Trzęsienie ziemi w Japonii

Dziś (8 sierpnia 2024 r.) o godz. 16:43 czasu lokalnego (9:43 czasu polskiego) w południowo-wschodniej części japońskiej wyspy Kiusiu doszło do trzęsienia ziemi.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się w pobliżu miasta Nichinan, położonego na wybrzeżu Pacyfiku. Według Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) osiągnęło magnitudę o sile 7,1 stopnia, a hipocentrum zlokalizowano na głębokości 25 km.

Japońska Agencja Meteorologiczna (JMA) wydała ostrzeżenie przed tsunami dla południowo-zachodnich części wysp Kiusiu i Sikoku, na których odczuwane były wstrząsy. Według JMA fale mogą osiągnąć wysokość do jednego metra. JMA wydała ostrzeżenie dla prefektur Ehime, Ōita, Kagoshima, Kōchi i Miyazaki i zaleca ludności niezbliżanie się do wybrzeży.

Japonia położona jest w pasie Pacyficznego Pierścienia Ognia, jednej z najbardziej aktywnej sejsmicznie części świata. Dochodzi tam często do wstrząsów, a jeden z nich o magnitudzie 7,6 stopnia nawiedził Japonię na początku 2024 roku. W wyniku tsunami na Morzu Japońskim wygenerowanego wstrząsami zginęło wtedy 300 osób, a 1300 zostało rannych.

grafika ilustracyjna

Oznaczenie epicentrum i terenów zagrożonych falą tsunami Źródło mapy: www.data.jma.go.jp

Problematyce aktywności sejsmicznej ziemi poświęcony jest jeden z odcinków naszego geologicznego podcastu „Geologia do ucha”. Zachęcamy do wysłuchania audycji, w której ekspert PIG-PIB wyjaśnia, co powoduje trzęsienia ziemi i jak one przebiegają.