Geologia w świecie Minecrafta - relacja z Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

W dniach 20 – 25 września 2019 r. odbył się we Wrocławiu XXII Dolnośląski Festiwal Nauki. W ramach tego wydarzenia już po raz ósmy Oddział Dolnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB miał okazję szerzyć wśród dzieci wiedzę geologiczną.

Dolnośląski Festiwal Nauki to organizowany co roku cykl otwartych wykładów, warsztatów i prezentacji, obejmujących swoją tematyką niemal wszystkie dziedziny wiedzy, zarówno ścisłe, jak i humanistyczne. W jego trakcie w wielu miastach Dolnego Śląska (w tym także we Wrocławiu) uczelnie wyższe, muzea oraz inne instytucje naukowe i kulturalne oferują zajęcia edukacyjne dedykowane wszystkim grupom wiekowym.

W tym roku pracownicy Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB udali się do Szkoły Podstawowej nr 1 we Wrocławiu, aby pokazać uczniom klas 1-3, że geologia to dziedzina obecna wszędzie, nawet w rzeczywistości wirtualnej. Hasło „Geologia w świecie Mincrafta” wzbudziło ogromne zaciekawienie wśród młodych słuchaczy, ponieważ Minecraft to popularna gra komputerowa. Polega ona na eksplorowaniu wymyślonej krainy zbudowanej z sześciennych bloków. Bohater z takich klocków może zbudować rozmaite konstrukcje, ale musi najpierw pozyskać odpowiednie surowce, w tym to, co nas najbardziej interesuje, czyli skały, minerały i rudy.

dnf7

Dzieci w świetlicy, chociaż dopiero co skończyły lekcje, z dużym zainteresowaniem słuchały prezentacji o geologii

dnf3

Kolekcja prawdziwych okazów skał i minerałów. Największy zachwyt wzbudzał obsydian, będący cennym surowcem w grze Minecraft

Zestawienie ze sobą wirtualnych bloków skalnych z ich rzeczywistymi odpowiednikami okazało się „strzałem w dziesiątkę”. Dzieci bardzo chętnie słuchały o pracy geologa oraz procesach powstawania skał magmowych i osadowych, a także oglądały przygotowane okazy, konfrontując prezentowaną wiedzę z informacjami z gry. Fakt, że granit naprawdę jest podstawowym kamieniem budowlanym czy to, ze żelazo jest metalem pozyskiwanym z rudy, nie był dla nikogo zaskoczeniem. Jednak pracownicy Oddziału Dolnośląskiego PIG-PIB wskazali też uczniom, że nie wszystko, co przedstawia Minecraft jest prawdą, bo chociażby obecne w grze „rudy węgla” i „rudy kwarcu” nie istnieją!

dfn1

Prezentacja dla dzieci musi być ciekawa!

dnf8

Pokaz skał i minerałów

dnf4

Ciekawe, ilu z tych młodych ludzi będzie studiować w przyszłości geologię?


Z ramienia Instytutu zajęcia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zorganizowali: Anna Krzonkalla - Maryniuk, Mateusz Szadkowski i Katarzyna Zboińska.

Tekst i zdjęcia: Anna Krzonkalla-Maryniuk