Najnowszy "Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce" jest już dostępny on-line. Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) przedstawił w nim dane dotyczące złóż kopalin z 2022 roku. W "Bilansie…" przedstawiono informację o ponad 14,7 tysiącach udokumentowanych złóż.
Najnowszy "Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce" zawiera dane dotyczące 14 780 krajowych złóż kopalin. Tak jak dotychczas, informacje o udokumentowanych zasobach pogrupowano pod względem rodzaju oraz przeznaczenia kopaliny i zestawiono w tabelach, którym towarzyszą zwięzłe informacje tekstowe. W przypadku złóż kopalin objętych własnością górniczą informacje o zasobach przedstawiono z rozbiciem na poszczególne kategorie rozpoznania zasobów (A+B, C1, C2, D). Ponadto przedstawiono szczegółowe informacje o wielkości udokumentowanych zasobów pozabilansowych.
Źródło danych o zasobach złóż kopalin, niezbędnych do sporządzenia "Bilansu..." stanowią dokumentacje geologiczne złóż kopalin, zatwierdzane, a następnie przesyłane przez organy administracji geologicznej – ministra właściwego ds. środowiska, marszałków województw oraz starostów powiatowych – m.in. do Narodowego Archiwum Geologicznego. Informacje na temat ruchu zasobów oraz wielkości wydobycia są przekazywane przez użytkowników złóż w formie formularzy sprawozdawczych, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2023 poz. 633 tj.), określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 15 listopada 2011 r. w sprawie operatu ewidencyjnego oraz wzorów informacji o zmianach zasobów złoża kopaliny (Dz. U. z 2021 poz. 998 tj.).
Państwowy Instytut Geologiczny opracował "Bilans..." samodzielnie, jako zadanie państwowej służby geologicznej. Podobnie jak w latach ubiegłych, sporządził go w terminie czerwcowym, co wynika z zapisów ww. ustawy.
Na uaktualnionej witrynie Surowce mineralne Polski », oprócz "Bilansu..." (w postaci pliku PDF) udostępniono także dodatkowe informacje o poszczególnych grupach kopalin oraz aktualizowane na bieżąco dane wektorowe. Dane te umożliwiają wizualizację informacji przestrzennych, dotyczących udokumentowanych złóż kopalin oraz obszarów i terenów górniczych.
"Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce" ukazuje się od 70 lat, a Państwowy Instytut Geologiczny jest jego wydawcą nieprzerwanie od 1988 roku.
Przejdź do strony Surowce mineralne Polski »
Zobacz infografiki:
pdf Surowce mineralne - potrzebne 24/7 (1.98 MB)
pdf Gaz ziemny (592 KB)
pdf Ropa naftowa (592 KB)
pdf Węgiel kamienny (593 KB)
pdf Węgiel brunatny (600 KB)
pdf Miedź (593 KB)
pdf Sól kamienna (592 KB)
pdf Kamienie łamane i bloczne (594 KB)
pdf Piaski i żwiry (797 KB)