PIG-PIB na GEOPETROL 2022

Efektywne wykorzystanie krajowych zasobów węglowodorów oraz odnawialnych źródeł energii to ważne tematy konferencji GEOPETROL 2022. Wydarzenie odbyło się w dniach 19-21 września 2022 r. w Zakopanem, a udział w nim wzięli przedstawiciele sektora naftowego z Polski i z zagranicy. 160 uczestników reprezentowało koncerny branżowe, instytuty naukowe oraz wyższe uczelnie. Wyniki projektów zaprezentowali także pracownicy PIG-PIB.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie dr. Piotra Dziadzio – Głównego Geologa Kraju, który przedstawił główne cele Polityki Surowcowej Państwa oraz wyzwania dla sektora naftowego i gazowniczego w dobie transformacji energetycznej z punktu widzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Nawiązując do obecnej, trudnej sytuacji na rynku surowcowym minister zwrócił uwagę na kwestie dotyczące poszukiwania, rozpoznawania oraz dokumentowania złóż kopalin oraz współpracy międzynarodowej w zakresie zabezpieczenia dostępu do surowców. Podniesione zostały również problemy ich pozyskiwania ze złóż antropogenicznych oraz wspierania rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym.

Zaprezentowane przez Głównego Geologa Kraju priorytety Polityki Surowcowej Państwa były przyczynkiem do kolejnych referatów i dyskusji, których tematyka obejmowała przede wszystkim zagadnienia związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem konwencjonalnych i niekonwencjonalnych złóż węglowodorów oraz ich efektywną eksploatacją, a także wykorzystaniem specyficznych, głębokich struktur geologicznych jako źródeł energii geotermalnej.

Duże zainteresowanie wzbudziły także wystąpienia poruszające kwestie magazynowania gazu ziemnego i wodoru w strukturach geologicznych. Referaty okraszone licznymi dyskusjami traktowały również o technologiach transportu dwutlenku węgla oraz jego podziemnego magazynowania wraz z wykorzystaniem potencjału wyeksploatowanych złóż węglowodorów i źródeł energii geotermalnej. Przedstawiono doświadczenia i perspektywy dotyczące sekwestracji dwutlenku węgla w Polsce, a także zagrożenia dla stabilności energetycznej kraju i jej związku z podziemnym magazynowaniem tego gazu w świetle sytuacji geopolityczno-gospodarczej.

Ważnym głosem w dyskusji nad bezpieczeństwem energetycznym były także zaprezentowane wnioski z obrad 28. Światowej Konferencji Gazowniczej, która odbyła się w bieżącym roku w Korei Południowej. W czasie obrad była również możliwość wysłuchania wystąpień dotyczących ochrony środowiska i klimatu w cyklu życia surowców energetycznych, a także perspektyw rozwoju w poszukiwaniach i wydobyciu między innymi na szelfie norweskim.

Wśród licznych prelegentów konferencji nie zabrakło także przedstawicieli PIG-PIB. Możliwości wykorzystania zasobów metanu z kopalń zamkniętych w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym przedstawił Jerzy Hadro (we współautorstwie z Januszem Jureczką i Grzegorzem Suszką) z Oddziału Górnośląskiego. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że efektywne wykorzystanie zasobów metanu z kopalń zamkniętych wymaga zmian dotychczasowego podejścia do dokumentowania. Prelegent przedstawił także propozycję nowej metodyki szacowania zasobów metanu. Wskazał na konieczność zmian w przepisach prawnych w celu racjonalnego wykorzystywania metanu z kopalń zamkniętych. Jako najistotniejsze wymienił następujące zalecenia:
1. przed przystąpieniem do likwidacji kopalni należy wykonywać ocenę ilości prognozowanych zasobów metanu ze zrobów;
2. należy umożliwić potencjalnym inwestorom jak najszybsze uzyskanie koncesji i rozpoczęcie eksploatacji metanu;
3. akumulacje metanu z kopalń zamkniętych powinny być wyłączone z jurysdykcji węglowodorowych i podlegać odrębnym przepisom, umożliwiającym ich efektywne i racjonalne zagospodarowanie.

 prelegent na tle ekranu z prezentacją

Referat pt. „Możliwości wykorzystania zasobów metanu z kopalń zamkniętych w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym”
prezentuje Jerzy Hadro

Problematykę poszukiwania złóż węglowodorów w Karpatach przedstawił Adam Kozłowski z Oddziału Karpackiego PIG-PIB wraz z Arkadiuszem Drozdem z INiG-PIB w referacie pt. „Integracja metod badawczych na potrzeby opracowania nowego modelu strukturalnego wschodniej części polskich Karpat Zewnętrznych”. Prelegenci przedstawili sposoby wykorzystana integracji metod badawczych z zakresu kartografii geologicznej, stratygrafii oraz geochemii i interpretacji geofizycznych, które są wykorzystywane na potrzeby rozpoznania budowy geologicznej w celu wyznaczenia obszarów perspektywicznych do poszukiwań węglowodorów. Należy podkreślić, że zaprezentowane zagadnienia realizowane są przez INiG-PIB, PIG-PIB oraz AGH w ramach projektu INGA INNKARP „Innowacyjne koncepcje poszukiwania złóż węglowodorów w głębokich strukturach Karpat Zewnętrznych”. Realizacja badań trójstronnego konsorcjum jest współfinansowana z środków PGNiG oraz NCBiR. W ramach wspomnianej sesji referatowej zostały także przedstawione zagadnienia związane z nowymi koncepcjami na temat budowy geologicznej strefy lanckorońsko-żegocińskiej wygłoszone przez Leszka Jankowskiego z Oddziału Karpackiego PIG-PIB oraz Aleksandra Wilka z INiG-PIB. Sesja referatowa poświęcona poszukiwaniu złóż węglowodorów w Karpatach poza interesującymi zagadnieniami naukowymi ukazała, jak istotna jest i jakie realne efekty może przynosić współpraca różnych ośrodków, tym PIG-PIB z innymi jednostkami badawczymi.

 prelegent na tle ekranu z prezentacją

Referat pt. „Integracja metod badawczych na potrzeby opracowania nowego modelu strukturalnego wschodniej części
polskich Karpat Zewnętrznych” prezentuje Adam Kozłowski

W konferencji GEOPETROL 2022 wzięło udział 160 uczestników, w tym goście z Ukrainy, Węgier i Norwegii. Wśród licznej grupy prelegentów, współautorów i słuchaczy byli przedstawiciele instytucji, firm i ośrodków akademickich tj. Schlumberger, PKN Orlen, Instytut Nauk Geologicznych PAN, LOTOS Petrobaltic, AB LOTOS geonafta Lithuania, Vilnius University – Institute of Geosciences, Geofizyka Toruń S.A. University of Miskolc – Research Institute of Applied Earth Sciences, Gas Storage Poland sp. z o.o., CHEMKOP Kraków, SINTEF Energy Research Norway, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, Norwegian University of Science and Technology, Exergon Sp. z o.o., Naftogaz (Ukraina), GAZ-SYSTEM S.A., PACHEMTECH Sp. z o.o. oraz inne wymienione wyżej.

Tekst: Adam Kozłowski
Zdjęcia: Aleksander Gąsienica, PIG-PIB