Nowa wystawa PIG-PIB. Mroźna Antarktyka i jej słynny badacz

Państwowy Instytut Geologiczny-PIB zaprasza do obejrzenia nowej wystawy, udostępnionej na ogrodzeniu siedziby Instytutu w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 4. Ekspozycja jest idealna na nadchodzące lato, poświęcona jest bowiem mroźnej Antarktyce i jej słynnemu badaczowi – profesorowi Krzysztofowi Birkenmajerowi.

Wystawa nosi tytuł „Geolodzy w Antarktyce Zachodniej. Badania Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB na Wyspie Króla Jerzego – śladami profesora Krzysztofa Birkenmajera”. Ekspozycja składa się z trzech plansz informacyjnych i dwudziestu wielkoformatowych fotogramów prezentujących m.in. obiekty geologiczne, którym oficjalne nazwy geograficzne nadał ten wybitny geolog.

jedna z plansz ekspozycji umieszczona na ogrodzeniu

Jedna z plansz ekspozycji "polarnej"

„Dla badaczy i odkrywców jest zawsze mnóstwo nowych Everestów – miejsc wartych zdobycia i zbadania” - mawiał prof. Krzysztof Birkenmajer. Był badaczem dziewiczych obszarów polarnych. To właśnie Arktyka i Antarktyda były dla niego najważniejszymi miejscami, do których często wracał w czasie kolejnych ekspedycji. Uczestniczył w 23 wyprawach naukowych na Spitsbergen, Antarktydę i Grenlandię. Był także współzałożycielem polskiej stacji badawczej PAN im. J. Siedleckiego w Hornsundzie na Spitsbergenie.

Na mapach obszarów polarnych znajduje się obecnie szereg polskich nazw geograficznych, które wprowadził prof. Birkenmajer, korzystając z przywileju odkrywców. Tylko na Antarktydzie zawdzięczamy mu około 200 polskich oznaczeń. To między innymi Wybrzeże Jana Pawła II, Lodowiec Domeyki, Grań Chopina oraz Kopuły Lodowe Krakowa i Warszawy.

Na cześć badacza nazwano natomiast około 10 nowych dla nauki rodzajów i gatunków kopalnych roślin oraz zwierząt, np. Birkenmajeria cometa z Pienin czy Ascopora birkenmajeri ze Spitsbergenu.

Piękne zdjęcia i ciekawe informacje już przyciągają uwagę spacerujących ulicą Rakowiecką w Warszawie.

Tekst i zdjęcia: Artur Baranowski

logo sfinansowano nfosigw

 

Wystawa została przygotowana w ramach zadania pn. „Współpraca krajowa w zakresie geologii i promocja działań państwowej służby geologicznej w latach 2024–2026 (zadanie ciągłe PSG)”, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za treści odpowiada wyłącznie Państwowy Instytut Geologiczny-PIB.