PIG-PIB na “GeoTHERM - expo & congress” 2019 w Offenburgu

W dniach 14-15 lutego 2019 r. odbył się w Offenburgu w Niemczech coroczny kongres połączony z targami związanymi tematycznie z geotermią - “GeoTHERM - Expo & Congress”. W wydarzeniu uczestniczył ekspert z Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB.

Podczas kongresu kilkadziesiąt firm i instytucji z wielu krajów europejskich zaprezentowało ofertę najnowszych produktów i usług. Część wystawiennicza  wydarzenia była zlokalizowana w dwóch osobnych halach z podziałem na geotermię głęboką i geotermię płytką. Równolegle z czasem ekspozycji, w przyległych salach kongresowych trwały wykłady (szczegółowy program kongresu i listę prelegentów można znaleźć klikając TU).

Delegat PIG-PIB wziął udział w dwudniowych sesjach dotyczących geotermii niskotemperaturowej, z racji uczestnictwa w projekcie GeoPLASMA-CE. Referaty i wykłady prezentowane podczas Kongresu świadczą o bardzo dużym zainteresowaniu praktycznymi aspektami wykorzystania zasobów płytkiej geotermii jako alternatywnego źródła energii cieplnej w stosunku do paliw kopalnych - już nie tylko węgla, ale także gazu ziemnego (!). W wielu krajach, jak np. w Holandii, docenia się znaczenie geotermalnych pomp ciepła i obserwuje znaczący wzrost liczby montowanych instalacji. Zaznacza się też znaczący postęp w rozwiązaniach technologicznych dolnego źródła ciepła, jak np. nowe typy wydajnych kolektorów poziomych lub innowacyjne rury plastikowe transportujące solankę w wymiennikach ciepła. Ich strukturę wzorowano na budowie skóry rekina (!!!), w celu uzyskaniu niskiego oporu przepływu cieczy. Tworzy się także nowe narzędzia do planowania, monitorowania i zarządzania zespołami instalacji geotermalnych pomp ciepła w skali osiedla mieszkaniowego lub nawet całej miejscowości.

W pierwszym dniu kongresu lider projektu GeoPLASMA-CE Gregor Goetzl wygłosił w imieniu wszystkich jedenastu partnerów prelekcję o dotychczasowych wynikach: „New approaches for fostering the use of shallow geothermal energy in central Europe - Results from the Interreg Central Europe project GeoPLASMA-CE” ( pdf streszczenie wykładu (77 KB) ). Ponadto, w części targowej zostało zorganizowane specjalne stoisko przygotowane logistyczne przez partnerów projektu GeoPLASMA-CE z Niemiec: firmy GigaInfosystem i geoEnergie oraz saksońską służbę geologiczną (LfULG). Na stoisku udostępniono materiały promocyjne projektu, a także po raz pierwszy zaprezentowano uaktualnioną wersję internetowego portalu eksperckiego projektu GeoPLASMA-CE przedstawiającą m.in. mapy ryzyk i konfliktów geośrodowiskowych dla obszarów pilotażowych, w tym transgranicznego obszaru pilotażowego Wałbrzych – Broumov (polska wersja językowa: portal-stage.geoplasma-ce.eu/webgis/walbrzych-broumov).

geoplasma kozdroj1

Prezentacja portalu internetowego projektu „GeoPLASMA-CE” na stoisku firmy GiGaInfosystem”

geoplasma kozdroj2.jpg

Lider projektu „GeoPLASMA-CE” prezentuje jego wyniki podczas sesji plenarnej kongresu

Tekst i fotografie: Wiesław Kozdrój

geoplasma ce rgb          low carbon cities and regions