Erupcja wulkanu na wyspie La Palma

19 września 2021 r. o godzinie 14:10 UTC, tj. 15:10 czasu lokalnego, na wyspie La Palma, położonej po zachodniej stronie archipelagu Wysp Kanaryjskich, rozpoczęła się erupcja wulkanu Cumbre Vieja. Pisaliśmy o tym tutaj. W momencie opracowania niniejszego artykułu (29 października 2021 r.) faza erupcyjna nadal ma miejsce.

 

lapalma mapa 1 copy

Lokalizacja wyspy La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich (mapa bazowa OSM).

 

Wzrost aktywności sejsmicznej w południowej części wyspy La Palma jest obserwowany od 11 września br. W tym okresie, do 28 października, w rejonie wyspy zarejestrowanych zostało 4557 zjawisk sejsmicznych o magnitudach od M0.7 do M4.9. Spośród wszystkich zjawisk mniejszą część stanowiły zdarzenia nieodczuwalne o magnitudzie M<=2.5 (1 837 zdarzeń – 40.3%), z których większość zarejestrowano w okresie przed rozpoczęciem erupcji. W przypadku 2717 zjawisk (59.7%) obliczona magnituda przekroczyła próg odczuwalności. Zarejestrowanych zostało osiem wstrząsów o magnitudzie >M4.5.

 

Statystyka zjawisk sejsmicznych zarejestrowanych w rejonie wyspy La Palma w okresie od 11 września do 28 października 2021 r. (oprac. PSG na podstawie danych Narodowego Instytutu Geografii, Hiszpania).

lapalma tab 1 copy

 

lapalma mapa 2 copy

Lokalizacja epicentrów wstrząsów sejsmicznych dokumentująca aktywność sejsmiczną w rejonie wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma w okresie od 11 września do 28 października 2021 r. (oprac. PSG, dane: Narodowy Instytut Geografii, Hiszpania, mapa bazowa: OSM).

 

Na rysunku zostały pokazane: A - dobowa liczba zjawisk sejsmicznych oraz B - magnituda dobowa (średnia oraz maksymalna) w okresie od 11 września do 28 października 2021 r. Można zaobserwować, że aktywność sejsmiczna regionu chwilowo zmniejszyła się po rozpoczęciu erupcji (19 września 2021 r., data zaznaczona czerwoną linią), a następnie ponownie wzrosła w ostatnich dniach września. W kolejnych dniach października liczba zjawisk stopniowo się zwiększała, a 24 października dobowa liczba rejestrowanych zjawisk osiągnęła maksimum tj. 271 zjawisk na dobę.

 

lapalma wykres 1 copy

Sekwencja zjawisk sejsmicznych w rejonie wyspy La Palma (region: Wyspy Kanaryjskie) w okresie od 11 września do 28 października 2021 r. (oprac. PSG, dane IGN). A - dobowa liczba zjawisk, B - magnituda dobowa: średnia i maksymalna Kolorem czerwonym zaznaczona została data rozpoczęcia erupcji.

 

lapalma fot 1

Intensywna aktywność na wulkanie La Palma 27 października 2021 r. (źródło: Volcano Discovery, 2021).

 

27 października 2021 r. aktywność wulkanu przy otworach wentylacyjnych znacznie wzrosła. Wysokie fontanny lawy, o wysokości do 600 m, wznosiły się z głównego otworu wentylacyjnego. Inne otwory wytwarzały gęsty popiół i rozpryski lawy. Widać też było lawę spływającą po powierzchni z dala od stożka. Wzrost aktywności wulkanu wydaje się korelować ze wzrostem liczby trzęsień ziemi, po uprzednim zmniejszeniu ich liczby poprzedniego dnia. Możliwe, że taki wzrost aktywności trzęsień poprzedza fazę zwiększonej podaży lawy kilka godzin później (Volcano Discovery, 2021). W kolejnych dniach wstrząsy wulkaniczne i aktywność sejsmiczna utrzymują się na wysokim poziomie.

Ogólny obraz zasięgu przepływów lawowych na wyspie La Palma prezentują mapy przygotowane przez Copernicus Emergency Management Service. Copernicus EMS dostarcza produkty na podstawie zdjęć satelitarnych dotyczące między innymi erupcji wulkanicznych. 29 października 2021 r. o godz. 7:08 UTC została opublikowana kolejna aktualizacja mapy, która została zaprezentowana na poniższym rysunku.

 

lapalma mapa 3 copy

Mapa zasięgu przepływów lawowych przygotowana przez zespół Rapid Mapping (Copernicus EMS) na podstawie zobrazowań COSMO-Skymed (źródło: Copernicus EMS)

 

Podsumowanie aktywności wulkanicznej wraz z liczbą ewakuowanych osób, liczbą uszkodzonych i zniszczonych budynków oraz obszarem objętym przez lawę przedstawia również Emergency Response Coordination Centre (ERCC).

 

lapalma mapa 4

Wyciąg informacji dotyczących aktywności wulkanicznej Cumbre Vieja z 28 października 2021 r. (źródło: ERCC)

Bibliografia: Volcano Discovery. (27.10.2021). Pobrano 29.10.29, 2021 z lokalizacji https://www.volcanodiscovery.com/la-palma/news/145565/La-Palma-volcano-eruption-update-strong-activity-this-morning-comes-after-uptick-in-earthquakes.html

Informację przygotował zespół z Centrum Geozagrożeń: Tomasz Czerwiński, Mirosław Musiatewicz, Przemysław Kowalski i Kamila Karkowska
Opracowanie: Maja Kowalska, Zakład Kartografii Geologicznej