Jubileusz 50-lecia pracy naukowej Profesora Antoniego Wójcika

8 grudnia 2022 r. w Oddziale Karpackim Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w Krakowie odbył się Jubileusz 50-lecia pracy naukowej prof. dr hab. Antoniego Wójcika. 

Jubileusz zgromadził kilkadziesiąt osób – współpracowników, wychowanków, gości z szeregu instytucji naukowych, a także emerytowanych pracowników PIG-PIB. Mimo, że uroczystości jubileuszowe trwały niemal cały dzień, nie sposób było w kilku prezentacjach przedstawić pełen dorobek naukowy i życiowy Profesora.

Profesor Antoni Wójcik Profesor związany jest z Państwowym Instytutem Geologicznym od niemal pół wieku. Karierę zawodową w 1972 roku, a pracę w Instytucie podjął w 1973 r. Obecnie jest pracownikiem Centrum Geozagrożeń. 

W ciągu pół wieku pracy Profesor Wójcik stał się cenionym ekspertem w dziedzinie geozagrożeń, a także wybitnym znawcą geomorfologii i paleogeografii czwartorzędu oraz kartografii – nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Prowadził kluczowe projekty naukowe i badawcze, poświęcone przede wszystkim ruchom masowym ziemi.

Profesor Antoni Wójcik

Profesor dr hab. Antoni Wójcik podczas Jubileuszu 50-lecia pracy naukowej

Profesor Wójcik wspierał rozwój nauk o Ziemi również poza granicami kraju. Jako pełnomocnik Instytutu ds. współpracy z Mongolią w zakresie badań geologicznych i poszukiwawczo-złożowych organizował i koordynował wspólne przedsięwzięcia z tamtejszymi geologami. Uczestniczył również w wielu międzynarodowych ekspedycjach. Odkrył m.in. prekambryjskie tillity w rejonie Gór Khasagt. Jest także członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. 

prof w mongolii ok

Profesor Antoni Wójcik (pierwszy z lewej) podczas prac w Mongolii w 2011 r. 

prof mongolia piotrek nes ok

Polscy i mongolscy geolodzy podczas badań terenowych (prof. Wójcik stoi w drugim rzędzie, drugi od prawej)

Profesor Wójcik oprócz działalności naukowej prowadził też ścisłą współpracę z administracją samorządową i rządową. Wykonał kilkaset opinii projektów robót geologicznych, dokumentacji geologiczno-inżynierskich oraz projektów zabezpieczenia osuwisk, m.in. dla samorządów województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Od prawie dwóch dekad działa w Wojewódzkim Zespole Nadzorującym Realizację Zadań w Zakresie Przeciwdziałania Ruchom Osuwiskowym oraz Usuwania ich Skutków przy Wojewodzie Małopolskim.

jubileusz 50-lecia pracy naukowej Antoniego Wójcika

Prof. Antoni Wójcik na honorowym miejscu

Profesor Antoni Wójcik jest szanowanym recenzentem, autorem i współautorem kilkuset publikacji oraz blisko 30 arkuszy Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski i 5 map przeglądowych.

goście na sali

Uczestnicy Jubileuszu 50-lecia pracy naukowej Profesora Antoniego Wójcika

W trakcie długoletniej pracy Profesor przekazywał swoim uczniom i współpracownikom wiedzę, wspierał ich doświadczeniem oraz zachęcał do upartego poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania. Jest wychowawcą kilku pokoleń geologów i promotorem dwunastu prac doktorskich (w trakcie przygotowania są trzy kolejne dysertacje doktorskie). 

Za swoją działalność naukową, edukacyjną i organizacyjną Profesor Antoni Wójcik był wielokrotnie nagradzany, między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem zasługi, odznakami: „Zasłużony dla Polskiej Geologii, „Zasłużony dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, „Za zasługi dla Geodezji i Kartografii” oraz Złotą Odznaką PIG.

Osiągnięcia naukowe, organizacyjne i społeczne Profesora Antoniego Wójcika są podziwiane i wysoko cenione przez całą społeczność geologów. Przez pięć dekad przyjmował zasadę, że życie wypełnione ciężką i rzetelną pracą daje poczucie satysfakcji oraz motywację do dalszego realizowania swoich marzeń. Trud i wysiłek włożony przez Profesora w działalność Państwowego Instytutu Geologicznego zasługują na podziw, szacunek oraz szczególne uznanie.

Składamy Panu Profesorowi najserdeczniejsze gratulacje i wyrazy uznania oraz życzymy dalszych sukcesów!