Film „Tropimy polskie dinozaury”

Stanowisko geologiczne w Borkowicach odkryte w 2021 roku do dziś odsłania swoje tajemnice. Każdego dnia paleontolodzy trafiają na nowe ślady dinozaurów – ich tropy oraz, coraz częściej, na fragmenty skamieniałych kości. Te szczątki pozwalają jeszcze dokładniej opisać wygląd ówczesnych dinozaurów.

Paleontolodzy mogą już z dużą pewnością stwierdzić, jakie dinozaury żyły w Borkowicach 200 mln lat temu. Badania potwierdziły dotąd występowanie co najmniej dziewięciu gatunków dinozaurów, przeważnie drapieżnych i (o dziwo) tylko jednego gatunku roślinożercy.

Obecnie uwaga poszukiwaczy skupiona jest na pozostałościach kości. Odkryto ich w Borkowicach niezbyt dużo, są w nienajlepszym stanie, ale z paleobiologicznego punktu widzenia mogą okazać się kluczowe w określeniu gatunków. Paleontolodzy niczym detektywi analizują zebrane dane, wciąż dokładając kolejne znaleziska. Chcą ustalić, w którym miejscu drzewa rodowego należy umiejscowić borkowickie dinozaury. Do wyjaśnienia jest także kwestia mnogości śladów na tak niedużym obszarze.

W zdecydowanie lepszym stanie są skamieniałe tropy. 200 mln lat temu w miejscu znaleziska znajdowała się laguna otoczona płytkim morzem. Ilaste, bardzo miękkie podłoże powodowało, że stopy dinozaurów, które tam zawędrowały zapadały się dość głęboko. Następujące po sobie procesy przyrodnicze i geologiczne pozwoliły na doskonałe zachowanie tropów. Dlatego dziś mamy do czynienia nie tylko ze skamieniałościami śladowymi, czy deformacyjnymi strukturami skalnymi. Bez trudu można bowiem zauważyć nie tylko to, co pokrywało dolną, ale także górną część stopy. Naukowcy nazywają te ślady „trójwymiarowymi odlewami”.

Stanowisko geologiczne w Borkowicach jest unikatowe. Paleontolodzy intensywnie pracują nad zgromadzonym materiałem badawczym. Niebawem możemy spodziewać się naukowych publikacji, które zawierać będą szczegółową analizę i wnioski z przeprowadzonych badań. Informacje, które docierają ze strony zaangażowanych w nie geologów zapowiadają niejedną sensację. Można także liczyć na naukową rekonstrukcję wydarzenia, do jakiego doszło 200 mln lat temu w lagunie, które skutkowało pozostawieniem przez dinozaury tak dużej liczby śladów.

Postanowiliśmy sprawdzić na miejscu w Borkowicach, czy istotnie niemal każdy wydobyty blok skalny zawiera jakiś ślad przeszłości. Naszym przewodnikiem był dr Grzegorz Niedźwiedzki, który latem 2021 roku wraz z prof. Grzegorzem Pieńkowskim odkryli tam ślady dinozaurów. Pogoda sprzyjała poszukiwaniom i już po krótkim rekonesansie trafiliśmy na ślad kości dinozaura.


dwóch mężczyzn pochyla się nad skałą

 

mężczyzna w kamieniołomie z kawałkiem skały w ręku

 

mężczyzna stojący na skale

 

skamieniałe ślady stóp dinozaurów


Na nakręconym tam filmie nasz przewodnik objaśnia znalezisko. 

Tekst: Artur Baranowski