Przedstawiciele PIG-PIB na XXVI Międzynarodowym Sympozjum Solnym„QUO VADIS SAL”

W dniach 21-25 września 2022 r. w gmachu głównym Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica oraz w hotelu Qubus w Krakowie odbyło się XXVI Międzynarodowe Sympozjum Solne „Quo Vadis Sal”. Organizatorem spotkania było Polskie Stowarzyszenie Górnictwa Solnego, które jednocześnie obchodziło 30-lecie powstania i działalności. W sympozjum wzięło udział ośmiu przedstawicieli Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB.

Już po raz dwudziesty szósty Polskie Stowarzyszenie Górnictwa Solnego (PSGS) zorganizowało konferencję poświęconą zagadnieniom polskiego i światowego solnictwa z zakresu geologii, górnictwa, przemysłu solnego i dyscyplin pokrewnych. Spotkania takie organizowane są co roku i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli całej branży solnej, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. W tym roku sympozjum gościło uczestników m.in. z Ukrainy, Szwajcarii, Kanady i Australii.

Z uwagi na zmieniającą się sytuację geopolityczną oraz nową europejską politykę klimatyczną, tegoroczny temat sympozjum to „Solnictwo w świetle nowych wyzwań geopolitycznych i klimatycznych. Zakres tematyczny wydarzenia obejmował następujące zagadnienia:

  • Sól a bezpieczeństwo energetyczne – magazyny kawernowe węglowodorów: stan obecny i plany rozbudowy.

  • Zielona energia – magazyny kawernowe w soli jako akumulatory energii (wodór, powietrze).

  • Sól a energetyka jądrowa: bezpieczne składowiska odpadów – plany i realia.

  • Sole potasowo-magnezowe – światowy i krajowy potencjał oraz nowe możliwości importu.

  • Klasyczne i nowoczesne techniki badań złóż soli.

  • Zagrożenia geologiczno-górnicze i środowiskowe przy eksploatacji złóż soli.

  • Gospodarka solą w Polsce i na świecie – produkcja, dystrybucja, import, eksport.

  • Podziemne kopalnie soli świadectwem tradycji solnictwa w Polsce i na świecie.

sesja referatowa konferencji quo vadis sal

Sesja referatowa podczas XXVI Międzynarodowego Sympozjum Solnego „Quo Vadis Sal”

Przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB wygłosili serię interesujących referatów (lub byli ich współautorami), związanych z bieżącymi pracami o tematyce solnej, realizowanymi w Instytucie:

  • Grzegorz Czapowski „Lokalizacja kawern magazynowych w Polsce – stare i nowe opcje”,

  • Marta Hodbod, Karol Zglinicki„Nowe kierunki dostaw soli potasowo-magnezowych do Polski”,

  • Krzysztof Bukowski, Hubert Kiersnowski„Przykłady współczesnego diapiryzmu związanego z eokambryjską formacją solonośną Ara w Omanie – miejsce rekomendowane dla przyszłych badań Polskiego Stowarzyszenia Górnictwa Solnego,

  • Michał Słotwiński, Marta Adamuszek „Wpływ uziarnienia soli kamiennych na tempo zaciskania kawern solnych”,

  • Marta Adamuszek, Marcin Dąbrowski – „Tonące anhydryty”.

Podczas sesji posterowej został zaprezentowany także  poster pt.: „Litostratygrafia i środowiska facjalne – wybrane aspekty problematyki modelowania 3D na przykładzie projektu „Modelowanie budowy geologicznej basenów sedymentacyjnych Polski – etap II Blok Gorzowa" autorstwa Łukasza Nowackiego, Jacka Chełmińskiego, Ewy Szynkaruk i Grzegorza Czapowskiego.

