Nowa wystawa w Muzeum Geologicznym pt. „Kwarc – zwyczajnie nadzwyczajny. Dzieła natury wybrane”. 

9 grudnia 2022 r. w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB została otwarta nowa wystawa czasowa pt.: „Kwarc – zwyczajnie nadzwyczajny. Dzieła natury wybrane”

Ekspozycja opowiada o jednym z najbardziej rozpowszechnionych minerałów na Ziemi. Kwarc występuje w różnych typach skał, zarówno magmowych, osa­dowych, jak i metamorficznych. Spotkać go można w górach, na nizinach, nad morzem, na polach, a także w miastach i wsiach. Z pozoru zwyczajny i znany każdemu – można by rzec nawet po­spolity – potrafi zachwycić niezwykłym bogactwem form, odmian i barw, które prezentowane są na wystawie. Odmianami kwarcu są bowiem przypo­minające lód kryształy górskie z Jegłowej na Dolnym Śląsku, dostojne geody ametystowe pochodzące z Brazylii i Urugwaju, mroczne kryszta­ły kwarcu dymnego z pegmatytów ze Strzegomia, szczotki krystaliczne zbudowane z apetycznego mleczno-różowego kwarcu z Gór Izerskich oraz wiele innych. Także malownicze, bałtyckie plaże to nic innego, jak nagromadzenia kwarcu w postaci obtoczonych ziaren.

Okazy prezentowane na wystawie pochodzą z kolek­cji Muzeum Geologicznego PIG-PIB oraz ze zbiorów Towarzystwa Geologicznego „Spirifer”.

Prawdziwą gwiazda wśród prezentowanych okazów jest geoda ametystowa pochodząca z Urugwaju – największy okaz kolekcjonerski w Polsce

Prawdziwą gwiazda wśród prezentowanych okazów jest geoda ametystowa pochodząca z Urugwaju – największy okaz kolekcjonerski w Polsce

Zapraszamy do świata zwyczajnie nadzwyczajnego kwarcu! Wystawa będzie czynna do 28 kwietnia 2023 r. w godzinach otwarcia Muzeum Geologicznego.

kwarc

 

Galeria zdjęć z otwarcia wystawy