26 urodziny dinozaura Dyzia w Muzeum Geologicznym PIG - PIB

W niedzielę 24 września 2023 r. obchodziliśmy kolejne, 26 już urodziny dinozaura Dyzia, czyli rekonstrukcji dinozaura z rodzaju Dilophosaurus wetherilli, który na  co dzień "mieszka" w Muzeum Geologicznym PIG – PIB, witając gości na sali głównej oraz dzielnie pomagając w prowadzeniu zajęć. Z tej okazji zorganizowaliśmy edukacyjny piknik rodzinny, w którym każdy – młodszy czy starszy – mógł znaleźć coś dla siebie. 

W 1996 r. paleontolog Gerard Gierliński zidentyfikował ślady piór półpuchowych, analizując płytę skalną z zachowanym odciskiem tylnych kończyn i brzucha drapieżnego dinozaura. Było to jedno z pierwszych znalezisk przemawiających za obecnością upierzenia u dinozaurów. W kolejnych latach zostało potwierdzone nowymi skamieniałościami. W 1997 r. w ramach odbywającego się wówczas pierwszego Festiwalu Nauki w Warszawie powstała rekonstrukcja opierzonego dinozaura, żyjącego w okresie jurajskim na terenie obecnej Polski. Dinozaur ten ochrzczony został Dyziem.

dyzio

Dyzio na wystawie w Muzeum Geologicznym PIG - PIB w Warszawie

Podczas pikniku na stoiskach Muzeum Geologicznego PIG-PIB można było nauczyć się rozpoznawać minerały, skały i skamieniałości oraz własnoręcznie wykonać pamiątkową przypinkę oraz kartkę urodzinową dla jubilata.

Zakład Rozpoznawania i Ochrony Wód Podziemnych PIG-PIB pokazywał, jak woda płynie w skałach oraz sposoby jej badania. W Czytelni Biblioteki Geologicznej PIG-PIB na zainteresowanych czekały piękne wnętrza oraz zagadki logiczne.

Muzeum Ziemi PAN przygotowało pokaz właściwości bursztynów, a Muzeum Ewolucji PAN zademonstrowało,  jak powstają tropy i ślady dinozaurów. Na stoisku Państwowego Muzeum Archeologicznego można było obserwować jak powstawały krzemienne narzędzia, a w namiocie Speleoklubu Warszawskiego przymierzyć sprzęt grotołaza.

Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego przygotował warsztaty o powstawaniu skamieniałości, podczas gdy Studenckie Koło Paleontologów Paradoxides przy Uniwersytecie Śląskim uczyło, jak czytać w skałach. Wydział Biologii UW zachęcał do udziału w grze edukacyjnej o ewolucji zwierząt.

Swoich sił w rysowaniu minerałów można było spróbować na stoisku Pracowni Geologicznej „Spirifer”, a przy stanowisku Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów co dwie godziny odbywał się pokaz erupcji wulkanu.

W Sali im. Czarnockiego odbywały się wykłady popularno-naukowe. O godzinie 11:30 dr hab. Błażej Błażejowski z Instytutu Paleobiologii PAN podsumował dekady badań na słynnym stanowisku paleontologicznym Owadów-Brzezinki. O godz. 13:30 dr Krzysztof Owocki z Instytutu Paleobiologii PAN przybliżył nam sylwetkę tarbozaura – nieco mniej znanego kuzyna tyranozaura. O godz. 15:00 dr Mateusz Tałanda z Uniwersytetu Warszawskiego opowiedział co działo się na terenie dzisiejszych Miedar w okresie triasowym.

Na gości urodzinowych czekał także konkurs z nagrodami na najładniejszą kartkę urodzinową dla Dyzia, a o godzinie 13:00 odbyło się tradycyjne dmuchanie świeczek, wspólne odśpiewanie 100 lat oraz słodki poczęstunek.

Wydarzenie "Urodziny dinozaura Dyzia" bierze udział w plebiscycie na najciekawsze wydarzenie w ramach Festiwalu Nauki. Głos na nas można oddać na stronie Festiwalu.

 

 


Zapraszamy ponownie za rok!