnego. Kwestie te przedstawili dr Anna Fijałkowska - Mader i dr Zbigniew Złonkiewicz w artykule "Kamień w architekturze zespołu kościelno-klasztornego na Karczówce w Kielcach (Góry Świętokrzyskie)".

Bazylika katedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu została uznana za pomnik historii i jest perłą wśród zabytków ziemi łowickiej i całego Mazowsza. W artykule "Katedra w Łowiczu i jej kamieniarskie zabytki" mgr Michał Ruszkowski i prof. dr hab. Janina Wiszniewska przedstawili petrograficzny szkic materiałów, użytych do wykonania poszczególnych elementów katedry. W kolejnym artykule tych samych autorów pt. "Kamień w architekturze sakralnej i użytkowej Sycylii" zaprezentowano geologię wyspy, surowce skalne oraz ich wykorzystanie w architekturze.

Cały numer jest dostępny sklepie internetowym PIG - PIB: https://sklep.pgi.gov.pl/pl/p/Przeglad-Geologiczny-201807/180

lub pod linkiem:

https://www.pgi.gov.pl/oferta-inst/wydawnictwa/czasopisma/przeglad-geologiczny/10814-przeglad-geologiczny-2018-07-tom-66.html

pg07

Przegląd Geologiczny publikuje recenzowane artykuły naukowe, w tym przeglądowe i metodyczne, artykuły informacyjne, materiały gospodarcze, ekonomiczne, organizacyjne, prawne i dotyczące działalności administracji geologicznej, a także wspomnienia, recenzje książek oraz relacje z historycznych i współczesnych wydarzeń geologicznych. Wydaje także specjalne zeszyty tematyczne i związane z ważnymi konferencjami geologicznymi.