PIG-PIB na Kanadyjskiej Konwencji Wodorowej

 

grafika ilustracyjna

Wodór jest paliwem przyszłości, a przyszłość wodoru jest w Kanadzie… Tak podkreślali organizatorzy Kanadyjskiej Konwencji Wodorowej (Canadian Hydrogen Convention 2024), która odbyła się w Edmonton, w prowincji Alberta, w dniach 23–25 kwietnia 2024 roku.

I rzeczywiście trudno się z takim stanowiskiem nie zgadzać, skoro w Kanadzie funkcjonuje obecnie ponad 170 przedsiębiorstw produkujących ogniwa wodorowe oraz jest ona jednym z wiodących producentów tego surowca na świecie. Ponieważ technologie wodorowe, a także jego produkcja z dużym powodzeniem rozwijają się również w Polsce (Polska jest jednym z wiodących producentów wodoru; nasza produkcja wynosi 1 milion ton rocznie, co plasuje nas na piątym miejscu na świecie), Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zorganizowała misję wodorową, w której wzięli udział przedstawiciele naszego Instytutu – Krystian Wójcik i Jarosław Zacharski.

dwóch elegancko ubranych mężczyzn pozuje do zdjęci w sali wystwienniczej

Delegaci PIG-PIB (Jarosław Zacharski i Krystian Wójcik) na sesji plenarnej rozpoczynającej konferencję...

dwóch elegancko ubranych mężczyzn pozuje do zdjęcia razem z mężczyzną ubranym w strój rdzennego Amerykanina w sali wystawienniczej

…oraz na tragach na polskim stoisku zorganizowanym przez PAIH wraz z przedstawicielem rdzennej ludności Kanady (Chief Marcel Head – Shoal Lake Cree Nation)

Polska delegacja, w ramach misji wodorowej PAIH, zgromadziła 15 podmiotów ze świata nauki i biznesu (m.in. PESA, EcoEnergyH2, mPower, PIG-PIB, PW i AGH). Tę silną polską reprezentację swoją obecnością wspierał Prezydent RP Andrzej Duda i jego kancelaria, polscy i kanadyjscy dyplomaci i przedstawiciele rządów oraz kanadyjska Polonia. Z resztą, jak przystało na świetnie zorganizowaną misję dyplomatyczną, już w poniedziałek, dzień przed oficjalnym rozpoczęciem konferencji, odbyły się spotkania i wizyty niepozbawione pewnej galanterii – m.in. seminarium gospodarcze z kluczowymi przedstawicielami polskiego i kanadyjskiego sektora wodorowego, czy wizyta w Government House, w którym gościła nas Premier Alberty.

grupa osób pozujących do zdjęcia

Uczestnicy seminarium gospodarczego zorganizowanego przez Edmonton Global we współpracy z PAIH oraz Kanadyjskim Stowarzyszeniem Wodoru i Ogniw Paliwowych w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy (źródło: www.prezydent.pl)

grupa osób pozujących do zdjęcia

Premier Alberty Danielle Smith oraz Prezydent RP Andrzej Duda wraz z przedstawicielami PIG-PIB w Government House w Edmonton

W Kanadyjskiej Konwencji Wodorowej, której współorganizatorami byli Edmonton Global, Air Products i władze Prowincji Alberta, wzięło udział ponad 100 wystawców, 2500 delegatów oraz ponad 8000 uczestników. Zadaniem delegacji z PIG-PIB było nawiązanie współpracy zagranicznej w zakresie geologii wodoru – poszukiwania naturalnych jego nagromadzeń w skorupie ziemskiej (tzw. białego wodoru) oraz wymiana doświadczeń i pomysłów na temat możliwości podziemnego magazynowania tego surowca.

Zwłaszcza w ostatnim aspekcie Kanada ma spore doświadczenia, co wyjątkowo należy rozumieć tutaj dosłownie – w laboratoriach Alberta Innovates (InnoTech Alberta i C-FER Technologies) są wykonywane m.in. eksperymenty wytrzymałościowe materiałów używanych do budowy magazynów wodorowych i wykonywania wierceń. Z tych rozwiązań należałoby w pierwszej kolejności skorzystać podczas ewentualnej budowy podziemnych magazynów wodoru w kawernach solnych na obszarze Polski.

Oba kraje łączy jednak więcej w obszarze geologii wodoru. Wspólne wyzwania, które dopiero przed nami stoją, to m.in. rozstrzygnięcie genezy naturalnych wystąpień wodoru, które tak w Polsce jak i w Kanadzie towarzyszą akumulacjom ropy naftowej i gazu ziemnego. Czy wodór tworzy jednak samodzielne nagromadzenia o charakterze komercyjnym? Być może na to pytanie PIG-PIB wkrótce udzieli odpowiedzi współpracując z kanadyjskimi partnerami.

grupa osób pozujących do zdjęcia w dużej hali przemysłowej

Wizyta polskich delegatów w laboratoriach Alberta Innovates

grupa osób pozujących do zdjęcia

Stoisko wystawiennicze zorganizowane przez PAIH w ramach misji wodorowej odwiedził m.in. prezydent RP Andrzej Duda (źródło: www.prezydent.pl)

Składamy też serdeczne podziękowania pracownikom PAIH: Romiemu Jaszczyńskiemu, Grzegorzowi Gałczyńskiemu oraz Michaelowi Dembkowi za zaproszenie, wszechstronną pomoc i wsparcie na miejscu.

Tekst: Krystian Wójcik, Jarosław Zacharski

grafika ilustracyjna

 

Udział delegatów PIG-PIB w Kanadyjskiej Konwencji Wodorowej został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.