Nowy Prezes Wyższego Urzędu Górniczego zapowiada ściślejszą współpracę z PIG-PIB

W czerwcu 2024 r. Pan Piotr Litwa został, po raz drugi w swojej karierze Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego (WUG). Z tej okazji udzielił wywiadu serwisowi nettg.pl, w którym m.in. przedstawił plany rozwijania współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym-PIB.

„Widzę również potrzebę zacieśnienia współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym. Jest wiele tematów, które nas absorbują i zbliżają do siebie. Mam tu na myśli przede wszystkim kwestie dotyczące takich obszarów, jak ochrona złóż kopalin i ich zasobów, wspieranie geologii i górnictwa, wymiana informacji, szczególnie jeśli chodzi o zagrożenia geologiczne oraz konsultowanie stanowisk w zakresie rozwiązań prawnych dotyczących geologii i górnictwa” – powiedział Piotr Litwa w udzielonym wywiadzie.

Współpraca pomiędzy PIG-PIB oraz Wyższym Urzędem Górniczym trwa od dawna i rozwija się nadal na wielu polach. Intensywne kontakty tej zajmującej się nadzorem górniczym instytucji mają miejsce z Oddziałem Górnośląskim PIG-PIB w Sosnowcu, m.in. przy okazji projektów badawczych związanych z pozyskiwaniem metanu z pokładów węgla (pionierskie prace Instytutu w kopalni „Mysłowice-Wesoła”, polegające na rozpoznaniu możliwości zastosowania przed eksploatacyjnego ujęcia metanu kierunkowymi otworami wiertniczymi oraz zadanie pn. „Stymulacja produktywności metanu z pokładów węgla w otworach wiertniczych Gilowice 1 i Gilowice 2H wraz z testami dopływu metanu”).

WUG ponadto udostępnia pracownikom PIG-PIB informacje dotyczące obszarów eksploatacji czy dane z Archiwum Zlikwidowanych Zakładów Górniczych. Z kolei Instytut przekazuje Wyższemu Urzędowi Górniczemu informacje w zakresie prowadzonego Rejestru Obszarów Górniczych.

Współpracujemy także w zakresie ochrony przed geozagrożeniami, a w szczególności zapadliskami terenu na terenach pogórniczych. Intensywne kontakty miały też miejsce podczas realizacji projektu państwowej służby geologicznej pn. „Monitoring Odkrywkowej Eksploatacji Kopalin”, który rejestrował miejsca wydobycia kopalin bez koncesji.

spotkanie robocze

Spotkanie Geologów Wojewódzkich z Głównym Geologiem Kraju i Wyższym Urzędem Górniczym w PIG-PIB (marzec 2024 r.)

Pracownicy WUG oraz Okręgowych Urzędów Górniczych angażują się także przy projektach związanych ze wsparciem administracji geologicznej szczebla powiatowego i wojewódzkiego, w ramach zadania pn. „Geologia Samorządowa - serwis informacyjno-edukacyjny Państwowego Instytutu Geologicznego-PIB w zakresie geologii, górnictwa, ochrony środowiska, administracji i przepisów prawa”.

Planowane jest także nowe porozumienie dotyczące prowadzenia akcji informacyjnych i edukacyjnych dla kolejnych grup społecznych i zawodowych.

mężczyzna stojący za mównica podczas konferencjimężczyzna z mikrofonem w ręku bierze udział w panelu dyskusyjnym

Przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego na corocznej, Ogólnopolskiej Konferencji Współczesna Administracja Samorządowa, organizowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny-PIB 

Wyższy Urząd Górniczy w Polsce działa od ponad stu lat - podobnie, jak Państwowy Instytut Geologiczny. Misją tej instytucji jest poprawa bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia górników, optymalne zagospodarowanie złóż kopalin oraz ograniczenie uciążliwości oddziaływania górnictwa na ludzi i środowisko. Prezes Wyższego Urzędu Górniczego oraz dyrektorzy okręgowych urzędów górniczych sprawują nadzór i kontrolę nad ruchem zakładów górniczych w zakresie m.in. bezpieczeństwa i higieny pracy, bezpieczeństwa pożarowego, ratownictwa górniczego, gospodarki złożami kopalin w procesie ich wydobywania, ochrony środowiska i gospodarki złożem oraz budowy i likwidacji zakładu górniczego, w tym rekultywacji gruntów po działalności górniczej.

Piotr Litwa był już szefem nadzoru górniczego w latach 2008-2014.

Gratulujemy i liczymy na dalszą, jeszcze bardziej owocną współpracę!

Link do artykułu: https://nettg.pl/gornictwo/206490/gornictwo-z-innej-strony-nowego-szefa-wug