Trzęsienie ziemi w Indonezji

Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi miało miejsce 28 lipca przed 6 rano czasu lokalnego w Indonezji, na wyspie Lombork, leżącej 40 km na wschód od Bali.


Wstrząs o magnitudzie 6,4 odnotowały światowe sieci sejsmologiczne, w tym w sieć PSG_Sejs_NET oraz PLSN IGPAN. Epicentrum wstrząsu znajdowało się w rejonie miejscowości Lepeloang i Desaanyar, mieszczących się na indonezyjskiej wyspie Lombok, około 52 km na północny wschód od Mataram. Źródło wstrząsu znajdowało się na głębokości 6,4 km. Po wstrząsie głównym zarejestrowano kilkadziesiąt wstrząsów następczych, w tym jeden o magnitudzie 5.7.

Wstrząs był odczuwalny na powierzchni. Zginęło 14 osób, a rannych jest co najmniej 160. Wśród poszkodowanych są również turyści. Zniszczonych jest wiele budynków i obiektów infrastruktury. Według amerykańskiej służby geologicznej USGS na efekty wstrząsów narażonych było nawet 50 tysięcy ludzi. 

trzesienie indonezja lokalizacja

Lokalizacja epicentrum

Silne trzęsienia ziemi są częstym zjawiskiem w tych rejonach, należących do tzw. pacyficznego pierścienia ognia. W 2016 r. silne wstrząsy o magnitudzie 6,5 nawiedziły indonezyjską wyspę Sumatrę.

Indonezja leży w strefie subdukcji płyty australijskiej pod płytę sundajską, a prędkość zbliżania się płyt wynosi około 7 cm/rok. Zrzutowy mechanizm wskazuje na typowe zapadanie subdukcyjne, zgodne z sejsmicznością historyczną regionu.

tabela

Parametry trzęsienia Ziemi wyznaczone przez USGS National Earthquake Information Center (NEIC)

 
Poniżej znajdują się sejsmogramy zarejestrowane na stacjach szerokopasmowych Hołowno (PG14) i Dziwie (PG15).

sejsmogramy trzesienie indonezja

Zapis wstrząsu sejsmicznego z dnia 28/07/2018 r., godz. 22:47:37 (UTC) zarejestrowanego na stacji sejsmologicznej Hołowno (PG14) i Dziwie (PG15) w sieci PSG_Sejs_NET monitoringu geodynamicznego Polski państwowej służby geologicznej.

Program: Geozagrożenia i Geologia Inżynierska
Projekt: Monitoring Geodynamiczny Polski