Materiały pokonferencyjne oraz artykuły publikowane w czasopiśmie „Przegląd Solny” będą wkrótce dostępne na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Górnictwa Solnego pod adresem: www.psgs.agh.edu.pl

grzegorz czapowski

Grzegorz Czapowski z Zakładu Geologii Złożowej i Gospodarczej PIG-PIB podczas wygłaszania referatu o lokalizacji kawern magazynowych w Polsce

Referat o nowych kierunkach dostaw soli potasowo-magnezowych przedstawiła Marta Hodbod z Zakładu Geologii Złożowej i Gospodarczej PIG-PIB 

Referat o nowych kierunkach dostaw soli potasowo-magnezowych przedstawiła Marta Hodbod z Zakładu Geologii Złożowej i Gospodarczej PIG-PIB 

marta adamuszek

Marta Adamuszek z Centrum Modelowania Procesów Geologicznych PIG-PIB podczas wygłaszania referatu o anhydrytach

Konferencji towarzyszyły uroczyste obchody 30-lecia działalności Polskiego Stowarzyszenia Górnictwa Solnego (PSGS). Stowarzyszenie to zostało założone w grudniu 1992 r. jako pozarządowa organizacja ekspercka „non profit”, zrzeszająca kadrę naukowo-techniczną z kopalń soli, wyższych uczelni, instytutów, ośrodków badawczo-rozwojowych, pracującą dla polskiego przemysłu solnego. Przez 30 lat swojej pracy, wielce zasłużyło się dla polskiego górnictwa solnego.

Uczestnicy obchodów 30-lecia PSGS w gmachu głównym AGH

Uczestnicy obchodów 30-lecia PSGS w gmachu głównym AGH

Uroczystość jubileuszowa odbyła się w Auli Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica, gdzie gości przywitał Prezes PSGS dr inż. Jacek Wachowiak oraz Prorektor AGH prof. dr hab. inż. Rafał Dańko. Po przemówieniach, wręczono nagrody i odznaczenia.

obchody 30-lecia PSGS

Uczestnicy obchodów 30-lecia PSGS w Auli Głównej AGH

Przemowa Prezesa PSGS dr. inż. Jacka Wachowiaka

Przemowa Prezesa PSGS dr. inż. Jacka Wachowiaka

Wśród uhonorowanych znalazł się wieloletni, zasłużony pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB. Zarząd PSGS wręczył Honorowy Kordzik Górniczy dr. hab. Grzegorzowi Czapowskiemu, prof. instytutu za ogromny wkład wniesiony w prace i rozwój Stowarzyszenia oraz za kilkadziesiąt lat nieocenionej pracy dla górnictwa solnego. Gratulujemy!

Uhonorowany Kordzikiem Górniczym dr hab. Grzegorz Czapowski, prof. instytutu (pierwszy z prawej)

Uhonorowany Kordzikiem Górniczym dr hab. Grzegorz Czapowski, prof. instytutu (pierwszy z prawej)

Dr hab. Grzegorz Czapowski, prof. instytutu przyjął gratulacje od kolegów z PIG-PIB – uczestników Konferencji

Dr hab. Grzegorz Czapowski, prof. instytutu przyjął gratulacje od kolegów z PIG-PIB – uczestników Konferencji

Kordzik górniczy Kordzik to niewielka broń biała o krótkiej, prostej i obosiecznej głowni. Kształtem przypomina używany w okresie średniowiecza i renesansu sztylet, a wywodzi się od tzw. mizerykordii lub starożytnego puginału. Kordziki po zatraceniu pierwotnej funkcji stały się bronią paradną używaną przez oficerów Marynarki Wojennej i Wojsk Lotniczych. Są również wykorzystywane jako broń paradna w górnictwie, gdzie pełnią funkcję nagrody przyznawanej kadrze inżyniersko – technicznej m.in. za osiągnięcia uzyskiwane podczas pracy. Kordzik górniczy może być noszony wyłącznie do munduru galowego, przypina się go do pasa na lewym biodrze.

kordzik górniczy

Honorowy Kordzik Górniczy

Tekst: Marta Hodbod
Zdjęcia: Jerzy Przybyło, Kazimierz Urbańczyk, Grzegorz Czapowski