Geologiczny Festyn Rodzinny w Sosnowcu - Industriada 2024

INDUSTRIADA – Święto Szlaku Zabytków Techniki to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w Polsce i drugi w Europie, stały, ważny punkt w kalendarzu wydarzeń odbywających się corocznie w województwie śląskim. Jej tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „15 lat RAZEM”, miała wyjątkowy, jubileuszowy charakter i zbiegła się ponadto z obchodami Dnia Dziecka. Oddział Górnośląski Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB, wspólnie z Pałacem Schoena - Muzeum w Sosnowcu przygotował na tę okazję Geologiczny Festyn Rodzinny „300 milionów lat razem – historia węglem pisana”.

dinozaur w parku

Park Schoena (Fot. M. Rolka)

Wszyscy, zarówno pasjonaci i kolekcjonerzy, jak i osoby po raz pierwszy stykające się z szeroko pojętą geologią, mogli uzyskać na naszych stoiskach ciekawe i pasjonujące informacje. PIG przyciągał odwiedzających wystawionymi okazami paleontologicznymi na stoisku „Ślady życia utrwalone w skałach” (wybrani przedstawiciele głównych grup zwierząt bezkręgowych). Tłumy oglądały także stoisko ze szczątkami kostnymi megafauny plejstoceńskiej (m.in. czaszka nosorożca włochatego, cios, kręgi i włosy mamuta, kieł i zrekonstruowany palec niedźwiedzia jaskiniowego).

Z kolei „Bohaterowie epoki lodowcowej” przyciągały wzrok i intrygowały tak samo dorosłych jak i dzieci. Prawdziwe „oblężenie” przeżyło stoisko prezentujące zbiory skał i minerałów oraz warsztaty pn. „Pierwsze kroki w świecie minerałów”.

W naszej ofercie edukacyjnej znalazło się także terenowe laboratorium hydrogeologiczne z modelem studni oraz przyrządami służącymi do poboru i analiz wód podziemnych oraz „Geomanufaktura tropów” – punkt, w którym można było wykonać samodzielnie odlew gipsowy odcisku łapy polskiego dinozaura. Dopełnieniem naszej aktywności były praktyczne zajęcia geocachingowe, na których prezentowana była idea gry terenowej, mapa skrytek w najbliższej okolicy Pałacu oraz specjalnie założony punkt geocachingowy „Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu”.

W Galerii Trójkąt w Kole zorganizowana została wystawa prac plastycznych uczestników, organizowanych przez PIG-PIB konkursów geologicznych „Przez ocean czasu…”. Dużym zainteresowaniem naszych młodych gości cieszył się wykład „Poczet polskich dinozaurów” połączony z interaktywną zabawą oraz strefa plastyczna, w której powstawały niesamowite „balonozaury”, paleotatuaże i kolorowanki. Dla nieco starszych gości przygotowaliśmy „Geologiczne kino letnie” – prezentację filmów edukacyjnych zrealizowanych przez PIG-PIB.

mini-wystawa prac geologicznych

Wystawa „Przez ocean czasu…” w Galerii TRÓJKĄT W KOLE (fot. P. Więcławek)

Zespół pracowników OG PIG w składzie: Katarzyna Strzemińska, Anna Stachura, Agnieszka Bracławska, Klaudia Simlat, Michał Rolka, Zbigniew Będkowski, Paweł Woźniak i Michał Żaba starał się przekazać wszystkim wiedzę geologiczną poprzez różnorodne w formie zajęcia stymulujące rozwój indywidualnych zainteresowań i pasji.

Galeria:

 

Tekst: Paweł Woźniak
Zdjęcia: M. Żaba, P. Więcławek, A. Stachura, M. Rolka

 

Udział PIG-PIB w festynie został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opracowano w ramach zadania PSG pn. „Ochrona georóżnorodności, geoedukacja i geoturystyka”.

logo sfinansowano nfosigw