Konsultacje społeczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy

Informujemy, że Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zaprasza na półroczne konsultacje społeczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Potrwają one do 15 lutego 2020 r. i odbędą się w 15 największych polskich miastach. Każdy może zgłosić swoje uwagi. To najważniejszy etap realizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie strategicznego projektu Stop suszy! Spotkaniu będzie towarzyszyła konferencja prasowa.

Szczegółowe informacje dotyczące miejsca oraz godziny spotkań konsultacyjnych, będą podane na stronie: stopsuszy.pl. Konsultacje społeczne są skierowane do wszystkich zainteresowanych problematyką suszy – zarówno do przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, jak i do mieszkańców miast oraz gmin.

20190729 map suszy vn 01

Terminy konsultacji społecznych projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS)

PPSS, który będzie najważniejszym efektem projektu Stop suszy!, wraz z planami gospodarowania wodami i planami zarządzania ryzykiem powodziowym przyczyni się do poprawy stanu gospodarki wodnej w Polsce. Projekt PPSS po konsultacjach społecznych zostanie następnie poddany strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, a w 2020 roku końcowym akcentem będzie jego przyjęcie w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej. Polska znajdzie się tym samym w gronie 10 państw europejskich, które mają opracowane plany przeciwdziałania skutkom suszy. Dokumenty o tej randze opracowały m.in.: Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Portugalia, Słowacja i Ukraina.

Do przygotowania planu przeciwdziałania skutkom suszy Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jest zobligowany przepisami art. 240 ust. 2. pkt. 8) ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. z 2018 r. poz. 2268). W projekcie Stop suszy! opracowano dotąd metodykę przygotowywania PPSS, przeprowadzono ankietyzację wśród 3,5 tys. podmiotów związanych z gospodarką wodną. Polem do prezentacji projektu planu stały się m.in. dwie ogólnopolskie konferencje eksperckie. Całość prac jest finansowana z funduszy europejskich (POIŚ 2014-2020).
Projektowi Stop suszy! towarzyszy kampania społeczna Pamiętaj o wodzie! Więcej informacji na stronach www.stopsuszy.pl oraz www.wody.gov.pl.

 

Polska należy do krajów o najuboższych zasobach wodnych w Unii Europejskiej. Na jednego mieszkańca naszego kraju, w okresie suszy, przypada zaledwie 1000 metrów sześciennych wody na cały rok. To cztery razy mniej niż w innych państwach UE. Jednym z powodów tego niekorzystnego stany rzeczy jest niski poziom retencji wód. Na terenie Polski zatrzymujemy tylko ok. 6,5% tzw. rocznego odpływu rzecznego. To stanowczo za mało i stąd w PPSS znalazło się aż 68 propozycji zadań inwestycyjnych budowy i przebudowy urządzeń wodnych służących zwiększaniu retencji i wspierających przeciwdziałanie skutkom suszy.

Źródło: stopsuszy.pl